Spolehlivost a životnost vozů závisí na mnoha faktorech a jedním z nejdůležitějších je správný provoz a údržba všech systémů v dobrém stavu. Jedním z častých problémů, se kterými se mohou majitelé automobilů setkat, je spotřeba oleje.

Není žádným tajemstvím, že vaše auto potřebuje pravidelné kontroly a výměny oleje, ale co byste měli dělat, pokud je doplňování maziva stále častější a olej vám dochází rychleji než obvykle?

Dnes vám řekneme o známkách toho, že vaše auto „žere“ olej, a jaké to mohou být důvody. Znalost těchto faktorů vám pomůže včas zasáhnout a vyhnout se vážným problémům s motorem.

Známka toho, že auto spotřebovává více oleje

Признака того, что машина потребляет больше масла

1. Hladina motorového oleje klesá

1. Уровень масла в двигателе уменьшается

Jedním z hlavních příznaků spotřeby oleje je pokles hladiny oleje v motoru. Pokud si všimnete, že musíte pravidelně doplňovat olej, může to být známka toho, že vaše auto spotřebovává více oleje než obvykle. Neignorujte toto znamení, protože nedostatek oleje může vést k vážnému poškození motoru.

2. Z výfukového potrubí se objevuje kouř

2. Появляется дым из выхлопной трубы

Dalším příznakem, že vaše auto hoří olej, může být vzhled kouře z výfukového potrubí. Pokud si všimnete modrého nebo šedého kouře, může to znamenat, že olej vstupuje do spalovacích komor a je spalován spolu s palivem. Tento kouř může být zvláště patrný při startování motoru nebo při akceleraci.

Pokud najdete tyto příznaky, musíte kontaktovat odborníka, aby diagnostikoval a odstranil příčiny spotřeby oleje. Nezapomeňte, že pravidelná údržba stroje a včasná výměna oleje mohou tomuto problému předejít.

Modré výfukové plyny

Выхлопные газы синего цвета

Modrý výfuk může znamenat, že olej vstupuje do válců a je spalován spolu s palivem. To může být způsobeno slabým těsněním uvnitř motoru nebo opotřebovanými písty a kroužky. V důsledku toho se olej mísí s palivem a hoří, přičemž vzniká modrý kouř.

Pokud si všimnete, že výfuk vašeho auta má modrou barvu, doporučujeme vám okamžitě kontaktovat automechanika, aby diagnostikoval a odstranil problém. Zanedbání tohoto znamení může vést k ještě vážnějšímu poškození motoru.

Zvýšená spotřeba oleje

Повышенное потребление масла

Jedním z běžných příznaků problému s autem může být zvýšená spotřeba oleje. Pokud vaše auto začne strašně pálit olej, může to být známka toho, že je s ním problém.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat vhodná kola pro pneumatiky 185 65 R15? Doporučení a tipy

Zvýšená spotřeba oleje může být způsobena různými důvody. Je možné, že se v motoru vytvořila trhlina nebo se propadl pístní kroužek, což vede k průniku oleje do spalovacího prostoru a jeho následnému spalování. Je také možné, že problém souvisí s opotřebením nebo poškozením olejových těsnění.

Při zjištění zvýšené spotřeby oleje se doporučuje kontaktovat odborníka a nechat vozidlo diagnostikovat. Budou schopni určit příčinu problému a nabídnout řešení. Může být nutné vyměnit díly nebo opravit motor.

Při běžícím motoru se objevuje kouř

Появление дыма при работе двигателя

Pokud je kouř bílý, je možné, že olej proniká do spalovacích komor motoru. To může být způsobeno opotřebenými o-kroužky pístu, opotřebenými ventily nebo problémy s hlavou válců.

Pokud je kouř černý, může to být známka hoření oleje. Příčinou tohoto jevu může být opotřebení pístních kroužků, opotřebení ventilů nebo opotřebení těsnění hlavy válců.

Pokud je kouř modrý, může to být známka problémů s mazáním válců. Je možné, že se olej dostane do spalovacích prostor kvůli opotřebení vložek válců nebo prasklinami v bloku motoru.

Je třeba poznamenat, že vzhled kouře při běžícím motoru není vždy známkou problémů s olejem. Někdy může být kouř způsoben i jinými důvody, jako je nefunkční chladicí systém nebo spalování nemrznoucí směsi.

Pokud si všimnete vzhledu kouře při běžícím motoru, doporučujeme vám kontaktovat automechanika, aby diagnostikoval a odstranil problém. Ten bude schopen určit přesnou příčinu kouře a navrhnout vhodná opatření k jeho odstranění.

Video:

Důvody SPOTŘEBY MOTOROVÉHO OLEJE

OIL GLOR: 8 způsobů, jak snížit spotřebu ropy bez kapitálu!

PO TOMTO MOTOR JIŽ NEBUDE JÍT OLEJ!