Pravidla silničního provozu je základem bezpečnosti silničního provozu. Regulují chování řidiče a pomáhají předcházet nehodám. Jedním z nejdůležitějších pravidel je pravidlo o vzdálenosti mezi auty.

Vzdálenost mezi auty – toto je vzdálenost, která by měla být mezi jedoucími vozidly. Je nutné, aby v případě nepředvídaných situací měl řidič čas zareagovat a zastavit vůz, aniž by se střetl s vpředu jedoucím vozidlem.

Podle dopravní předpisy Republiky Kazachstán, vzdálenost mezi auty musí být alespoň dvě sekundy. Tato vzdálenost je měřena časem od okamžiku, kdy jedno vozidlo projede určitým bodem, do okamžiku, kdy druhé vozidlo projede stejným bodem. Pokud například řidič vidí, že auto před ním projelo most a začne počítat až do okamžiku, kdy sám tento most přejede, pak by čas strávený na tomto mostě měl být alespoň dvě sekundy.

Jaká vzdálenost mezi auty by měla být podle dopravních pravidel Republiky Kazachstán?

Jaká vzdálenost mezi auty by měla být podle dopravních pravidel Republiky Kazachstán?

Какая дистанция между автомобилями должна быть по ПДД РК?

Podle dopravních předpisů Republiky Kazachstán je řidič povinen udržovat vzdálenost mezi svým autem a vozidlem jedoucím před ním. Tuto vzdálenost se doporučuje vypočítat pomocí vzorce: vzdálenost v metrech by se měla rovnat polovině rychlosti v kilometrech za hodinu.

Pokud je například rychlost jízdy 60 km/h, pak by měla být doporučená vzdálenost mezi auty alespoň 30 metrů.

Vezměte prosím na vědomí, že tento vzorec je orientační a řidič by měl vždy přizpůsobit vzdálenost v závislosti na dopravních podmínkách, povětrnostních podmínkách a dalších faktorech.

Udržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly pomáhá předcházet dopravním nehodám, poskytuje adekvátní reakční a brzdný čas a pomáhá plynulosti provozu.

Pravidla provozu RK kromě výpočtu vzdálenosti pomocí vzorce doporučují dodržovat také tyto zásady:

 • Zvýšená vzdálenost na mokré nebo kluzké vozovce;
 • Zvětšení vzdálenosti při špatné viditelnosti (mlha, sněžení atd.);
 • Zvětšení vzdálenosti při jízdě po nezpevněných nebo špatně zpevněných cestách;

Dodržování těchto zásad pomůže zajistit bezpečný a pohodlný provoz na silnicích Kazachstánu.

Vzdálenost mezi auty: doporučení a pravidla

Дистанция между автомобилями: рекомендации и правила

Bezpečný provoz na silnicích vyžaduje dodržování pravidel a doporučení ohledně vzdálenosti mezi auty. Dodržování bezpečné vzdálenosti pomáhá předcházet nehodám a zajišťuje hladkou a pohodlnou jízdu.

ČTĚTE VÍCE
Hlavní fáze a klíčové body při instalaci bi-xenonu - od výběru osvětlovacího systému po připojení a nastavení

Dopravní předpisy Republiky Kazachstán určují minimální vzdálenost, kterou je nutné při jízdě dodržovat. V souladu s nimi je v závislosti na rychlosti pohybu nutné udržovat určitou vzdálenost před vámi a před vozem jedoucím vpředu.

Pokud jedete průměrnou rychlostí do 60 km/h, doporučuje se dodržovat odstup alespoň dvou délek vozu. To vám umožní mít dostatek času na reakci a provedení nezbytných manévrů.

Při rychlostech mezi 60 km/h a 100 km/h se doporučuje zvětšit vzdálenost na tři délky vozu. Předejdete tak kolizi v případě prudkého brzdění nebo jiných neočekávaných situací.

Na dálnicích a při vysokých rychlostech (nad 100 km/h) je doporučená vzdálenost 4-5 délek auta. To zajistí dostatek času na reakci a případné manévrování.

Je důležité si uvědomit, že tato doporučení jsou minimální a každá konkrétní situace může vyžadovat zvýšení vzdálenosti. Je nutné vzít v úvahu povětrnostní podmínky, stav vozovky, viditelnost a další faktory, které mohou ovlivnit schopnost bezpečně brzdit a manévrovat.

Nezapomeňte také zapnout výstražná světla, když zpomalíte nebo zastavíte na silnici. To pomůže upozornit ostatní účastníky silničního provozu na váš záměr a sníží pravděpodobnost nehod.

Dodržování bezpečné vzdálenosti a maximální opatrnost na silnici je důležitým krokem k zajištění bezpečnosti a pohodlí všech účastníků silničního provozu.

Důležitost vzdálenosti pro bezpečnou jízdu

Важность дистанции для безопасного движения

Podle Dopravního řádu Republiky Kazachstán by minimální bezpečná vzdálenost mezi jedoucími vozidly měla být dvě sekundy. To znamená, že řidič musí mezi svým vozem a vozidlem jedoucím před ním udržovat odstup alespoň dvě sekundy. Tato vzdálenost poskytuje řidičům dostatek času na reakci a snižuje pravděpodobnost kolize v případě náhlého brzdění.

Je důležité si uvědomit, že je třeba vzít v úvahu také rychlost pohybu. Čím vyšší rychlost, tím větší vzdálenost musí být mezi auty zachována. Je to dáno tím, že při vyšších rychlostech se výrazně prodlužuje vzdálenost ujetá autem během reakční doby a řidič bude potřebovat více času na brzdění.

Výhody dodržování bezpečné vzdálenosti:

Плюсы соблюдения безопасной дистанции:

 • Zvýšená reakční doba.
 • Prevence mimořádných situací a kolizí.
 • Snížení pravděpodobnosti zranění cestujících a řidičů.
 • Snížení rizika zničení vozidla.

Klíčové body pro udržení bezpečné vzdálenosti:

Ключевые моменты для соблюдения безопасной дистанции:

1. Určení správné vzdálenosti: Řidič musí vzít v úvahu svou vlastní rychlost a rychlost vozidla jedoucího před ním, aby určil požadovanou vzdálenost. V ideálním případě by vzdálenost měla být dostatečná k tomu, aby si řidič rychle všiml nebezpečí, které se před ním objevuje, a mohl zareagovat.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat ideální nátěr na venkovní prahy dveří? Zobrazení vašich osobních preferencí a designu v souladu se stylem vašeho domova

2. Udržování vzdálenosti za podmínek špatné viditelnosti: V případě nepříznivých povětrnostních podmínek, jako je hustá mlha nebo déšť, je nutné pro zajištění bezpečnosti jízdy vzdálenost zvětšit.

3. Úprava vzdálenosti v závislosti na situaci na silnici: Pokud se na silnici vyskytují obtížné nebo nebezpečné situace, jako jsou silné křižovatky nebo oblasti s vysokou intenzitou provozu, pak se doporučuje zvýšit vzdálenost, abyste měli více času na reakci.

4. Dodržování vzdálenosti při jízdě na železničních přejezdech: V blízkosti železničních přejezdů musíte být obzvláště opatrní a udržovat dostatečný odstup, abyste předešli případným nehodám s vlaky.

Dodržování bezpečné vzdálenosti na silnicích není jen požadavkem provozu, ale také věcí bezpečnosti a zdravého rozumu každého účastníka provozu. Dodržováním odstupu můžete snížit rizika na silnici a vytvořit bezpečnější a pohodlnější prostředí pro všechny účastníky silničního provozu.

Nové změny v dopravních pravidlech Republiky Kazachstán týkající se vzdálenosti na silnicích

Новые изменения в ПДД РК относительно дистанции на дорогах

Nedávné změny pravidel silničního provozu Kazašské republiky (SDA RK) přinesly významné změny v požadavcích na vzdálenost mezi auty na silnicích. Byly zavedeny za účelem zajištění bezpečnosti silničního provozu a snížení počtu nehod.

Zvyšující se vzdálenost

Увеличение дистанции

Podle nových pravidel musí nyní řidiči udržovat mezi vozidly bezpečnější vzdálenost. Při jízdě po městských komunikacích musí být vzdálenost mezi auty alespoň tři sekundy. Na dálnicích a dálnicích se tato vzdálenost zvyšuje na pět sekund.

Odůvodnění těchto požadavků

Обоснование таких требований

Zvětšování vzdálenosti mezi auty má řadu objektivních důvodů. Zaprvé umožňuje řidičům více času reagovat v případě nouze. Například vzdálenost pěti sekund na dálnicích poskytuje v případě potřeby pár metrů brzdné dráhy navíc.

Za druhé, zvýšení vzdálenosti pomáhá snížit intenzitu dopravy a zlepšit její plynulost. To pomáhá snížit pravděpodobnost nehod s více vozidly, zejména v podmínkách vozovky, které omezují viditelnost nebo snižují trakci.

 • Zlepšuje bezpečnost silničního provozu;
 • Snižuje pravděpodobnost mimořádných situací;
 • Zlepšuje plynulost na silnicích;
 • Poskytuje řidičům dodatečnou reakční dobu;
 • Snižuje intenzitu dopravy;
 • Snižuje dopravní zácpy a zácpy;
 • Zlepšuje kapacitu silnice.

Nové změny v dopravních pravidlech Republiky Kazachstán týkající se vzdálenosti na silnicích jsou tedy zaměřeny na zlepšení bezpečnosti a komfortu silničního provozu v Republice Kazachstán. Řidiči musí dodržovat tyto požadavky a dodržovat požadovanou vzdálenost mezi vozidly.

ČTĚTE VÍCE
Jak se vyhnout problémům s CVT - co byste měli vědět o problémech a jejich řešení

Video:

Bezpečná vzdálenost mezi auty

ZASTAVENÍ A PARKOVÁNÍ – Teorie snadných dopravních pravidel s RED Autoškolou

Vzdálenost mezi auty v dopravní zácpě, řízení auta