Déšť a sníh jsou podmínky na silnicích, které mohou být nebezpečné i pro zkušené řidiče. Když se k tomu ale přidají poruchy, šance na špatný výsledek se několikanásobně zvýší. Je důležité vědět, jaké poruchy mohou zabránit další jízdě vozu za deště nebo sněhu, aby byla zachována bezpečnost sebe i ostatních.

Prvním a možná nejzřejmějším důvodem k zastavení jízdy za deště nebo sněhu je porucha systému viditelnosti. Takové problémy mohou představovat hrozbu nejen pro řidiče, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Pokud vaše stěrače nefungují správně, může být nutné vyměnit gumové proužky. Je také nutné zkontrolovat sklo, zda nemá praskliny nebo třísky, protože během srážek mohou bránit viditelnosti.

Dalším důvodem, proč musíte přestat řídit, je porucha v systému osvětlení. Za deště nebo sněžení je viditelnost na vozovce výrazně snížena a ostatní řidiči si vašeho auta nemusí všimnout. Pokud vaše světlomety nefungují nebo blikají nesprávně, může to způsobit vážnou nehodu. Pravidelná kontrola a výměna žárovek v autě je skvělý způsob, jak takovým problémům předcházet.

Kromě toho je nutné věnovat pozornost stavu brzdového systému a pneumatik vozu. Když prší nebo sněží, silnice klouže a dobře fungující brzdový systém je klíčem k bezpečnosti. Pokud vaše auto začne při brzdění klouzat nebo vaše brzdové destičky vydávají podivný zvuk, měli byste problém vyřešit, než vyrazíte na silnici. Měli byste se také ujistit, že pneumatiky na vašem vozidle jsou v dobrém stavu a mají dostatečný běhoun pro dobrou trakci.

Nebezpečné poruchy během deště a sněhu na autě: jak se vyhnout problémům?

Jízda v dešti nebo sněhu představuje určitá rizika a vyžaduje mimořádnou opatrnost. Kromě snížené viditelnosti a vysokého rizika uklouznutí mohou být některé problémy s vozidlem obzvláště nebezpečné za špatného počasí. Abyste předešli nechtěným situacím, je nutné předem detekovat a opravit případné problémy na vašem vozidle. V tomto článku se podíváme na některé z nejnebezpečnějších poruch a poskytneme užitečné tipy, jak se problémům vyhnout.

1. Špatné stěrače čelního skla

Stěrače čelního skla jsou důležitou součástí bezpečnostního systému vašeho vozu během deště nebo sněhu. Pokud stěrače nečistí sklo správně nebo zanechávají šmouhy, vážně to zhorší viditelnost a může vést k nehodě. Zkontrolujte stěrače čelního skla a pokud nefungují správně, vyměňte je.

ČTĚTE VÍCE
Ekonomický úpadek, uzavření hranic a ztráty pro obyvatelstvo – důsledky toho, že nemáme zelenou kartu

2. Špatný stav pneumatik

K mnoha nehodám za špatného počasí dochází kvůli špatnému stavu pneumatik. Sledujte hloubku dezénu pneumatiky, tlak v pneumatikách a stav dezénu. Pokud jsou vaše pneumatiky opotřebené nebo nesplňují bezpečnostní normy, okamžitě je vyměňte.

3. Závada brzdového systému

Brzdový systém je nedílnou součástí bezpečné jízdy vašeho vozu za všech povětrnostních podmínek. Poruchy brzdového systému mohou vést ke špatnému brzdnému výkonu za deště nebo sněhu. Pravidelně kontrolujte stav brzdových destiček, brzdových kotoučů a kapaliny. Pokud zjistíte nějaké problémy, kontaktujte odborníka, aby je odstranil.

4. Vadné světlomety nebo zadní světla

Správně fungující systém osvětlení je nezbytnou součástí bezpečnosti za špatného počasí. Špatně fungující přední nebo zadní světla zhoršují viditelnost pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu. Zkontrolujte všechna přední a zadní světla na vozidle a vadné žárovky ihned vyměňte.

Porucha důvod rozhodnutí
Vadné stěrače čelního skla Staré nebo opotřebované gumičky, poškozený mechanismus Výměna stěrače čelního skla
Špatný stav pneumatik Opotřebení běhounu, nízký tlak v pneumatikách Výměna pneumatik nebo dohuštění vzduchu
Porucha brzdového systému Opotřebené brzdové destičky, netěsnost v brzdovém systému Výměna brzdových destiček, oprava brzdového systému
Vadné světlomety nebo zadní světla Vypálené lampy, poškozená elektroinstalace Výměna žárovek, opravy elektroinstalace

Je důležité provádět pravidelné kontroly vozidla a rychle jej udržovat. Jedině tak si můžete být jisti spolehlivostí svého vozidla a vyhnout se problémům na silnici, zejména za deště nebo sněžení. Dávejte na sebe pozor a buďte v bezpečí!

Brzdový systém: spolehlivý výkon zajišťuje bezpečnost

Když na silnici prší nebo sněží, jízdní podmínky se stávají mnohem obtížnějšími a nebezpečnějšími. Správně fungující brzdový systém však řidiči umožňuje spolehlivě a bezpečně zastavit vozidlo. Jakákoli porucha brzdového systému může vážně ohrozit bezpečnost na silnici, takže pokud je zjištěna sebemenší známka poruchy, musí být okamžitě odstraněna.

Hlavní poruchy, které mohou vést k zákazu provozu při dešti nebo sněžení:

  • Opotřebení brzdových destiček. Pokud nejsou destičky dostatečně silné, bude mít vůz potíže s brzděním na mokré nebo zasněžené vozovce. To je způsobeno špatnou přilnavostí a slabým brzdným účinkem. Pokud se vám rozbijí brzdové destičky, doporučujeme okamžitě kontaktovat odborníka za účelem výměny.
  • Rozbitý brzdový třmen. Brzdové třmeny jsou klíčovými prvky brzdového systému. Pokud nefungují správně, vůz může během jízdy přestat brzdit. Tato situace představuje vážné bezpečnostní riziko a vyžaduje okamžitou opravu nebo výměnu dílů.
  • Únik brzdové kapaliny. Pokud brzdová kapalina unikne nebo klesne pod přijatelnou úroveň, může se stát, že brzdový systém nebude účinný a nebude schopen vozidlo bezpečně zastavit. Pokud je zjištěn únik brzdové kapaliny, musíte okamžitě kontaktovat odborníka, aby diagnostikoval a odstranil příčinu úniku.
ČTĚTE VÍCE
Ipový motor - jak funguje a jaké výhody poskytuje?

Pravidelná kontrola a údržba vašeho brzdového systému je nezbytnou součástí bezpečné jízdy. Pamatujte, že pouze správně fungující a spolehlivý brzdový systém může zajistit vaši bezpečnost a bezpečnost ostatních. Dávejte na sebe pozor a buďte na cestách vždy opatrní!

Systém osvětlení: důležitost viditelnosti za špatného počasí

 Система освещения: важность видимости в плохую погоду

Přední světla a mlhová světla

Za deště nebo sněžení jsou na autě nutné světlomety, aby byla zajištěna viditelnost vozovky. Přední světla by měla svítit na potkávací nebo denní svícení, aby nedošlo k oslnění protijedoucích řidičů. Pomáhají vám vidět překážky na silnici a zviditelnit vůz pro ostatní účastníky silničního provozu. Mlhová světla hrají také důležitou roli za špatného počasí, zvláště když je viditelnost snížena kvůli husté mlze. Zlepšují viditelnost před vozidlem a činí jej viditelným pro ostatní řidiče.

Zadní světla a brzdová světla

 Задние фонари и стоп-сигналы

Koncová světla na autě jsou také extrémně důležitá za špatného počasí. Pomáhají ostatním řidičům určit tvar a velikost vozu a zda se pohybuje nebo stojí. Zadní světla signalizují úmysl řidiče brzdit nebo odbočit. Brzdová světla na autě jsou také nezbytná pro varování ostatních řidičů před brzděním.

Pneumatiky: správná volba pro maximální přilnavost

Pravidlo č. 1: výběr sezónních pneumatik

Pro zajištění maximální trakce vozidla na mokrém nebo zasněženém povrchu se doporučuje používat sezónní pneumatiky. V praxi to znamená použití letních pneumatik v teplém období a zimních pneumatik v chladném období. Letní pneumatiky mají měkkou pryžovou směs a mělčí hloubku dezénu, což zajišťuje lepší přizpůsobení mokrému asfaltu. Zimní pneumatiky mají naopak tvrdou pryžovou směs a hluboký dezén, aby poskytovaly maximální trakci ve sněhových nebo zledovatělých podmínkách.

Pravidlo č. 2: Zkontrolujte stav pneumatik

I když máte sezónní pneumatiky, měli byste jejich stav pravidelně kontrolovat. Hloubka dezénu by neměla být menší než 4 mm u letních pneumatik a 6 mm u zimních pneumatik. Pokud je hloubka dezénu malá, vyměňte pneumatiky za nové. Měli byste také věnovat pozornost stavu bočních stěn pneumatik, přítomnosti zářezů nebo deformací. Poškozené pneumatiky nemusí poskytovat spolehlivou trakci, zejména za deště nebo sněhu.

závěr: Správný výběr pneumatik a jejich stav jsou důležitými faktory pro zajištění maximální trakce a bezpečné jízdy v dešti nebo sněhu. Pravidelná kontrola pneumatik a jejich výměna v případě potřeby pomůže předejít mnoha potenciálním problémům na silnici.

ČTĚTE VÍCE
Kde je lepší zaregistrovat svého „železného koně“ 100% - v garáži, pod přístřeškem nebo na otevřeném parkovišti? Pojďme zjistit, kde bude auto v létě v bezpečí před přehřátím, povětrnostními vlivy a dalšími překvapeními

Video:

Přednáška “Příprava a rozjezd” (kontrola vozu)

10 tipů na zimní Lifehack pro motoristy

Tiket 37 Otázka 18 – Jaká porucha brání další jízdě vozu do