Hra se vzdušnou plastelínou je skvělý způsob, jak zabavit vaše dítě a rozvíjet jeho kreativitu. Co ale dělat, když se vám vzdušná plastelína začne lepit na ruce a změní se v nepoužitelnou hmotu?

Především nepropadejte panice! V tomto článku vám řekneme několik jednoduchých, ale účinných způsobů, které vám pomohou vyrovnat se s tímto problémem a vrátit plastelínu její dřívější pružnost a měkkost.

Použijte mouku nebo škrob. Pokud se vzdušná plastelína lepí, posypte ji trochou mouky nebo škrobu a pokračujte v hnětení a vyválejte hmotu. Mouka nebo škrob absorbují přebytečnou vlhkost a pomáhají vrátit plastelínu její texturu.

Přidejte kapku oleje. Pokud je plastelína suchá a tvrdá, přidejte trochu rostlinného oleje. Díky tomu bude hmota měkčí a poddajnější. Ale pozor, nepřehánějte to s olejem, aby se plastelína moc nezamastila.

Zabalte plastelínu do fólie. Pokud se vám vzdušná plastelína začne lepit na ruce, pevně ji zabalte do fólie a nechte několik hodin působit. Plastelína absorbuje přebytečnou vlhkost a poté bude opět pružnější a lépe se s ní pracuje.

Postupujte podle těchto jednoduchých tipů a vaše vzduchová plastelína bude opět měkká a bude se ji snadno modelovat. Nevyhazujte ho, pokud se stane nepohodlným při používání – zkuste obnovit jeho texturu a znovu si užijte tvůrčí proces!

Jak se vyhnout lepivosti vzdušné plastelíny?

Pokud se váš vzduchový jíl začne lepit, existuje několik způsobů, jak tento problém vyřešit:

1. Přidejte škrob. Smíchejte malé množství škrobu s plastelínou. Škrob pomůže absorbovat přebytečnou vlhkost a eliminuje lepivost.

2. Použijte pudr nebo kukuřičný škrob. Rozválejte těsto v mastku nebo kukuřičném škrobu, aby se nelepilo. Pamatujte, že kukuřičný škrob může změnit barvu hracího těsta, proto je nejlepší použít čiré nebo lehké vzdušné těsto.

3. Zabalte plastelínu do plastové fólie. Pokud nemáte škrob nebo mastek, můžete hrací těsto zabalit do plastové fólie a nechat několik hodin odležet. Fólie pomůže vzdušné plastelíně vyschnout a přestat se lepit.

4. Hrací těsto uložte do nádoby. Po použití se ujistěte, že je hrací těsto dobře zabaleno v nádobě nebo sáčku na zip. Pomůže to udržet čerstvost a zabránit tomu, aby se lepila.

ČTĚTE VÍCE
Jednoduchý a spolehlivý způsob, jak zjistit kód rádia bez zbytečných bolestí hlavy

Dodržováním těchto jednoduchých doporučení se můžete vyhnout lepivosti vzduchové plastelíny a prodloužit její životnost.

Zvolte správnou teplotu a vlhkost

Выберите правильную температуру и влажность

teplota

Температура

Optimální teplota pro práci s plastelínou je obvykle asi 20-25 stupňů Celsia. Při nižších teplotách může být hlína příliš tvrdá a obtížně modelovatelná a při vyšších teplotách příliš měkká a lepkavá. Pokud je vaše hlína lepkavá, zkuste snížit pokojovou teplotu nebo ji dejte na chvíli na chladné místo, aby trochu ztuhla.

Влажность

Влажность

Vlhkost může také ovlivnit lepivost plastelíny. Pokud je vlhkost v místnosti příliš vysoká, vzduchová plastelína se může začít lepit. Zkuste do místnosti nainstalovat odvlhčovač nebo použít protiplísňové přípravky na snížení vlhkosti. Pokud je vlhkost příliš nízká, plastelína může vyschnout příliš rychle. V tomto případě můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo jednoduše zakrýt hlínu plastovou fólií nebo ji uložit do vzduchotěsné krabice.

Pamatujte, že každá plastelína může vyžadovat individuální přístup. Pokud tedy problém s lepkavou hlínou po těchto doporučeních nezmizí, zkuste vyhledat informace u výrobce nebo kontaktovat zkušené uživatele s konkrétními doporučeními a radami.

Používejte kvalitní nářadí a povrch

Jedním z důvodů, proč air clay sticks může být nekvalitní nářadí nebo povrch, na kterém pracujete. Pokud použijete špatné nástroje, hlína se na ně může přilepit a ztratit svou pružnost. Proto je důležité vybrat si kvalitní nástroje, které budou po povrchu plastelíny dobře klouzat.

Také povrch, na kterém pracujete, musí být hladký a suchý. Pokud je povrch příliš drsný nebo mokrý, hlína se na něj může přilepit a obtížně se používá. Doporučuje se použít speciální plastelínové podložky nebo hladký povrch pokrytý fólií nebo papírem.

Nástroje pro práci se vzduchovou plastelínou:

Инструменты для работы с воздушным пластилином:

  • Plastelínové nástroje. Mají hladký povrch a speciální tvar, který usnadňuje manipulaci s plastelínou.
  • Plastové nože. Obvykle mají ostrý tvar a tenkou čepel, což je velmi užitečné při vytváření malých dílů.
  • Válečky a koule. Používají se k vytváření vzorů a textur na plastelínu.

Doporučení pro práci se vzduchovou plastelínou:

Než začnete pracovat se vzduchovou hlínou, ujistěte se, že máte ruce a pracovní plochu čisté a suché. Doporučuje se také použít na ruce malé množství krému na ruce nebo mastku, aby se těsto nelepilo.

ČTĚTE VÍCE
Jak správně zkontrolovat snímač volnoběžných otáček na autě bez účasti specialisty

Pamatujte, že vzduchová plastelína se snadno zašpiní a může zanechat stopy na oblečení a površích. Proto se doporučuje používat ochranný oděv nebo pokrývku, aby se zabránilo kontaminaci.

Je důležité, aby se:

Pokud se vám při přípravě vzdušné hlíny zdá, že je příliš lepivá, přidejte trochu mouky nebo škrobu a pokračujte v hnětení, dokud se konzistence nestane pružnou a příjemnou na dotek.

Při dodržování těchto doporučení můžete snadno pracovat se vzdušnou plastelínou a vyhnout se problémům s její lepivostí. Šťastnou kreativitu!

Plastelínu skladujte ve správných podmínkách

Храните пластилин в правильных условиях

Správné skladování těsta na hraní může pomoci zabránit jeho lepkavosti a udržet ho čerstvé a připravené k použití.

1. Používejte vzduchotěsné nádoby

Po každém použití by měla být plastelína umístěna do speciálních nádob, které lze nalézt v obchodech, nebo použijte plastové sáčky se zipem. Hlavním úkolem je vyloučit přístup vzduchu do plastelíny.

2. Skladujte na chladném místě

2. Храните в прохладном месте

Vysoké teploty mohou způsobit lepkavost jílu. Proto se doporučuje skladovat jej na chladném místě, jako je lednice nebo skříň, aby si zachovala svou strukturu.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými radami, bude vaše plastelína vždy použitelná. Pamatujte, že správné skladování je klíčem k dlouhé životnosti vaší vzdušné hlíny.

Video:

KDO LÉPE ZABLOKUJE, DOSTANE VÝZVU!

Práce s LIGHT plastelínou | Chyby při modelování z plastelíny

Co dělat, když světlá plastelína vyschla