Převodovka je jednou z nejdůležitějších částí vozu a správné řazení hraje velkou roli v pohodlné a bezpečné jízdě. Nedodržení pravidel řazení může vést k opotřebení převodovky a dalším vážným poškozením. V tomto článku vám řekneme, jak správně řadit rychlostní stupně na automatické převodovce, aby byl zachován její výkon po mnoho let.

Prvním pravidlem je hlídat rychlost auta. Na vyšší rychlost byste měli přepnout až po dosažení určitého bodu, často indikovaného v otáčkách motoru nebo na tachometru. Přeřazení na vyšší rychlost při jízdě nízkou rychlostí může zbytečně zatěžovat motor a převodovku.

Druhým pravidlem je řadit plynule a bez cukání. Pro zajištění měkkého a hladkého řazení se doporučuje nejprve uvolnit plynový pedál a poté přeřadit. Tím se sníží rychlost otáčení dílů převodovky, což povede k pohodlnějšímu a plynulejšímu řazení. Je důležité pamatovat na to, že prudké řazení může způsobit otřes mechanismu a jeho poškození.

Třetím pravidlem je použití polohy „P“ (parkování) při zastavení. Pokud se chystáte zastavit vůz na delší dobu, nezapomeňte nastavit řadicí páku do polohy „P“. Tím se zablokuje pohyb vozu a zabrání se poškození dílů převodovky při jízdě na parkovišti. Doporučuje se také použít ruční brzdu.

Pravidla pro řazení na automatické převodovce

Правила переключения скоростей на коробке автомат

1. Postupujte podle pokynů výrobce vozidla. Každý model vozu může mít určité rozdíly v řazení, proto je důležité přečíst si návod k obsluze a řídit se jeho doporučeními.

2. Zapněte rychlostní stupně. Při zrychlování vozidla nebo před zahájením stoupání se doporučuje přeřadit ve správný okamžik. To pomůže udržet jízdní dynamiku a zabrání prudkému poklesu rychlosti.

3. Při zatáčení neměňte rychlostní stupně. Při zatáčení se doporučuje soustředit se na jízdu a neprovádět dodatečné úkony jako je řazení.

4. Při brzdění nepřeřazujte. Při brzdění na převodovce je automatická převodovka brzděna motorem, takže řazení může být nebezpečné. Doporučuje se počkat, až auto zastaví, a teprve potom provést přepnutí.

5. Vyvarujte se řazení na nízké otáčky při vysokých otáčkách motoru. Řazení na nízké otáčky při vysokých otáčkách motoru může způsobit cukání a zvýšené opotřebení převodových mechanismů. Před přeřazením na nízké otáčky se doporučuje snížit otáčky motoru.

ČTĚTE VÍCE
Co je třeba zvážit při výměně předních vzpěr automobilu
Číslo rychlosti Doporučená situace
1 Startování z klidu nebo pohyb nízkou rychlostí
2 Zrychlení v nízkých rychlostech nebo do kopce
3 Zrychlení ve středních rychlostech nebo na dálnici
4 Zrychlení ve vysokých rychlostech nebo pro trať
5 Jízda maximální rychlostí

Definice “automatické převodovky”

Определение понятия

Automatická převodovka se skládá z několika hlavních prvků, včetně měniče točivého momentu, planetového převodového systému, řídicí jednotky a hydraulických pohonů. Měnič točivého momentu přenáší točivý moment z motoru na planetový převodový systém a zajišťuje plynulé a plynulé řazení.

Automatická převodovka má několik rychlostí, které lze volit v závislosti na stavu vozovky a stylu jízdy. Obvykle má provozní režimy jako „Drive“ (pro pohyb vpřed), „Reverse“ (pro pohyb vzad) a „Park“ (pro parkování). V režimu Drive automatická převodovka automaticky řadí rychlostní stupně pro optimální spotřebu paliva a výkon.

Ke správnému používání automatické převodovky patří dodržování určitých zásad, jako je plynulé sešlápnutí plynového pedálu a podřazení před intenzivnější jízdou. Důležité je také sledovat provozní režim automatické převodovky a volit vhodnou rychlost v závislosti na situaci na silnici.

Použití automatické převodovky může být pro řidiče pohodlnější a pohodlnější, zejména v městském provozu. Správné pochopení a aplikace principů řazení je však důležitým aspektem bezpečného a efektivního používání této technologie.

Jak správně měnit rychlost

Как правильно переключать скорости

Hladkost a měkkost

Řaďte ​​plynule a jemně, bez cukání nebo cukání. Postupně zvyšujte nebo snižujte otáčky motoru tak, aby se otáčky plynule měnily.

Správná sekvence

Dodržujte správné pořadí řazení: z pomalého na vysoký při zvyšování rychlosti a z vysoké na nízkou při snižování rychlosti. Přímý přechod z vysoké rychlosti na nízkou rychlost může poškodit převodovku.

Nesnažte se zařadit neutrál

Nepokoušejte se za jízdy zařadit neutrál. U některých vozidel to může způsobit poškození. Chcete-li zastavit, použijte brzdy a poté zařaďte neutrál.

Poznejte vlastnosti svého vozu

Každý vůz může mít své vlastní charakteristiky řazení. Některé modely mají možnost manuálního řazení, jiné mají sportovní nebo ekonomický jízdní režim. Přečtěte si uživatelskou příručku svého vozidla, abyste se dozvěděli o jeho funkcích.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pro řazení vám pomůže vyhnout se poruchám a poskytne vám pohodlnější a bezpečnější jízdu.

Video:

Správný algoritmus řazení. Postup.

Jak používat manuální režim automatické převodovky? OSM scénářů.

Co znamenají + a – na automatické převodovce? Jak používat manuální režim na automatické převodovce?