Výměna karoserie je jednou z nejčastějších činností, kdy potřebujete opravit poškozený nebo starý díl. Navzdory skutečnosti, že se jedná o běžný jev na automobilovém trhu, existují určité zákony a předpisy, které tento proces upravují.

Otázka, ve kterém roce byla výměna karoserie zakázána, zajímá mnoho řidičů. Některé zdroje tvrdí, že takový zákaz nikdy neexistoval a majitel vozu má plné právo nezávisle rozhodnout, co udělá s tělem svého vozu.

Není to však tak docela pravda. V roce 1996 vstoupil v platnost federální zákon „O bezpečnosti silničního provozu“, který poprvé předepisoval pravidla zakazující výměnu karoserie. Obsahuje jasné formulace, které vymezují nejen postup při opravách automobilů, ale také důležité požadavky na jejich stav.

Historie zákazu výměny karoserie na autech

История запрета замены кузова на автомобилях

Přesné načasování a důvody zákazu se mohou lišit podle země a zákona. V řadě zemí byl koncem 20. století zaveden zákaz výměny těla.

Rusko

Россия

V Rusku byl v roce 2004 zaveden zákaz výměny těla. To je způsobeno několika faktory. Za prvé, výměna karoserie by mohla být použita ke skrytí krádeží aut a krádeží. Za druhé, tato praxe vedla ke vzniku automobilových klonů – neoriginálních vozů, které vznikaly kombinováním různých dílů.

V současné době je výměna karoserie v Rusku zákonem zakázána. Za porušení tohoto zákazu hrozí pokuty a správní sankce.

United States

Ve Spojených státech byl zákaz výměn karosérií zaveden na konci 20. století kvůli problému s krádežemi aut. V té době se výměny karoserií daly využít ke skrytí kradených aut a prodeji kradených dílů. Legislativa, která zakazuje úpravy karoserie automobilů, je určena k boji proti trestné činnosti.

Dnes jsou ve Spojených státech výměny nástaveb omezeny předpisy a vyžadují příslušná povolení a dokumentaci. Porušení tohoto zákazu může mít za následek sankce v souladu se zákonem.

Legislativa zakazující výměnu těla

Законодательные акты о запрете замены кузова

Federální zákon ze dne 22. července 2008 č. 177-FZ „O změnách právních předpisů Ruské federace v souvislosti se zlepšením právní úpravy vztahů vznikajících při likvidaci právnických osob“

Федеральный закон от 22 июля 2008 года №177-ФЗ

Jedním z nejvýznamnějších legislativních aktů v Ruské federaci, zaměřených na zákaz výměny těla, je federální zákon ze dne 22. července 2008 č. 177-FZ „O změnách legislativních aktů Ruské federace v souvislosti se zlepšením právní úpravy vztahy vzniklé při likvidaci právnických osob ” Podle tohoto zákona je zakázána výměna karoserie bez dohody s oprávněnými orgány a získání příslušného povolení.

ČTĚTE VÍCE
Jediné číslo na autě - rizika a sankce

Metodická doporučení Ministerstva vnitra Ruské federace o přípustných změnách v konstrukci a vzhledu vozidel

Методические рекомендации МВД РФ о допустимых изменениях конструкции и внешнего вида транспортных средств

Ministerstvo vnitra Ruské federace vypracovalo metodická doporučení, která zdůrazňují zákaz výměny karoserie vozidla bez dodržení zákonných požadavků. V těchto doporučeních jsou uvedeny podrobné požadavky na přípustné změny konstrukce a vzhledu vozidel a také pokyny k postupu a postupu při koordinaci těchto změn s oprávněnými orgány.

Legislativní akt Datum přijetí Obsah
Federální zákon ze dne 22. července 2008 č. 177-FZ Července 22 2008 let O změnách legislativních aktů Ruské federace v souvislosti se zlepšením právní úpravy vztahů vznikajících při likvidaci právnických osob

Důsledky zákazu výměny těla

Следствия запрета замены кузова

Zákaz výměny karoserií přinesl pro automobilové nadšence a autoservisy vážné důsledky. Toto zákonem zavedené pravidlo vedlo ke změně přístupu k opravám a vlastnictví vozidel.

Za prvé, zákaz výměny karoserií měl významný dopad na trh ojetých vozů. Dříve bylo možné při koupi ojetého vozu zamaskovat jeho skutečný stav výměnou karoserie. Nyní, se zavedením zákazu, se kupci aut potýkají s problémem – nemožností posoudit skutečný technický stav vozu, zvláště pokud dojde k vážnému poškození nebo nehodě. To vedlo ke zvýšené opatrnosti a snížení důvěry v trh s ojetými vozy.

Za druhé, zákaz výměny karoserie měl negativní dopad na činnost autoservisů. Předtím mnoho služeb dostávalo významnou část svých zisků z oprav karoserií automobilů. Se zavedením zákazu se však poptávka po takových službách snížila, což vedlo k poklesu objemu práce a zisku u mnoha autoservisů. Některé z nich byly nuceny ukončit provoz, protože nedokázaly zvládnout sníženou poptávku.

Za třetí, zákaz výměny karoserie ovlivnil bezpečnost a kvalitu oprav automobilů. V případech, kdy došlo k vážnému poškození karoserie vozu, je oprava staré karoserie nákladnější a obtížnější než její výměna za novou. Bez výměny karoserie má obnova vozu skutečný dopad na jeho životnost, spolehlivost a bezpečnost. V důsledku toho je pro majitele automobilů obtížnější získat kvalitní opravy a udržovat své auto v dobrém stavu.

Zákaz výměny karoserií má tedy zásadní dopad na trh s ojetými vozy, autoservisy a bezpečnost vozidel. Mohou za to jak změny pravidel pro nákup, prodej a opravy automobilů, tak zvýšená opatrnost a snížená důvěra motoristů v ojeté vozy.

ČTĚTE VÍCE
Příčiny rychlého opotřebení brzdových kotoučů a způsoby, jak jim předcházet

Video:

Zákonnost výměny karoserie rámového vozu v roce 2021. Pojďme na to!

Návrháři jsou zpět v akci! Vozy s titulem na objednávku z Japonska.