Pochromovaný je krásný a lesklý doplněk ke každému kovovému kusu. Časem však může ztratit lesk a opotřebovat se. Co byste tedy měli dělat, pokud chcete chromování odstranit? Nebojte se, máme pár hacků, které vám pomohou vrátit věci do původního stavu.

První cesta – použijte aceton. Naneste trochu acetonu na měkký hadřík a jemně otřete povrch chromového kusu. Dávejte pozor, abyste nepoškodili samotný kov. Tato metoda je vhodná pro odstraňování malých skvrn a nečistot.

Druhá cesta – použijte kyselinu. K tomu smíchejte stejné poměry citronové šťávy a vody. Naneste směs na chromovaný povrch a nechte několik minut působit. Poté produkt jemně otřete měkkým hadříkem. Kyselina pomůže odstranit oxidaci a obnovit lesk chromování.

Třetí cesta – používejte zubní pastu. Vezměte malé množství běžné zubní pasty a naneste ji na měkký hadřík. Krouživým pohybem jemně otřete povrch chromovaného kusu. Zubní pasta obsahuje jemné abrazivní částice, které pomohou odstranit skvrny a oxidaci.

Nezapomeňte, že před použitím kterékoli z těchto metod je musíte vyzkoušet na malé ploše povrchu, abyste se ujistili, že nepoškodí kov. Pamatujte také, že pravidelná údržba pomůže udržet váš chromovaný povrch skvěle po mnoho let.

Jak odstranit chromování: efektivní životní hacky pro domácí použití

Jak odstranit chromování: efektivní životní hacky pro domácí použití

Chromování může dodat vašemu autu nebo jiným předmětům elegantní a moderní vzhled. Časem však může ztratit lesk nebo se zabarví a poškrábe. Pokud chcete odstranit pochromování a vrátit věci do původního vzhledu, budete potřebovat jednoduché a efektivní hacky, které můžete vyzkoušet doma.

Life hack 1: Použití sody

Jedlá soda je vynikající nástroj pro odstranění chromování. K tomu smíchejte jedlou sodu s trochou vody, abyste vytvořili pastu. Naneste tuto pastu na pochromovaný povrch a jemně otřete měkkým hadříkem nebo houbou. Poté předmět důkladně opláchněte vodou.

Life hack 2: Použití octa

Ocet může také pomoci odstranit pochromování. Chcete-li to provést, smíchejte ocet a vodu ve stejném poměru a naneste na pochromovaný povrch. Nechte několik minut působit a poté otřete měkkým hadříkem. Pokud skvrny nebo plak nezmizí, proces opakujte.

ČTĚTE VÍCE
Vyberte si správné palivo - 92 nebo 95? Zjistěte, který z nich je lepší vyplnit!

Vezměte prosím na vědomí, že tyto hacky jsou domácí metody a nemusí fungovat na velmi tvrdohlavých povrchových úpravách. Pokud se chromování jeví jako příliš staré nebo poškozené, možná jej budete muset nechat odstranit nebo obnovit odborníkem.

Užitečné tipy pro odstraňování chromování z kovových povrchů

Pochromování může dodat kovovým povrchům eleganci a lesk, ale někdy může být nutné je odstranit. Možná budete muset odstranit chrom, pokud je pokovení poškozeno, vypadá staře a zašlé nebo pokud chcete změnit vzhled kovu.

1. Použití chemických rozpouštědel

Jedním ze způsobů, jak odstranit chromový povlak z kovového povrchu, je použití speciálních chemických rozpouštědel. Tato rozpouštědla často obsahují agresivní chemikálie a měla by být používána opatrně a v dobře větraných prostorách. Rozpouštědlo by mělo být aplikováno na pochromovaný povrch a ponecháno po určitou dobu, poté opatrně odstraňte rozpouštědlo a starý povlak pomocí měkkého hadříku nebo speciálního kartáče.

2. Mechanické odstranění chromování

2. Механическое удаление хромированного покрытия

Dalším způsobem, jak odstranit chromový povlak z kovového povrchu, je mechanické odstranění. K tomu můžete použít brusný papír, brusné nástroje nebo dokonce elektrickou brusku. Při této metodě byste však měli být opatrní, abyste nepoškodili samotný kovový povrch. Doporučuje se použít techniku ​​bodového broušení a pohybovat se rovnoměrně po nátěru, vyhněte se vysokému tlaku.

Je důležité si uvědomit, že při odstraňování chromování z kovových povrchů byste měli používat ochranný respirátor, rukavice a další osobní ochranné prostředky. Před zahájením procesu odstraňování se také doporučuje vyzkoušet vybranou metodu na malé ploše, aby byla zajištěna její účinnost a nepřítomnost negativních důsledků pro kov.

Jak bezpečně odstranit Chrome z plastového povrchu

Pochromovaný plastový povrch může být skvělým doplňkem interiéru vašeho auta nebo nábytku, ale někdy možná budete chtít tento povlak odstranit. Takový úkol však může být obtížný, protože pochromovaný plastový povrch je velmi křehký a může se snadno poškodit nesprávnou manipulací. V této části se podíváme na to, jak bezpečně odstranit chromování z plastového povrchu.

1. Příprava pracovního prostoru

Než začnete odstraňovat chrom z plastového povrchu, musíte si připravit pracovní plochu. Doporučuje se pracovat na rovném povrchu chráněném před prachem a nečistotami. Měli byste také používat rukavice a ochranné brýle, abyste se chránili před chemikáliemi a mechanickým poškozením.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat nejúčinnější materiál pro zvukovou izolaci auta a vytvořit pohodlný interiér

2. Použití speciálních rozpouštědel

K odstranění chromového povlaku z plastového povrchu můžete použít speciální rozpouštědla, která chrom zničí a umožní jeho snadné odstranění. Před použitím rozpouštědla si však přečtěte pokyny výrobce a pečlivě zkontrolujte jeho kompatibilitu s plastem. Nezapomeňte také větrat místnost, kde budete pracovat.

Je důležité si uvědomit, že pochromovaný plastový povrch je velmi tenký, takže při používání rozpouštědel musíte být velmi opatrní. Naneste rozpouštědlo na povrch pomocí měkkého hadříku nebo houby a nechte několik minut působit, aby se rozpustil chrom. Poté povrch jemně otřete měkkým hadříkem nebo kartáčem.

Pokud rozpouštědlo na chromování nefunguje, můžete zkusit zbytky odstranit měkkým neabrazivním zubním kartáčkem nebo skelnou vatou. Nedoporučuje se však používat ostré nebo tvrdé předměty, protože mohou poškodit plastový povrch.

Po odstranění chromového povlaku plastový povrch důkladně opláchněte vodou a osušte měkkým hadříkem. Pokud na povrchu zůstanou nějaké zbytky činidel nebo rozpouštědel, mohou způsobit poškození nebo oxidaci plastu.

Je důležité si uvědomit, že odstranění chromování z plastového povrchu může být obtížné a vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Pokud si nejste jisti svými dovednostmi nebo zkušenostmi, je lepší se obrátit na profesionály, aby nedošlo k poškození plastu. Nezapomeňte také zkontrolovat kompatibilitu použitých rozpouštědel s plastem, abyste předešli dalším problémům.

Alternativní způsoby odstranění chromování, které stojí za to vyzkoušet

Альтернативные способы устранения хромированного покрытия, которые стоит попробовать

Pokud nechcete k odstraňování chromování používat chemikálie, existují i ​​jiné metody, které mohou být také účinné. Vyžadují více času a úsilí, ale mohou být bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí.

Mechanické odstranění

Jedním z nejjednodušších způsobů odstranění chromování je použití mechanického odstranění. K tomu budete potřebovat brusný brusný papír nebo ocelový kartáč. Vyleštěte povrch, abyste odstranili vrchní vrstvu chromu. Dávejte pozor, abyste nepoškodili základnu!

Elektrolýza

Další metodou, kterou lze použít k odstranění chromování, je elektrolýza. Ke zničení chromového povrchu používá elektřinu a chemický roztok. Tento postup je složitější, ale může být účinný, zejména u velkých ploch.

  • Připravte roztok 4 gramů hydroxidu sodného a 96 gramů síranu sodného na litr vody.
  • Vytvořte elektrolytickou lázeň z plastové nádoby přidáním roztoku. Umístěte chromovaný předmět do vany tak, aby byl připojen ke kladné straně stejnosměrného zdroje (anoda).
  • Použijte jinou část nádoby nebo samostatný předmět připojený k záporné straně stejnosměrného zdroje (katody).
  • Zapněte zdroj DC a nechte proces běžet asi 15 minut.
  • Poté vypněte zdroj a odeberte položku. Opláchněte jej ve vodě, abyste odstranili veškerý zbývající roztok.
  • V případě potřeby postup opakujte.
ČTĚTE VÍCE
Kolik je pokuta za rozbité čelní sklo v Rusku - velikost pokut a důsledky pro řidiče

Vezměte prosím na vědomí, že elektrolýza je složitý proces a může být nebezpečný, proto buďte opatrní a dodržujte pokyny.

Video:

Odchromování (odstranění chromu) udělejte si sami doma

Nejlevnější chromování hliníku v dílně! Udělejte to sami, vlastníma rukama! Dílna

Obnovení Chromu pomocí MDB Chrome Restorer