Zapalovací svíčky jsou důležitou součástí systému zapalování motoru. Jejich hlavním úkolem je vytvořit jiskru nutnou k zapálení paliva ve válci. Pokud jsou zapalovací svíčky v dobrém stavu, motor běží efektivně, ale pokud se vyskytnou problémy s těmito částmi, nastanou potíže s provozem motoru.

Jak poznáte, že příčinou poruchy motoru jsou zapalovací svíčky? Za prvé, neregulovaný volnoběh motoru. Pokud otáčky motoru nejsou stabilní a auto sotva dokáže udržet rovnoměrnou rychlost, pak byste měli věnovat pozornost zapalovacím svíčkám.

Dalším příznakem problému se zapalovací svíčkou jsou potíže se startováním motoru. Pokud auto startuje špatně nebo vůbec nestartuje, důvodem mohou být vadné zapalovací svíčky. Při pokusu o nastartování věnujte pozornost zvuku. Pokud po „cvaknutí“ startéru uslyšíte sípání, může to být známka problému se zapalovacími svíčkami.

Jak poznat problém se zapalovacími svíčkami?

Как распознать проблему с свечами зажигания?

Zde jsou některé příznaky, které naznačují možné problémy se zapalovacími svíčkami:

Příznaky Možné problémy
Potíže se startováním motoru Poškozené zapalovací svíčky dostatečně nezapálí palivo ve válci
Nerovnoměrný chod motoru Jedna nebo více zapalovacích svíček je znečištěných nebo vadných
Zvýšená spotřeba paliva Zapalovací svíčky jsou vadné a nespalují palivo úplně
Ztráta výkonu motoru Vadné zapalovací svíčky nezajistí úplné spálení paliva ve válci
Vzhled „černého“ kouře z výfukového potrubí Zapalovací svíčky nehoří správně, což způsobuje neúplné spalování paliva

Pokud zaznamenáte jeden nebo více z těchto příznaků, může být nutné zkontrolovat nebo vyměnit zapalovací svíčky. Pro diagnostiku a vyřešení problému se doporučuje kontaktovat odborníka.

Proč zapalovací svíčky hrají zásadní roli ve výkonu motoru

Почему свечи зажигания играют важнейшую роль в работе двигателя

Role zapalovacích svíček je následující:

1. Vytvoření jiskry pro zapálení směsi

1. Создание искры для поджигания смеси

Hlavní funkcí zapalovací svíčky je vytvořit jiskru, která zapálí směs vzduchu a paliva ve válci motoru. Při zapnutí zapalování prochází zapalovací svíčkou elektrický proud a zahřívá žhavící elektrodu. Po dosažení požadované teploty se zvýší vodivost a vznikne jiskra, která zapálí směs. Kvalita vytvořené jiskry může značně ovlivnit výkon motoru.

2. Zlepšená účinnost spalování

2. Повышение эффективности сгорания

Svůj podíl na zvýšení účinnosti spalování směsi ve válci mají i zapalovací svíčky. Kvalita spalování směsi ovlivňuje výkon a účinnost motoru. Pokud zapalovací svíčky fungují správně, poskytují dostatečně silnou a důkladnou jiskru, která vede k úplnému spálení směsi. To vám umožní získat větší výkon a snížit spotřebu paliva.

ČTĚTE VÍCE
Jak používat telefon k nabíjení notebooku – připojení, nastavení a používání
Problémy se zapalovacími svíčkami mohou mít následující důsledky:
Nesprávné spalování směsi, které může vést ke ztrátě výkonu a nízké účinnosti motoru.
Snížená spolehlivost motoru a možná porucha jiných součástí, protože nesprávně fungující zapalovací svíčky mohou způsobit poruchu jiných systémů.
Zhoršení výfukových charakteristik a emisí škodlivých látek v důsledku nedokonalého spalování směsi.

V důsledku toho jsou zapalovací svíčky důležitými prvky při provozu motoru. Jsou zodpovědné za zapalování směsi a účinnost spalování, která ovlivňuje výkon, účinnost a spolehlivost motoru. Pravidelná kontrola a výměna zapalovacích svíček v souladu s doporučeními výrobce vozidla pomůže vyhnout se problémům a zachovat výkon motoru.

Známky vadných zapalovacích svíček a jak je rozpoznat

Признаки неисправности свечей зажигания и как их распознать

Zapalovací svíčky hrají důležitou roli v procesu zapalování paliva v motoru automobilu. Pokud jsou zapalovací svíčky vadné, může to mít za následek neúplné spalování paliva, snížený výkon motoru a špatný výkon motoru.

Jeden z nich známky vadných zapalovacích svíček to je potíže se startováním motoru. Pokud se pokusíte nastartovat auto znovu nebo se motor obtížně startuje, může to znamenat problém se zapalovacími svíčkami.

Dalším příznakem vadných zapalovacích svíček je nestabilní volnoběh motoru. Pokud otáčky motoru nejsou konstantní a neustále se mění, může to být způsobeno nesprávnými zapalovacími svíčkami.

Může se také objevit nerovnoměrné rozložení výkonu při zrychlování. Pokud vůz prudce zrychlí nebo výkon motoru klesne, může to znamenat problém se zapalovacími svíčkami.

Časté výpadky zapalování – další známka vadných zapalovacích svíček. Pokud motor nepracuje správně, během jízdy škube nebo zhasíná, musíte zkontrolovat stav zapalovacích svíček.

Zvýšená spotřeba paliva může být také způsobeno vadnými zapalovacími svíčkami. Pokud vaše auto začne spotřebovávat více paliva, může to být způsobeno nesprávným spalováním paliva kvůli problémům se zapalovacími svíčkami.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků vadných zapalovacích svíček, doporučuje se obrátit se na odborníka, aby provedl diagnostiku a v případě potřeby svíčky vyměnil. Pravidelná kontrola a údržba zapalovacího systému pomůže udržet hladký chod motoru vašeho vozidla.

Jak sami nainstalovat a vyměnit zapalovací svíčky

Как установить и заменить свечи зажигания самостоятельно

Pokud máte problémy s motorem a máte podezření, že příčinou jsou vadné zapalovací svíčky, můžete je zkusit vyměnit sami. K tomu budete potřebovat následující nástroje:

 • Nástrčkový klíč s nástrčkovou svíčkou;
 • přadeno pro vyšroubování zapalovacích svíček (volitelné);
 • ubrousky;
 • nové zapalovací svíčky.
ČTĚTE VÍCE
Vlastnosti předehřívače motoru Binar - řešení problémů se startováním automobilu v chladném období

Postup výměny zapalovacích svíček je následující:

 1. Zahřejte motor vozu na provozní teplotu. Zahřátý motor usnadní proces výměny.
 2. Otevřete kapotu auta a najděte vodiče připojené k zapalovacím svíčkám. Jsou vidět na horní straně motoru. Odpojte dráty pomocí speciálních kleští nebo jednoduše přitiskněte ruku na drát a opatrně jej vytáhněte.
 3. Pomocí nástrčného klíče povolte a vyjměte zapalovací svíčku. Je důležité si uvědomit, že každá zapalovací svíčka je umístěna v samostatném válci motoru.
 4. Jakmile je stará zapalovací svíčka odstraněna, ujistěte se, že nová zapalovací svíčka odpovídá specifikacím výrobce vozidla. Pamatujte, že nesprávně zvolené zapalovací svíčky mohou negativně ovlivnit výkon motoru.
 5. Zkontrolujte mezeru mezi elektrodami nové zapalovací svíčky. Pomocí speciálního nástroje utáhněte nebo povolte elektrody, abyste dosáhli optimální mezery. Tyto informace lze obvykle nalézt v návodu k obsluze vozidla.
 6. Nainstalujte novou zapalovací svíčku do otvoru a utáhněte ji rukou. Zapalovací svíčku utáhněte nástrčkovým klíčem, ale neutahujte ji příliš.
 7. Znovu připojte vodiče ke svíčkám. Ujistěte se, že jsou vodiče připojeny ke správným zapalovacím svíčkám ve správném pořadí. Obvykle je objednávka uvedena na krytu digestoře.
 8. Opakujte postup pro každou zapalovací svíčku.
 9. Po instalaci nových zapalovacích svíček nastartujte motor a ujistěte se, že běží hladce. Pokud problémy přetrvávají, možná budete muset zkontrolovat a seřídit systém zapalování v autoservisu.

Výměna zapalovacích svíček je důležitým preventivním postupem pro udržení normálního výkonu motoru vozidla. Pokud jste si jisti svými dovednostmi, můžete si zapalovací svíčky vyměnit sami a ušetřit na nákladech na opravu auta. Pokud však nemáte žádné zkušenosti nebo pochybujete, je lepší se obrátit na profesionály, abyste předešli možnému poškození vašeho vozu.

Video:

Diagnostika motoru na základě stavu zapalovacích svíček

Správná úprava zapalovacích svíček pro zvýšení výkonu a snížení spotřeby paliva!

Zapalovací svíčka. 99% je nenainstaluje správně.