Baterie jsou nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Napájí elektronická zařízení od mobilních telefonů po notebooky a elektromobily. Co ale dělat, když baterie přestane fungovat jako dříve?

První, co vás v takové situaci napadne, je výměna baterie za novou. To však může být poměrně nákladný postup, zejména u velkých zařízení. Likvidace staré baterie může mít navíc negativní dopad na životní prostředí. Místo toho byste se měli pokusit oživit baterii sami.

Existuje několik osvědčených a jednoduchých metod, které pomohou obnovit jeho výkon a prodloužit životnost baterie. V tomto článku se podíváme na některé z nich.

Proč se baterie vybíjí?

1. Kapacita baterie je vyčerpaná

1. Истощение емкости аккумулятора

Kapacita baterie se může časem snižovat. Může to být způsobeno stárnutím, nesprávným používáním nebo jinými faktory. Když se kapacita baterie sníží, vybíjí se rychleji a má méně času na napájení zařízení.

2. Používání energeticky náročných aplikací

2. Использование энергозатратных приложений

Aplikace, které vyžadují velký výpočetní výkon nebo intenzivně využívají internet, mohou rychle vybíjet baterii. Například hry, videa a mnoho dalších aplikací dokáže rychle vybít energii z baterie.

Pokud si všimnete, že se vaše baterie rychle vybíjí, zkuste omezit používání takových aplikací nebo na svém zařízení použít úspornější režim, aby vydrželo déle.

3. Špatná kvalita nabíjení

3. Плохое качество зарядки

Špatná kvalita nabíječky nebo kabelu může způsobit neúčinné nabíjení baterie. To může ovlivnit jeho kapacitu a vést k rychlejšímu vybíjení. Abyste tomu zabránili, doporučujeme používat originální nabíječky a kabely.

Vyplatí se také zkontrolovat, zda není poškozen nabíjecí konektor zařízení nebo samotná baterie. Možná to vede k rychlému vybíjení.

Zvažte tyto faktory a aplikujte vhodná řešení, abyste prodloužili životnost baterie a omezili její časté vybíjení.

Teplota a vlivy prostředí

Температурный режим и воздействие окружающей среды

Baterie jsou velmi citlivé na teplotu a okolní vlivy. Vysoké nebo nízké teploty mohou vážně ovlivnit výkon baterie.

Vyhněte se extrémně vysokým a nízkým teplotám, abyste prodloužili životnost baterie. Optimální teplotní rozsah pro většinu baterií je mezi 15-25 stupni Celsia.

Nadměrné teploty mohou způsobit přehřátí baterie, což může způsobit špatný výkon a dokonce poškození, včetně prasknutí a vytečení. Pokud se tedy baterie přehřívá, měli byste ji před dalším používáním vychladit.

ČTĚTE VÍCE
Kolik stojí instalace vyhřívaného volantu do auta? Stanovení ceny a výběr nejvhodnější varianty

Na druhou stranu příliš nízká teplota může zpomalit chemické reakce v baterii, což má za následek snížení účinnosti. Při extrémně nízkých teplotách může baterie dokonce úplně přestat fungovat.

Měli byste také pamatovat na to, že vlivy prostředí mohou výrazně ovlivnit výkon baterie. Vlhkost může například způsobit kontaktní korozi a poškození krytu baterie.

Proto se doporučuje skladovat baterie na suchém místě a chránit je před vlhkostí. Také byste se měli vyvarovat vystavení baterie přímému slunečnímu záření, protože by mohlo dojít k jejímu přehřátí a poškození.

teplota Dopad na baterii
Vysoký Přehřívání, snížení výkonu, poškození
Nízká Zpomalení chemických reakcí, snížení účinnosti, úplné zastavení práce
Влажность Kontaktní koroze, poškození pláště

Pamatujte, že správná péče a opatření týkající se teploty a prostředí mohou výrazně prodloužit životnost baterie a zajistit její efektivní provoz.

Provozní podmínky a zvyklosti při používání

Эксплуатационные условия и привычки использования

Chcete-li prodloužit životnost baterie a co nejvíce ji oživit, je třeba zvážit řadu provozních podmínek a dodržovat správné návyky při používání:

 1. Před nabíjením nenechte baterii zcela vybít. Energii je lepší doplňovat, když je úroveň nabití kolem 20-30%.
 2. Zabraňte přehřátí baterie, zejména při používání výkonných aplikací nebo her. Vysoké teploty mohou negativně ovlivnit jeho provoz a snížit jeho životnost.
 3. Neskladujte baterii na extrémně studených nebo horkých místech. Extrémní teploty jej také mohou poškodit a způsobit ztrátu kapacity.
 4. Doporučuje se používat originální nabíječku nebo certifikované komponenty. Nekvalitní nabíječka může baterii poškodit a způsobit její deformaci nebo ztrátu kapacity.
 5. Nedovolte, aby byla baterie hluboce vybita. Neustálé dosahování nulové úrovně nabití může negativně ovlivnit jeho provoz a zkrátit jeho životnost.
 6. Při dlouhodobém skladování baterie se doporučuje vyjmout ji z přístroje a uložit na chladném místě s úrovní nabití asi 50 %. To pomůže zabránit ztrátě kapacity a udržet baterii v dobrém stavu.

Dodržování těchto podmínek a návyků pomůže maximalizovat životnost vaší baterie a také zlepšit její výkon a zvýšit její kapacitu.

Opotřebení a stárnutí baterie

Износ и устаревание аккумулятора

V průběhu své životnosti podléhá baterie opotřebení. Během používání může dojít ke ztrátě kapacity baterie, což má za následek snížení výkonu. Opotřebení baterie může být způsobeno několika faktory, jako jsou časté cykly nabíjení a vybíjení, skladování baterie při vysokých teplotách nebo nesprávné používání.

ČTĚTE VÍCE
Jak správně zahřát auto pomocí Keyless Entry a vyhnout se poruchám a poškození?

Baterie mají navíc omezený počet cyklů nabíjení a vybíjení, po kterých se postupně zhoršují. To znamená, že i při správném používání se baterie časem sníží.

Stárnutí baterie může být také způsobeno technickými problémy, jako je zkrat nebo poškození vnitřních součástí baterie. V takových případech může být nejúčinnějším řešením výměna baterie.

Chcete-li prodloužit životnost baterie a maximalizovat její životnost, doporučuje se dodržovat pravidla pro používání a nabíjení baterie, vyvarovat se přehřátí a hlubokého vybití. Pravidelná údržba baterie, jako je odstraňování koroze z kontaktů a čištění povrchu, může také pomoci zlepšit výkon baterie a prodloužit její životnost.

Navzdory všem opatřením a snahám o oživení baterie však některé opotřebované nebo zastaralé baterie nemusí správně fungovat a budou vyžadovat výměnu.

Jak prodloužit výdrž baterie?

Как продлить срок службы аккумулятора?

Zde je několik tipů, které vám pomohou prodloužit životnost baterie:

 1. Zabraňte přehřátí baterie. Vysoké teploty mohou nepříznivě ovlivnit výkon baterie a zkrátit její životnost. Snažte se nenechávat zařízení s bateriemi na přímém slunci nebo ve velmi teplých místnostech.
 2. Baterii zcela nevybíjejte. Časté hluboké vybíjení může zkrátit životnost baterie. Pokuste se připojit zařízení k nabíječce před úplným vybitím baterie.
 3. Vyvarujte se přebíjení baterie. Přestože je mnoho moderních zařízení vybaveno systémy řízení nabíjení, stále se doporučuje nenechávat zařízení nabité déle, než je nutné.
 4. Pravidelně aktualizujte software zařízení. Výrobci často vydávají aktualizace, které zlepšují výkon baterie a optimalizují výkon baterie.
 5. Nevystavujte baterie silným fyzickým otřesům, jako je pád nebo náraz. Mohlo by dojít k poškození baterie a snížení jejího výkonu.
 6. Baterie skladujte při pokojové teplotě a na suchém místě. To pomůže zachovat jejich účinnost a zvýšit jejich životnost.

Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete prodloužit životnost baterie a zajistit její delší životnost.

Video:

JAK OBNOVIT UZAVŘENOU NÁDOBKU AKUMULÁTORU a odstranit zkrat desky, část 1

Elektrikář odhalil tajemství, jak obnovit kapacitu baterie šroubováku za dvě minuty.

Rychle oživte svou baterii pomocí jedlé sody! Funguje to již více než 7 let!