Baterie je jednou z nejdůležitějších součástí vozu, závisí na ní fungování elektrických systémů a startování motoru. Pokud vaše auto nejde nastartovat, jedním z nejčastějších důvodů může být problém s baterií. Určení, že problém způsobila baterie, je poměrně jednoduché pomocí několika osvědčených a účinných metod.

Známky, že je třeba baterii vyměnit nebo nabít, lze velmi snadno rozpoznat. Když například otočíte kontaktním klíčkem, ozve se pouze cvaknutí, ale motor se ani v nejmenším nepokusí nastartovat. Můžete si také všimnout, že při běžícím motoru se na palubní desce rozsvítí varovná kontrolka. V obou případech může být příčinou potíží při provozu baterie snížení její kapacity nebo úplné vybití. Tento předpoklad lze potvrdit tím, že věnujete pozornost vlastnostem LED indikátorů automobilu.

Pokud máte podezřelou situaci, neměli byste okamžitě jít o pomoc ke specialistovi. Použití profesionálního nářadí a servisu je poměrně drahé a je docela možné, že problém s baterií lze vyřešit svépomocí. V tomto článku najdete užitečné tipy, jak zjistit příčinu problémů s baterií a co v takových případech dělat. Jediné, co musíte udělat, je dodržovat tato doporučení, aby vaše auto opět fungovalo hladce!

Chápete důvod: baterie nebo ne?

Понять причину: аккумулятор или нет?

Příznaky a náznaky, že problém může souviset s baterií, zahrnují:

 1. Žádná odezva při otočení klíčku zapalování do polohy “Start”.
 2. Tiché cvakání nebo cvakání při pokusu nastartovat auto
 3. Špatné osvětlení palubní desky nebo žádné osvětlení
 4. Neustálé blikání světlometů nebo jiných elektrických zařízení při otočení klíčku zapalování

Vyplatí se také zkontrolovat stav spojů baterie – mohou být zcela zoxidované nebo uvolněné. Pokud ano, může to mít za následek špatný kontakt a tedy nemožnost dodat dostatečný elektrický proud pro nastartování motoru.

Pokud jste si navíc pod kapotou v poslední době všimli hořícího plastu nebo zápachu síry, může to být známka přehřátí nebo poškozené baterie, což může také způsobit potíže se startováním vašeho auta.

Pokud se vyskytnou výše uvedené příznaky, může být nutné baterii vyměnit nebo nabít. V každém případě se doporučuje kontaktovat odborníka, aby provedl podrobnější diagnostiku a pomohl vám určit přesnou příčinu problému.

ČTĚTE VÍCE
Jaká auta se vyrábí v Severní Koreji

Příznaky poruchy baterie

Симптомы неправильной работы аккумулятора

1. Potíže se startováním motoru

1. Трудности при запуске двигателя

Jedním z hlavních příznaků nefunkční baterie jsou potíže se startováním motoru. Pokud si všimnete, že motor vašeho auta chvíli před nastartováním točí, může to být známka toho, že vaše baterie nefunguje správně.

2. Tlumené osvětlení a elektrická zařízení

2. Ослабление освещения и электрооборудования

Dalším příznakem problémů s bateriemi může být slabé osvětlení v autě a také zhoršení výkonu elektrických zařízení. Pokud si všimnete, že vaše světlomety jsou slabší než obvykle a jiné elektrické spotřebiče fungují nepravidelně, může to znamenat problém s vaší baterií.

Pro přesnou diagnostiku problému se doporučuje kontaktovat specialisty, kteří mohou zkontrolovat stav baterie a problém odstranit, nebo vyměnit baterii za novou, pokud se ukáže, že je vadná.

Symptom Možné příčiny
Potíže se startováním motoru Špatné nabití baterie, opotřebované kontakty nebo svorky, nesprávný provoz generátoru
Stmívání osvětlení a elektrických zařízení Nedostatečné napětí baterie, poškozená kabeláž, vadné relé

Kontrola baterie a příčiny jejího selhání

Проверка аккумулятора и причины его поломки

 1. Při pokusu o nastartování motoru je slyšet slabé cvaknutí, ale motor se neotáčí.
 2. Světlomety a elektrické spotřebiče fungují špatně nebo se přerušovaně vypínají.
 3. Cvaknutí a poté absolutní ticho při pokusu o nastartování motoru.
 4. Vůz po dlouhé době parkování pravidelně nestartuje.

Ke kontrole stavu baterie se doporučuje použít následující nástroje:

 • Testovací zařízení nebo elektronický voltmetr.
 • Tužkové elektrody nebo pinzety pro testování obvodu.

Proces kontroly stavu baterie zahrnuje následující kroky:

 1. Otevřete kapotu a najděte baterii v motorovém prostoru auta.
 2. Podle pokynů připojte k baterii testovací zařízení nebo elektronický voltmetr a zkontrolujte aktuální napětí. Normální napětí by mělo být kolem 12,6 voltů.
 3. Pokud je napětí pod normálem, zkuste baterii nabít pomocí nabíječky. Pokud se napětí nezvýší nebo znovu klesne, bude možná potřeba vyměnit baterii.
 4. Zkontrolujte obvod baterie pomocí tužkových elektrod nebo pinzety. Ujistěte se, že jsou oba kabely baterie pevně připojeny a že není přerušený obvod.

Pokud test odhalí, že baterie je v pořádku a nejedná se o problém, dalším krokem může být kontrola startéru, výměna zapalovacích svíček nebo profesionální diagnostika a oprava vozidla.

Video:

Zima. Auto nejde nastartovat, co mám dělat? Jak nastartovat motor v zimě? GDI

Nestartuje, ale startér se točí! Ani se to nechytá. Snímač polohy klikového hřídele

Nejnovější zprávy právě teď! rozhodující siréna! před 7 minutami! souhrnná přední strana