Pozinkováno je proces potahování kovového povrchu vrstvou zinku. Tento postup zvyšuje odolnost kovu proti korozi, zvyšuje jeho životnost a zlepšuje jeho vzhled. Galvanické zinkování lze provádět více způsoby, ale nejběžnějším a nejefektivnějším je žárové zinkování.

Žárové zinkování je proces, při kterém se kus kovu ponoří do lázně roztaveného zinku o teplotě asi 450 stupňů Celsia. Při interakci se zinkem se na povrchu kovu vytvoří slitina, která vytvoří jednotný povlak. Žárové zinkování zajišťuje vysoký stupeň ochrany proti korozi a trvanlivost povlaku.

Proces žárového zinkování se skládá z několika fází. Prvním krokem je čištění kovu od nečistot, což se provádí jeho ošetřením ve speciálních chemických roztocích. Poté se obrobek umístí na speciální háky a spustí se do lázně roztaveného zinku. Lázeň je udržována na konstantní teplotě, která umožňuje vytvoření rovnoměrného povlaku na povrchu kovu.

Proces galvanizace: od přípravy po konečnou vrstvu

Процесс оцинковки: от подготовки до финишного слоя

Příprava povrchu

Подготовка поверхности

Před zahájením procesu zinkování je nutné pečlivě připravit kovový povrch. Nejprve se povrch očistí od nečistot, jako jsou oxidy, mastnota, barva a rez. To lze provést pískováním, mechanickým čištěním nebo použitím chemických roztoků. Povrch je následně ošetřen kyselinou, aby se odstranily oxidy a vytvořil se optimální povrch pro nanesení zinkové vrstvy.

Pozinkováno

Po přípravě povrchu kovu se umístí do lázně roztaveného zinku. Proces zinkování je založen na ponoření kovu do tekutého zinku, který na jeho povrchu vytvoří ochrannou vrstvu. Zinek reaguje s kovem a proniká do jeho struktury, díky čemuž je povrch odolnější vůči korozi a oxidaci. Délka zinkování závisí na velikosti a tvaru dílu a také na požadované tloušťce zinkové vrstvy.

Dokončovací vrstva

Po procesu galvanizace lze na povrch přidat vrchní nátěr pro dodatečnou ochranu a zlepšený vzhled. Finální vrstva může být průhledná nebo mít specifickou barvu v závislosti na preferencích zákazníka. Chrání zinkovou vrstvu před poškrábáním, ultrafialovým zářením a atmosférickými vlivy, čímž zvyšuje životnost pozinkovaného výrobku.

Stage popis
Příprava povrchu Čištění kovových povrchů od nečistot a oxidů, ošetření kyselinou
Pozinkováno Ponořením kovu do lázně roztaveného zinku se vytvoří ochranná vrstva
Dokončovací vrstva Přidaná ochrana a vylepšený vzhled s vrchním lakem
ČTĚTE VÍCE
Vědecky podložené důvody, proč v autě nemůžete automaticky zařadit neutrál

Příprava povrchu před galvanizací

Kvalita galvanizovaného povlaku závisí na správné přípravě povrchu před procesem zinkování. Přípravné práce zahrnují následující kroky:

Povrchové čištění

Очистка поверхности

Před galvanizací musí být celý povrch, který má být natřen, důkladně očištěn od nečistot, jako je špína, rez, oleje a mastnota. Tato operace se obvykle provádí mechanicky pomocí kartáčů, vysokotlakých vodních paprsků nebo pískování.

Odmašťování

Обезжиривание

Po vyčištění je povrch ošetřen speciálními roztoky k odstranění zbytkových tuků, olejů a dalších organických nečistot. K tomu lze použít různé roztoky na bázi alkálií nebo organických látek.

Některé povrchy vyžadují povrchovou úpravu, aby se odstranila jakákoli vrstva oxidu, která může být způsobena rzí nebo oxidací. To se obvykle provádí pomocí kyselých roztoků.

Po odmaštění by měl být povrch důkladně opláchnut vodou, aby se odstranil veškerý zbývající roztok a aby byl povrch připraven k galvanizaci.

Veškeré přípravné práce musí být prováděny se zvláštní péčí, aby byla zajištěna maximální přilnavost pozinkovaného povlaku k povrchu a trvanlivost ochranné vrstvy.

Chemické ošetření před galvanizací

Химическая обработка перед оцинковкой

Chemické metody ošetření:

1. Degradace. Nejběžnější metodou je použití alkalických roztoků nebo rozpouštědel tuků k odstranění tuků a olejů z kovového povrchu. K rozkladu tuků dochází pod vlivem alkalických složek a poté se nečistoty vymyjí vodou.

2. Radikální čištění. Bělení a odstraňování oxidů z povrchu se provádí pomocí speciálních chemických roztoků. Tyto roztoky někdy obsahují složky, které také účinně čistí povrch od jiných nečistot, jako je rez a ty, které interagují s vrstvami oxidu.

Aplikace galvanizační vrstvy:

Po chemickém ošetření je kovový povrch připraven k nanesení galvanizační vrstvy. To lze provést metodou ponoření, kdy je kovový výrobek ponořen do zinkovacího roztoku, nebo metodou stříkání, kdy se galvanizační roztok nebo prášek nanáší na kovový povrch pomocí speciálního zařízení. V důsledku těchto procesů se na povrchu kovu vytvoří ochranná vrstva zinku, která mu dodává trvanlivost a odolnost proti korozi.

Je důležité mít na paměti, že chemické ošetření před galvanizací musí být provedeno v souladu se všemi požadavky a předpisy, aby byla zajištěna maximální kvalita a trvanlivost hotového výrobku.

ČTĚTE VÍCE
Jak se chovat u motoru s vadnou lambda sondou

Aplikace galvanizační vrstvy

Нанесение оцинковочного слоя

Příprava povrchu

Před nanesením galvanizační vrstvy musí být kovový povrch dobře očištěn od rzi, mastnoty a jiných nečistot. K tomu lze použít různé metody, jako je odmašťování, odpařování a mnoho dalších. Čistota povrchu hraje důležitou roli, protože jakákoli kontaminace může vést ke špatné adhezi mezi kovem a pozinkovanou vrstvou.

Aplikace galvanizační vrstvy

Нанесение оцинковочного слоя

Po přípravě povrchu kovového výrobku se tento ponoří do roztaveného zinku. Během procesu žárového zinkování zůstává kov po určitou dobu v lázni roztaveného zinku. Díky difúzi migrují atomy zinku na povrch kovového dílu a vytvářejí stejnoměrnou a trvanlivou galvanizační vrstvu.

Žárové zinkování umožňuje vytvoření galvanizované vrstvy o tloušťce od několika mikronů do několika milimetrů, v závislosti na požadavcích a typu kovu. Tloušťka galvanizační vrstvy určuje stupeň ochrany kovového povrchu před korozí a poškozením.

Po procesu galvanizace může být produkt ochlazen a podroben dalšímu zpracování, jako je odstranění přebytečného zinku a aplikace ochranných povlaků. To může být výhodné pro zvýšení estetiky, trvanlivosti a dodatečné ochrany kovové části.

Video:

Dvojité skládání. Co to je a jak to funguje? Lekce 5.

Zinkování za studena tekutým zinkem (zinkový základní nátěr, zinková barva, zinkový povlak)

žárové zinkování