CVT je typ automatické převodovky, která je navržena tak, aby plynule měnila převodové poměry. Tento typ převodovky je mezi automobilovými nadšenci stále oblíbenější díky své hladkosti a pohodlí. Jako každá jiná technická část má však i variátor svá omezení a vyžaduje správný provoz.

Je třeba si uvědomit, že u vozů s CVT se nedoporučuje provádět náhlé starty a náhlé brzdění. CVT funguje optimálně, když jsou pohyby plynulé a plynulé. Náhlé manévry mohou vést k opotřebení a poškození variátoru.

Navíc se nedoporučuje dlouho otálet v nízkých otáčkách se zařazeným CVT. Variátor se může při nízkých otáčkách přehřívat v důsledku neustálých změn převodového poměru. Proto je vhodné zařadit neutrál nebo zastavit vůz, pokud potřebujete zůstat delší dobu.

Nakonec nezapomeňte u výrobce vašeho vozidla zkontrolovat provozní doporučení CVT. Použití všech funkcí a režimů variátoru vyžaduje určité zkušenosti a znalosti. Věnujte pozornost svému vozidlu a dodržujte pokyny, abyste předešli problémům a předešli předčasnému opotřebení CVT.

Nebezpečné jednání na autě s CVT

Majitelé vozů s převodovkou CVT by měli být na silnici obzvlášť pozorní a opatrní, aby se vyhnuli nebezpečným situacím a poškození převodovky. CVT je speciální převodový systém, který funguje jinak než konvenční automatická nebo manuální převodovka. Proto existují určitá omezení a doporučení pro provoz takových vozidel.

Za prvé jsou zakázány náhlé a časté změny otáček motoru. CVT není určeno pro automobilové závody a vysokorychlostní manipulaci. To může způsobit přehřátí systému a poškození převodovky. Místo toho se doporučuje plynule zrychlovat a zpomalovat, což dává CVT čas na přizpůsobení se změnám rychlosti.

Zadruhé se nedoporučuje používat funkci „mother smooth“. Umožňuje výrazně snížit rychlost jízdy, ale neustálé používání této funkce může způsobit opotřebení a poškození variátoru. Je lepší jej používat pouze v extrémních případech, například při sjíždění prudkého svahu.

Třetí zakázanou akcí je náhlý pohyb z „parkovací“ polohy vysokou rychlostí. Převodovka CVT nebyla navržena pro tento typ manipulace a může poškodit převodovku. Doporučuje se nejprve plynule zrychlit vozidlo na provozní rychlost a poté přepnout na požadovaný převodový režim.

Za zmínku také stojí, že delší jízda vysokou rychlostí může vést k přehřátí variátoru. Abyste se této situaci vyhnuli, měli byste se čas od času zastavit a odpočinout si. Převodovka se tak ochladí a prodlouží se její životnost.

ČTĚTE VÍCE
Bezklíčový vstup do auta - princip fungování a hlavní výhody

Nebezpečné akce na vozidle s CVT mohou vést k vážným následkům a značným nákladům na opravy. Majitelům takových vozidel se proto doporučuje dodržovat výše uvedená doporučení a omezení pro prodloužení životnosti převodovky a zajištění bezpečnosti na silnici.

Překročení přípustných otáček motoru

Mnoho CVT má omezení otáček motoru, která jsou uvedena v technické dokumentaci nebo na palubní desce automobilu. To se provádí za účelem ochrany motoru před přehřátím a opotřebením dílů.

Překročení přípustných otáček motoru může mít následující negativní důsledky:

 • přehřátí motoru;
 • poškození částí motoru, jako jsou písty, ventily nebo ojnice;
 • zvýšené opotřebení dílů převodovky a variátoru;
 • snížená účinnost motoru a ztráta výkonu;
 • zhoršení účinnosti paliva a zvýšená spotřeba;
 • zhoršení celkové spolehlivosti vozu a zvýšení možnosti poruch.

Jak se vyhnout překročení přípustných otáček motoru?

Как избежать превышения допустимых оборотов двигателя?

Aby se předešlo problémům způsobeným překročením přípustných otáček motoru, je třeba dodržovat následující doporučení:

 1. Limity otáček motoru naleznete v uživatelské příručce a technické dokumentaci vašeho vozidla.
 2. Nepřekračujte stanovené limity otáček motoru.
 3. Zvažte provozní podmínky vozidla: při jízdě po městě, při klesání nebo pod zatížením může být nutné snížit otáčky motoru.
 4. Zrychlujte opatrně a plynule, vyhýbejte se náhlým a trhavým pohybům.
 5. Údržbu vozidla provádějte včas, abyste předešli možným poruchám a selhání některých systémů.

Závěr

Заключение

Překročení přípustných otáček motoru u vozu s CVT může vést k vážnému poškození a negativně ovlivnit spolehlivost a životnost vozu. Proto je třeba dodržovat stanovená doporučení a omezení, aby bylo vozidlo udržováno v dobrém technickém stavu a prodlužovala se jeho životnost.

Nepřesné přepínání režimů CVT

Pokud však nebudete dodržovat doporučení pro použití variátoru, může to vést k jeho poruše a nákladným opravám. Jednou z nejčastějších příčin poruchy variátoru je nepřesné přepínání provozních režimů.

 • Nedoporučuje se přepínat režimy variátoru při vysokých otáčkách nebo při překročení přípustných otáček motoru. To může způsobit prudký náraz na variátor a jeho součásti, což může vést k poruše. Přepínání režimů by mělo být prováděno při nízké rychlosti nebo při jízdě bez plynu.
 • Také nepřepínejte náhle ze zpátečky do jízdních režimů vpřed nebo naopak. To může způsobit velké zatížení variátoru a vést k jeho selhání.
 • Při přepínání režimů variátoru je nutné plynule zvyšovat nebo snižovat plyn, aby nedošlo k náhlému zatížení variátoru. Prudké sešlápnutí plynového pedálu nebo prudké uvolnění pedálu může způsobit poškození variátoru.
 • Nedoporučuje se přepínat režimy CVT pomocí ruční páky, pokud je vůz vybaven režimem automatického řazení. Použití režimu ručního řazení může nepříznivě ovlivnit činnost variátoru a vést k poruše.
 • Převodovka CVT není určena pro ostré manévry, jako je horké parkování, ostré zatáčky nebo prudké zrychlení. Takové akce mohou způsobit prudkou změnu zatížení variátoru a vést k jeho poruše.
ČTĚTE VÍCE
Kterou ze dvou převodovek - DSG-6 nebo DSG-7 - je lepší vybrat?

Dlouhodobé používání vozu s CVT v městských zácpách

Městské dopravní zácpy se vyznačují častým parkováním a pomalým pohybem, což negativně ovlivňuje provoz variátoru. Neustálé zastavování a prudké zrychlování může způsobit přílišné zahřátí převodovky, což může následně způsobit její selhání.

Navíc dlouhodobé používání CVT v městských dopravních zácpách může snížit účinnost vozidla. Variátor má tendenci pracovat při vysokých otáčkách motoru, což s sebou nese vysokou spotřebu paliva.

Aby se předešlo možným problémům při dlouhodobém používání vozu s CVT v městských dopravních zácpách, doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 1. Vyhněte se prudkému zrychlování a brzdění. Plynulé zrychlování a zpomalování pomůže snížit zatížení variátoru.
 2. V dopravních zácpách nevytáčejte motor ve vysokých otáčkách. Pokud je to možné, sledujte ukazatele rychlosti a snažte se je udržovat na optimální úrovni.
 3. Vyvarujte se přehřátí motoru a převodovky. Zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny a nezapomínejte pravidelně měnit olej ve variátoru.
 4. „Sportovní“ režim CVT používejte pouze v případě potřeby. V tomto režimu pracuje variátor při vyšších otáčkách a může vést k vysoké spotřebě paliva a nadměrnému opotřebení dílů.

Dodržování těchto doporučení vám pomůže předejít možným problémům při dlouhodobém používání vozu s CVT v městských zácpách a také zvýší životnost převodovky a účinnost vozu.

Video:

Jak správně používat variátor (CVT) ve vašem autě | Poraďte

5 CHYB PŘI ŘÍZENÍ CVT! Co NEDĚLAT v autě s CVT?

5 VĚCÍ, KTERÉ NEMŮŽETE DĚLAT NA CVT