Brzdové destičky automobilu jsou jednou z nejdůležitějších součástí brzdového systému. Jsou navrženy tak, aby snižovaly rychlost vozidla a zajišťovaly bezpečnost silničního provozu. Mnoho řidičů však po instalaci nových destiček dělá oblíbenou chybu – tvrdé brzdy. A dělají to s těmi nejlepšími úmysly – aby se ujistili, že jejich nákup je efektivní.

Tento přístup však může mít negativní důsledky. Při prudkém brzdění na nových destičkách se zvyšuje pravděpodobnost problémů s brzdovým systémem. Hlavním důvodem je, že nové destičky nebyly dostatečně rozbité nebo opotřebované. Mají hladší povrch, což má za následek menší tření mezi destičkami a brzdovými kotouči.

To znamená, že při prudkém brzdění na nových destičkách nebudou destičky schopny zajistit nejúčinnější přilnavost k brzdovým kotoučům. V důsledku toho se může prodloužit brzdná dráha a vozidlu může hrozit nehoda. Je třeba pamatovat na to, že nové destičky vyžadují určitý čas na zalomení a úpravu tření, proto je důležité při první výměně brzdy používat opatrně.

Důvod náhlého brzdění na nových destičkách

Причина резкого торможения на новых колодках

Nové brzdové destičky na autě mohou způsobit prudké brzdění z několika důvodů. Za prvé je to způsobeno zvláštnostmi jejich konstrukce a stavu, protože destičky musí být zpočátku zabroušeny do brzdových kotoučů. Za druhé, nové destičky mohou mít příliš velké tření a nedostatečnou přilnavost na kotoučích, což může způsobit náhlé zastavení vozu při brzdění.

Nové podložky mohou mít navíc potřebnou vrstvu ochranného povlaku, který zabraňuje korozi a zvyšuje jejich životnost. Tato vrstva však může bránit tomu, aby destičky optimálně přilnuly k brzdovým rotorům, což zase může vést k prudkému brzdění.

Nutnost brousit v nových podložkách

Необходимость притирки новых колодок

Po instalaci nových destiček by se do brzdových kotoučů měly vtírat různé mikronerovnosti na jejich povrchu. Tento proces se nazývá lapování a vyžaduje určitý čas a vzdálenost k dosažení optimální přilnavosti. Pokud řidič na nových destičkách náhle zabrzdí, tento proces se přeruší a destičky se nebudou moci dostatečně přizpůsobit povrchu kotouče. To může způsobit prudké zvýšení tření a vést k náhlému brzdění.

Dočasné snížení brzdného výkonu

Временное понижение тормозных характеристик

Při první instalaci nových destiček mohou mít méně optimální brzdný výkon než již opotřebované destičky. To je způsobeno speciálním stavem povrchu podložek, který může zahrnovat hladký nebo nerovnoměrný povrch. V tomto stavu nebudou destičky schopny poskytnout potřebnou přilnavost a prudké brzdění na nových destičkách může vést ke smyku nebo jednoduše k dlouhé době, než se vůz úplně zastaví.

ČTĚTE VÍCE
Jaký je rozdíl mezi ionizátorem vzduchu a zvlhčovačem - důležité vlastnosti a výhody každého zařízení pro udržení optimálního vnitřního mikroklimatu

Proto je nejlepší praxí při instalaci nových destiček je postupně opotřebovávat a přizpůsobovat brzdovému systému vozidla. Na nových destičkách je třeba se vyhnout situacím prudkého brzdění, aby byla zajištěna správná bezpečnost a výkon brzd.

Důležité! Při výměně brzdových destiček se doporučuje přečíst si pokyny výrobce automobilu nebo kontaktovat odborníka pro správnou montáž a další provoz nových destiček.

Zhoršení přilnavosti k povrchu

Ухудшение сцепления с поверхностью

Při výměně starých destiček za nové se obvykle zlepší brzdný výkon vozu. Je však třeba počítat s tím, že nové podložky mohou mít hladký povrch, na rozdíl od starých, které časem získávají mikroreliéf. Staré destičky díky mikroreliéfu poskytují lepší přilnavost k povrchu vozovky, což umožňuje vozu efektivněji brzdit.

Na nových destičkách s hladkým povrchem nemusí být trakce na povrchu vozovky tak účinná, zejména během prvních několika set kilometrů, dokud nejsou destičky zpočátku opotřebovány. To může vést ke zhoršení brzdného výkonu vozidla a možnému prokluzování kol při prudkém brzdění.

Navíc při prudkém brzdění na nových destičkách může dojít k většímu opotřebení destiček, protože při nedostatečné přilnavosti destiček k povrchu vozovky nedochází ke tření rovnoměrně po celém povrchu destičky, ale pouze v bodech kontaktu.

Proto se doporučuje postupně zabrušovat nové podložky, zejména v prvních pár stovkách kilometrů. To umožní podložkám získat potřebný mikroreliéf a zajistit účinnější přilnavost k povrchu vozovky, což zvýší bezpečnost a komfort jízdy.

Poškození brzdových kotoučů

Повреждения тормозных дисков

Poškození při náhlém brzdění

Повреждения от резкого торможения

Prudké brzdění na nových destičkách může poškodit brzdové kotouče. To je způsobeno intenzivním třením kotoučů a destiček o sebe. Při prudkém brzdění ve vysoké rychlosti vzniká velká kinetická energie, která se přenáší na kotouče. Pokud k tomu dochází příliš často, mohou se disky přehřát a deformovat. Poškození se může projevit jako praskliny, třísky nebo úlomky na povrchu disků.

Nedostatečné zahřívání brzdových kotoučů

Недостаточная прогревка тормозных дисков

K jejich poškození může navíc přispět i nedostatečné zahřívání brzdových kotoučů. Pokud byl vůz zaparkován delší dobu bez použití brzd nebo jede nízkou rychlostí, mohou kotouče zůstat studené. V tomto případě může při náhlém brzdění ve vysoké rychlosti dojít k nerovnoměrnému zahřátí povrchu kotoučů. Náhlá změna teploty může vést k jejich deformaci nebo prasknutí.

ČTĚTE VÍCE
Výběr ideální barvy pro lakování nárazníku - tajemství výběru, pravidla aplikace a rady odborníků

Aby nedošlo k poškození brzdových kotoučů, musíte brzdy používat správně. Před náhlým brzděním se doporučuje postupně zvyšovat brzdnou sílu a dát kotoučům čas na zahřátí. Důležité je také sledovat stav brzdového systému a provádět pravidelnou údržbu.

Možné poškození motoru

Возможное повреждение двигателя

Nové brzdové destičky mají vysoký koeficient tření, který zajišťuje účinné brzdění. Při prudkém brzdění na nových destičkách však může hrozit poškození motoru.

Odpružení vozidla není navrženo tak, aby uneslo příliš velkou zátěž, zejména při prudkém brzdění. Pokud prudce zabrzdíte na nových destičkách, může to způsobit posunutí hmotnosti vozidla dopředu a zvýšení zatížení přední nápravy včetně motoru.

Zvýšené zatížení motoru může způsobit jeho přetížení a poškození. Možné jsou různé problémy, jako je poškození ložisek klikového hřídele, přehřátí nebo poškození pístních kroužků a válců.

Abyste předešli možnému poškození motoru, doporučuje se udržovat přiměřenou rychlost a techniku ​​brzdění. Vyhněte se náhlému nebo silnému sešlápnutí brzdového pedálu, zejména u nových destiček. Zpomalujte postupně, aby se destičky postupně zahřívaly a umožnily plynulejší brzdění.

Video:

Skřípání brzd – co dělat? Příčiny skřípání při brzdění

90% NEINSTALUJTE BRZDOVÉ DESTIČKY SPRÁVNĚ

Pojďme na to přijít! Průmyslové spoje