Automatická převodovka je jednou z nejdůležitějších a nejsložitějších částí automobilu. Na jeho správném provozu závisí plynulost a komfort pohybu a také životnost celého vozidla jako celku. Jedním z důležitých aspektů udržování automatické převodovky v dobrém stavu je pravidelná výměna oleje. Jakmile se totiž začne zhoršovat kvalita oleje nebo se v oleji objeví nežádoucí nečistoty, může to vážně negativně ovlivnit chod boxu a vést k jeho poruše.

Jak ale můžete určit, kdy je čas vyměnit olej v automatické převodovce?

Existuje několik známek, které naznačují, že olej v krabici je již opotřebovaný a vyžaduje výměnu. Prvním a nejzřetelnějším příznakem je změna barvy oleje. Obvykle má zlatou nebo načervenalou barvu, ale časem může ztmavnout a zčernat. V oleji se také mohou objevit kovové hobliny a jiné cizí nečistoty, což svědčí o opotřebení dílů automatické převodovky.

Kdy vyměnit olej v automatické převodovce?

Когда менять масло в коробке автомат?

Existuje několik příznaků, které naznačují potřebu výměny oleje v automatické převodovce:

  1. Změna barvy oleje: Pokud olej v automatické převodovce ztmavne, lze předpokládat, že již překročil svou životnost a vyžaduje výměnu. Čerstvý olej má obvykle čirý nebo načervenalý odstín.
  2. Špatná reakce na řazení: Pokud vaše automatická převodovka začne být při řazení drsná nebo zpožděná, může to znamenat problém s olejem. Jak olej stárne, jeho vlastnosti se mohou zhoršovat, což má za následek neoptimální výkon převodovky.
  3. Vzhled hluku nebo vibrací: Pokud během jízdy zaznamenáte neobvyklé zvuky nebo vibrace, může to být způsobeno problémy s automatickou převodovkou způsobenými starým nebo znečištěným olejem.

Je důležité si uvědomit, že pravidelná údržba a kontrola oleje v automatické převodovce jsou nedílnou součástí péče o vůz. Pokud zaznamenáte jakékoli změny ve fungování převodovky, doporučuje se obrátit se na odborníka pro diagnostiku a v případě potřeby vyměnit olej.

Známky, že potřebujete vyměnit olej

Důležité je umět rozeznat znaky indikující nutnost výměny oleje v automatické převodovce. Následující příznaky mohou naznačovat, že je třeba vyměnit olej:

1. Změna barvy a konzistence oleje: Pokud je olej velmi tmavý nebo má zakalenou texturu, může to být známka toho, že je špinavý a nefunguje dobře. V tomto případě se doporučuje vyměnit olej v automatické převodovce.

ČTĚTE VÍCE
Jak předělat naftový motor na plyn a je to možné?

2. Zvýšení teploty: Pokud se teplota automatické převodovky za jízdy zvýší nad normální hodnoty, může to znamenat, že olej již neplní své funkce a nezajišťuje dostatečné mazání a chlazení dílů. V tomto případě musíte vyměnit olej v automatické převodovce.

3. Ztráta výkonu automatické převodovky: Pokud automatická převodovka začne špatně řadit, trhavě mění rychlostní stupně nebo se během její činnosti objeví jiné anomálie, může to být způsobeno vadným olejem ve skříni. Výměna oleje může obnovit funkčnost a výkon automatické převodovky.

4. Zvýšené opotřebení dílů: Pokud se ve skříni automatické převodovky najdou kovové částice nebo jiné nečistoty, může to znamenat zvýšené opotřebení dílů. Výměna oleje pomůže odstranit příčinu znečištění a snížit opotřebení dílů, což prodlouží životnost automatické převodovky.

5. Překročení intervalu výměny: Pokud byla předchozí výměna oleje provedena již dávno nebo majitel vozu nezná přesný interval výměny oleje, je nutné se řídit doporučeními výrobce vozu. Překročení intervalu výměny může vést ke zhoršení činnosti automatické převodovky a zvýšenému opotřebení jejích částí.

Pravidelná výměna oleje v automatické převodovce pomůže udržet správnou funkci automatické převodovky a prodlouží životnost dílů. Pokud zaznamenáte alespoň jeden z výše uvedených problémů, měli byste kontaktovat odborníka, aby provedl diagnostiku a výměnu oleje v automatické převodovce.

Fáze výměny oleje v automatické převodovce

Этапы замены масла в коробке автомат

1. Příprava na výměnu

Než začnete s výměnou oleje v automatické převodovce, musíte se ujistit, že vůz stojí na rovném vodorovném povrchu a v bezpečné poloze – se zataženou parkovací brzdou a zataženou parkovací brzdou.

2. Vypusťte starý olej

Chcete-li vypustit starý olej, musíte najít vypouštěcí šroub a odstranit jej. Před tím se doporučuje auto zahřát, aby byl starý olej řidší a lépe vytékal.

3. Výměna filtru

Po vypuštění starého oleje je nutné zkontrolovat a vyměnit filtr, protože může být znečištěný, což negativně ovlivní činnost automatické převodovky.

4. Přidání čerstvého oleje

4. Доливка свежего масла

Po vypuštění starého oleje a výměně filtru je nutné doplnit čerstvý olej na požadovanou úroveň. Doporučuje se používat typ oleje doporučený výrobcem a přesně dodržovat pokyny k množství a specifikaci.

5. Kontrola hladiny oleje

5. Проверка уровня масла

Po přidání nového oleje je třeba zkontrolovat jeho hladinu pomocí speciální měrky. Hladina oleje by měla být v doporučeném rozsahu.

ČTĚTE VÍCE
Jednoduchá a účinná technika výměny vsuvky na kole auta bez zbytečného trápení a nervů

6. Kontrola činnosti automatické převodovky

Po výměně oleje je nutné zkontrolovat normální činnost automatické převodovky. Nastartujte motor a proveďte všechny změny převodových stupňů, ujistěte se, že převodovka funguje hladce a bez přerušení.

7. Likvidace starého oleje

7. Утилизация старого масла

Koncem procedury výměny oleje v automatické převodovce je správná likvidace starého oleje. Starý olej je nutné shromažďovat do speciální nádoby a odvézt na sběrné místo k likvidaci.

Dodržováním těchto kroků můžete správně a bezpečně vyměnit olej v automatické převodovce a zachovat tak normální provoz vašeho vozu.

Video:

PO TOMTO Automatická převodovka vašeho vozu brzy selže (příznaky)

PROČ PO VÝMĚNĚ OLEJE PŘESTANE AUTOMATICKÁ PŘEVODOVKA NORMÁLNĚ FUNGOVAT? Příčiny úderů a kopanců v mrazu.

Částečná výměna oleje v automatické převodovce (automatická převodovka) – jak a kdy vyměnit