Držáky motoru jsou důležitou součástí, která zajišťuje mnohem hladší a pohodlnější jízdu vozidla. Odlehčují motoru od vibrací a otřesů, zvyšují jeho životnost a spolehlivost. Polštáře však také podléhají opotřebení a je třeba je pravidelně kontrolovat a vyměňovat.

Je třeba pamatovat na to, že současně je třeba zkontrolovat a vyměnit uchycení motoru. Polštáře totiž fungují ve dvojicích nebo i ve čtyřech kopiích a jejich stav by měl být stejně dobrý. Polštáře se většinou kontrolují lehkým poklepáním kladívkem nebo pouhým pohledem na jejich stav. Pokud jsou ostatní polštáře opotřebované, pak je s největší pravděpodobností potřeba vyměnit ten současný.

Navzdory skutečnosti, že kontrola uložení motoru není složitý postup, je lepší svěřit tuto práci profesionálům. Tím je zaručena správná identifikace závady a její kvalitní odstranění, což Vám umožní řídit Vaše auto s maximálním komfortem a bezpečností.

Jak zkontrolovat upevnění motoru auta

Как проверить подушки двигателя автомобиля

Zde je několik způsobů, jak zkontrolovat stav upevnění motoru:

  1. Vizuální kontrola – Zkontrolujte upevnění motoru na praskliny, opotřebení nebo deformace. Pokud si všimnete poškození, je třeba polštáře vyměnit.
  2. Test mobility – opatrně se pokuste pohnout motorem, abyste zjistili, zda se polštáře volně pohybují. Pokud jsou příliš měkké nebo zlomené, neudrží motor bezpečně a musí být vyměněny.
  3. Měření úrovně vibrací – použijte speciální měřič vibrací pro měření úrovně vibrací motoru. Pokud výrazně překračují přípustné hodnoty, pak polštáře vyžadují výměnu.
  4. Kontrola hluku – zapněte motor a poslouchejte zvuky vydávané motorem. Pokud zaznamenáte neobvyklé zvuky, jako je klepání nebo skřípání, může to být známka poškozených uložení motoru.

Pokud při kontrole uchycení motoru zaznamenáte nějaké problémy, doporučujeme vám kontaktovat kvalifikovaného technika, který vám pomůže s výměnou nebo opravou uchycení. Pravidelná kontrola a údržba uložení motoru pomůže udržet vaše vozidlo v dobrém stavu a zabránit vážným škodám.

Vlastnosti a účel uložení motoru

Особенности и назначение подушек двигателя

Hlavním účelem uložení motoru je absorbovat vibrace způsobené provozem motoru. Pohlcují energii, která vzniká při otáčení klikového hřídele a přenáší se do karoserie vozu. Tím se eliminují nežádoucí účinky vibrací na interiér a další funkce vozidla.

Uchycení motoru používá speciální materiál – pryž nebo polyuretan, který má dobrou schopnost tlumit nárazy. Jsou kombinací různých vrstev materiálů, což umožňuje získat optimální účinek tlumení vibrací.

ČTĚTE VÍCE
Kolik v průměru stojí chiptuning auta a jaké faktory ovlivňují jeho cenu v roce 2021?

Je důležité si uvědomit, že každá značka a model automobilu vyžaduje uložení motoru odpovídající velikosti a vlastností. Správně zvolené a nainstalované tlumiče zajišťují spolehlivý chod motoru a prodlužují jeho životnost.

Známky vadného uložení motoru

Признаки неисправности подушек двигателя

1. Vibrace a hluk

Když se držáky motoru začnou opotřebovávat nebo selhávat, často dochází k vibracím a hluku, když motor běží. Můžete cítit chvění uvnitř vozu nebo slyšet ostrý zvuk, který tam předtím nebyl.

2. Pohyblivost motoru

Pokud jsou držáky motoru vadné, mohou motoru umožnit větší pohyb, když je v chodu. Můžete si všimnout, že motor při startování nebo akceleraci hodně vibruje a vibrace se mohou přenášet i do karoserie vozidla.

3. Únik kapaliny

Z držáků motoru může unikat kapalina, jako je olej nebo nemrznoucí směs. Pokud si všimnete skvrn pod vozem, zejména po delším zaparkování, může to být známka problému s uchycením motoru.

4. Změna polohy motoru

Pokud jsou upevnění motoru zlomená nebo opotřebovaná, motor se může vychýlit ze své normální polohy. Můžete si všimnout, že konce součástí, jako je lanko plynu nebo lanko spojky, mění polohu nebo se utahují.

5. Zhoršení ovladatelnosti

Vadné uložení motoru může snížit ovladatelnost vozidla. Můžete mít pocit, že se auto na silnici stává méně stabilním a hůře ovladatelným, zejména při zatáčení nebo změně rychlosti.

Pokud si všimnete jednoho nebo více z těchto příznaků, doporučuje se nechat provést odbornou kontrolu a vyměnit vadné uchycení motoru. To pomůže předejít možným poruchám a poškození jiných systémů vozidla.

Metody kontroly uložení motoru

Способы проверки подушек двигателя

Vizuální kontrola

Визуальный осмотр

Než začnete kontrolovat upevnění motoru, musíte se postarat o bezpečnost provozu. Držáky mohou být umístěny na různých místech, ale obvykle jsou umístěny pod motorem nebo na držákech motoru. Zkontrolujte polštáře, zda nevykazují viditelné poškození, praskliny nebo opotřebení. Pokud jsou patrné nějaké problémy, je třeba polštáře vyměnit.

Kontrola pomocí jehlového měřidla

Проверка игломером

Pokud vizuální kontrola neodhalí žádné zjevné problémy, lze ke kontrole elasticity polštářů použít jehlové měřidlo. Nainstalujte měrku jehly mezi držák motoru a držák a poté jemně zatlačte na měrku jehly. Pokud jehla nejde hluboko, polštář ztratil pružnost a vyžaduje výměnu.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat nejlepší reproduktory do auta bez použití zesilovače

Ke kontrole tloušťky uchycení motoru můžete také použít jehlový měřič. Nainstalujte měřidlo jehly mezi dva držáky (horní a spodní), poté se ujistěte, že tloušťka podložky odpovídá specifikacím výrobce vozidla. Pokud tloušťka neodpovídá požadavkům, je nutné polštář vyměnit.

Pravidelná kontrola uložení motoru pomáhá zajistit bezpečnost a spolehlivost vašeho vozidla. Pokud jsou během kontroly zjištěny problémy, doporučuje se obrátit se na odborníka, aby vyměnil polštáře a provedl další údržbu.

Video:

Jak zkontrolovat upevnění motoru, aniž byste opustili auto.

O instalaci autodeky ani nepřemýšlejte! Cvičný test!

Jak sami zkontrolovat uchycení motoru Ford Focus / Kontrola uchycení motoru Ford Focus