Automatická převodovka je jednou z klíčových částí vozu, která zajišťuje plynulé a pohodlné řazení. Funguje to díky speciální kapalině – oleji pro automatickou převodovku. Mnoho majitelů automobilů si však klade otázku: kolik litrů oleje je potřeba k doplnění automatické převodovky?

Odpověď na tuto otázku se může lišit v závislosti na modelu a typu vozidla. Ve většině případů se u klasické automatické převodovky pohybuje objem oleje od 8 do 12 litrů. Přesné podrobnosti však naleznete v návodu k obsluze vašeho vozidla.

Při plnění automatické převodovky olejem je nutné vzít v úvahu dodržení požadavků výrobce a také sledovat kvalitu a značku použitého oleje. Správná hladina oleje je nezbytná pro zajištění spolehlivého a bezpečného provozu automatické převodovky po celou dobu životnosti vozidla.

Jaký je objem oleje v automatické převodovce?

Какой объем масла в коробке автомат?

Množství oleje ve skříni automatické převodovky závisí na jejím typu a konkrétním modelu vozu. Automatická převodovka může v zásadě obsahovat od 3 do 12 litrů oleje. Optimální množství oleje v automatické převodovce je obvykle uvedeno v uživatelské příručce nebo servisní knížce vozu.

Olej v automatické převodovce je důležitou součástí, která zajišťuje mazání a chlazení převodových mechanismů. Nedostatek oleje může vést k opotřebení a rozbití automatické převodovky a přebytek může vést k přehřátí a poškození samotné kapaliny. Proto se doporučuje sledovat hladinu oleje v boxu a pravidelně jej měnit podle doporučení výrobce.

Druhy olejů pro automatické převodovky:

Typ oleje Objem oleje
DEXRON II 3-4 litrů
DEXRON III 5-6 litrů
DEXRON VI 6-7 litrů
ATF+4 8-9 litrů
Mercon V. 10-12 litrů

Přesné množství oleje ve skříni automatické převodovky musí být uvedeno v uživatelské příručce nebo se obraťte na servisní středisko. Je důležité mít na paměti, že správné množství oleje je klíčem ke správné činnosti automatické převodovky a dlouhé životnosti vozidla.

Má velikost krabice vliv na objem oleje?

Размер коробки влияет на объем масла?

Množství oleje ve skříni automatické převodovky závisí na velikosti skříně. Čím větší je krabice, tím více oleje je potřeba k jejímu naplnění.

Jaký je objem oleje v automatické převodovce?

Что такое объем масла в коробке автомат?

Objem oleje v boxu automaticky určuje množství oleje potřebné pro jeho správnou funkci. Automatická převodovka obsahuje mnoho různých částí a mechanismů, které vyžadují mazání, aby se minimalizovalo tření a opotřebení. Olej slouží také jako chlazení a ochrana před vysokými teplotami.

ČTĚTE VÍCE
Kam otočit zapalování při detonaci - doporučení a tipy pro motoristy

Jak velikost krabice ovlivňuje objem oleje?

Как размер коробки влияет на объем масла?

Velikost skříně automatické převodovky ovlivňuje objem oleje. Obvykle platí, že čím větší je krabice, tím více oleje je potřeba k jejímu naplnění. Větší objem oleje pomáhá efektivněji mazat a chladit díly uvnitř boxu a také zvyšuje jeho celkový výkon.

Je však nutné vzít v úvahu doporučení automobilky ohledně plnění krabice olejem. Je důležité dodržovat limity hladiny oleje uvedené v návodu, protože nedostatečné nebo nadměrné množství oleje může způsobit problémy s převodovkou.

Velikost skříně automatické převodovky má tedy vliv na množství oleje, není však jediným faktorem určujícím potřebné množství oleje pro její provoz.

Velikost krabice Objem oleje
Malé Malé množství oleje
průměrný Průměrný objem oleje
skvělý Velký objem oleje

Kolik litrů oleje potřebuje automatická převodovka?

Сколько литров масла нужно для автоматической трансмиссии?

Výrobce vozidla doporučuje specifickou kapacitu oleje pro každý model a typ převodovky. Chcete-li zjistit přesné množství oleje pro vaše vozidlo, měli byste se podívat do uživatelské příručky nebo se obrátit na svého prodejce.

V průměru však typická automatická převodovka vyžaduje 4 až 7 litrů oleje. Nezapomeňte ale, že čísla se mohou lišit v závislosti na konkrétním modelu a výrobci vozu.

Rovněž stojí za zvážení, že při výměně oleje v automatické převodovce může v systému zůstat nějaký starý olej. Při výměně oleje se proto doporučuje vyměnit i olejový filtr a převodovku důkladně propláchnout.

Je důležité si uvědomit, že důležitá je také správná hladina oleje v automatické převodovce, proto ji pravidelně kontrolujte a v případě potřeby doplňte.

Pro správnou funkci automatické převodovky je nutné používat množství oleje doporučené výrobcem. V průměru je to od 4 do 7 litrů, ale přesné informace najdete v návodu k obsluze vašeho vozidla nebo se obraťte na svého prodejce.

Pamatujte, že výměna oleje v automatické převodovce by měla být prováděna pravidelně a společně s výměnou olejového filtru a propláchnutím systému.

Video:

Odhalujeme tajemství kompletní hardwarové výměny oleje v automatické převodovce

NIKDY NEMĚŇTE OLEJ VE SVÉ AUTOMATICKÉ PŘEVODOVCE. . .?

Příčiny trhání v automatických převodovkách a jak je odstranit