Automobilové osvětlení – jeden z nejdůležitějších prvků bezpečnosti na silnici. Řidiči jsou povinni v noci a za zhoršené viditelnosti rozsvítit odpovídající světlomety. Ale co když potřebujete použít mlhová světla?

Mlhová světla jsou speciálním typem světlometů navržených pro zlepšení viditelnosti v mlhavém, deštivém nebo prašném počasí. Mají své vlastní charakteristiky a jsou umístěny ve spodní části předního nárazníku vozu. Zapnutí mlhových světel může zlepšit vaši viditelnost na silnici, ale je třeba vzít v úvahu určitá omezení.

Je možné zapnout potkávací světla spolu s mlhovkami? Otázka, která trápí mnoho řidičů. Odpověď je jednoduchá: ne, nemůžete. Rozsvícení potkávacích světel spolu s mlhovými světly je nezákonné a může vás vystavit správní odpovědnosti.

Je možné zapnout potkávací světla spolu s mlhovkami?

Mezi řidiči často vyvstává otázka rozsvícení potkávacích světel spolu s mlhovkami. Odpověď na tuto otázku závisí na pravidlech a předpisech v zemi, kde se nacházíte.

V některých zemích je legální zapnout potkávací světla společně s mlhovkami. To dává smysl, protože mlhová světla poskytují širší a nižší osvětlení vozovky, zatímco potkávací světla poskytují lepší viditelnost na delší vzdálenosti. V jiných zemích je však zakázáno rozsvěcet potkávací světla společně s mlhovými světly.

Zakázáno:

Země Nařízení
Rusko Zakázáno (pravidlo 1.1.427)
Ukrajina Zakázáno (pravidlo 22.10)

Povoleno:

Země Nařízení
Německo povolený
Francie povolený

Je důležité zkontrolovat požadavky a předpisy vaší země a být připraveni na změny při překračování hranice do jiné země. Porušení pravidel může mít za následek pokuty nebo jiné negativní důsledky.

Vezměte prosím na vědomí, že zapnutí potkávacích světel ve spojení s mlhovými světly může způsobit další oslnění, zejména při nízké oblačnosti nebo mlze. Proto se doporučuje dbát na seřízení a správné používání osvětlovacích zařízení při jízdě po silnici.

Oddíl 1: Legislativa a dopravní předpisy

Podle Pravidel silničního provozu (TRAF) Ruské federace je rozsvícení potkávacích světel v kombinaci s mlhovkami porušením. Podle článku 12.5 zákoníku o správních deliktech Ruské federace toto porušení stanoví pokutu 5000 10000–1 3 rublů nebo odebrání řidičského průkazu na dobu XNUMX až XNUMX měsíců.

Důvodem zákazu je, že rozsvícení potkávacích světel spolu s mlhovkami vytváří oslňující efekt pro protijedoucí a jedoucí řidiče. To může vést k nehodám a zvýšenému riziku na silnici.

ČTĚTE VÍCE
Efektivní způsoby čištění nádrže od rzi - jednoduché metody a profesionální nástroje

Pro dodržení pravidel a zajištění bezpečnosti na silnici je proto nutné používat pouze jeden typ světlometů: buď potkávací, nebo mlhovky. Pokud potřebujete použít mlhová světla, vypněte potkávací světla.

Část 2: Různé pohledy na téma

1. Pro rozsvícení potkávacích světel spolu s mlhovými světly

Fanoušci této praxe věří, že pomáhá zlepšit viditelnost na silnici za špatných povětrnostních podmínek. Zapnutí potkávacích světel současně s mlhovými světly umožňuje řidiči vidět širší oblast vozovky a detekovat překážky a jiná vozidla na kratší vzdálenost. Navíc přidání tohoto přídavného světla může pomoci ostatním řidičům lépe vidět vaše vozidlo a vyhnout se kolizím.

2. Proti rozsvícení potkávacích světel spolu s mlhovkami

Odpůrci této praxe argumentují tím, že porušuje pravidla silničního provozu a může představovat nebezpečí pro ostatní řidiče. Rozsvícení potkávacích světel spolu s mlhovkami může oslepit protijedoucí řidiče, což snižuje celkovou bezpečnost silničního provozu. Některé předpisy navíc mohou zakazovat používání potkávacích světel ve spojení s mlhovými světly a jejich nedodržení může mít za následek porušení a možnou pokutu.

Bez ohledu na to, který úhel pohledu je vám bližší, je důležité pamatovat na bezpečnost silničního provozu a dodržovat pravidla silničního provozu. Pokud máte mlhová světla, doporučujeme vám nahlédnout do uživatelské příručky vašeho vozidla nebo se obrátit na odborníka, abyste se dozvěděli o přijatelném a doporučeném nastavení osvětlení pro různé povětrnostní podmínky.

Část 3: Vliv potkávacích světel na řidiče a další

Rozsvícení potkávacích světel spolu s mlhovkami může mít pozitivní i negativní dopad na řidiče a okolní účastníky silničního provozu. Rozsvícení potkávacích světel na jedné straně zvyšuje viditelnost vozovky v noci a za zhoršených podmínek viditelnosti, jako je mlha, sníh nebo déšť.

Potkávací světla umožňují řidiči lépe vidět překážky na silnici a ostatní účastníky silničního provozu. To zlepšuje její reakci na možná nebezpečí a pomáhá předcházet nehodám. Zapnutí mlhových světel může být také užitečné za různých povětrnostních podmínek, kdy je viditelnost výrazně omezena.

Na druhou stranu neoprávněné zapínání potkávacích světel spolu s mlhovkami se může stát zdrojem nepohodlí a nebezpečí pro řidiče okolních aut. Potkávací světla sice nejsou tak jasná jako dálková, přesto mohou ostatní řidiče oslepit, zejména při jízdě v přímém směru.

ČTĚTE VÍCE
Jaký olej je nejlepší pro dieselové motory - tipy pro výběr mimořádně kvalitního motorového oleje

Zapínání potkávacích světel spolu s mlhovými světly se nedoporučuje, pokud vítr fouká mlhu přímo do obličeje řidiče nebo pokud jsou na silnici jiná auta, která by světlo mohlo oslepit.

Video:

Kdy a jaké světlo zapnout? Ovládání světel v autě.

Běžecké vybavení spolu se sousedem na Kia Rio

Jak zapnout světlomety a kdy, jaké světlo rozsvítit? Lehké ovládání auta pro začátečníky!