Proč tedy nemůžete jet rychle na plyn? Za prvé je to destruktivní pro rozpočet. Neustále se zvyšující rychlost a prudké brzdění vyžadují vysokou spotřebu paliva, která se přímo dotýká naší peněženky.

Rychlá jízda navíc vede ke zvýšenému opotřebení vozidla a riziku nehody. Zvyšování rychlosti zvyšuje zatížení motoru, převodovky a brzdového systému. Opravy a údržba auta jsou ve výsledku mnohem dražší, než kdybychom byli na cestách opatrnější a hospodárnější.

Mimochodem, podle statistik se mnohem více dopravních nehod stane při rychlé jízdě než při mírné jízdě. Neohrabané manévry, nečekané situace a nesprávné posouzení situace na silnici – to vše nás čeká, když se rozhodneme soutěžit se semaforem nebo sousedním autem.

Proč je nebezpečné jezdit vysokou rychlostí?

Почему опасно ездить на высоких скоростях

1.

Dlouhá brzdná dráha:

Při jízdě vysokou rychlostí se brzdná dráha výrazně prodlužuje a v případě potřeby je obtížnější zastavit. To může mít za následek kolize s jinými vozidly, překážky na silnici nebo procházející chodce.

2.

Omezená reakce:

Při vysokých rychlostech má řidič méně času na rozhodování a reakci na situace na silnici. Rychlé manévry a ostré zatáčky ve vysoké rychlosti mohou způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem.

3.

Prodloužená brzdná dráha:

Při jízdě vysokou rychlostí se prodlužuje vzdálenost, kterou vozidlo urazí při brzdění. To může způsobit nehody s jinými vozidly nebo překážky na silnici.

4.

Zvýšená energie srážky:

Při srážce ve vysokých rychlostech se síla nárazu výrazně zvyšuje. Mohlo by dojít k vážnému poškození vozidla a zranění řidiče a cestujících.

Nebezpečí nehod a zranění

Риск аварий и травм

Rychlá jízda na plyn může výrazně zvýšit riziko nehod a zranění řidiče a cestujících. Při vysokých rychlostech se prodlužuje reakční doba řidiče, což může v nouzových situacích vést k nesprávnému jednání.

Při vysokých rychlostech se navíc prodlužuje brzdná dráha vozu a v případě potřeby je obtížné zastavit. V důsledku toho může náhlé brzdění nebo náraz způsobit vážné zranění řidiče a cestujících.

Také při vysokých rychlostech se zvyšuje pravděpodobnost převrácení vozu, zejména v případě ostrých zatáček nebo manévrů na silnici. To může mít za následek vážné zranění nebo dokonce smrt.

ČTĚTE VÍCE
Co odlišuje trysky - typy, funkčnost a výběr mezi plynovou výbojovou, piezoelektrickou a pulzní komorou v desce?

Únava a zmatek

Усталость и растерянность

Rychlá jízda na plyn může také způsobit únavu a zmatek řidiče. Dlouhá období ve vysoké rychlosti vyžadují značný psychofyzický stres, který může vést ke zhoršení koncentrace a reakce na dopravní podmínky.

Navíc se může zhoršit emoční stav řidiče v důsledku rychlé jízdy na plyn. Pocity adrenalinu a vzrušení mohou vést k agresivnější jízdě, nebezpečnému předjíždění a dalším dopravním přestupkům.

Zvýšená spotřeba paliva a opotřebení vozidla

Повышение расхода топлива и износ автомобиля

Rychlá jízda na plyn také vede ke zvýšené spotřebě paliva. Při vysokých rychlostech motor automobilu pracuje tvrději, vyžaduje více paliva pro udržení požadovaného výkonu.

Rychlá jízda na plyn navíc způsobuje zvýšené opotřebení vozidla, včetně pneumatik, brzdových kotoučů, odpružení a dalších dílů. Časté prudké brzdění a zrychlování může způsobit rychlé opotřebení a poškození součástí vozidla, což v konečném důsledku zvyšuje náklady na opravy a údržbu vozidla.

Z důvodu bezpečnosti a hospodárnosti se doporučuje dodržovat stanovené rychlostní limity a jezdit po silnici mírnou rychlostí, dodržovat pravidla silničního provozu a udržovat vozidlo v dobrém technickém stavu.

Zvýšená spotřeba paliva

Повышенный расход топлива

Nadměrné používání plynu může vést ke zvýšené spotřebě paliva. To je způsobeno několika faktory, které ovlivňují účinnost používání plynu jako paliva pro automobily.

1. Zvyšte otáčky motoru

1. Увеличение оборотов двигателя

Při rychlé jízdě na plyn má řidič tendenci zvyšovat otáčky motoru, aby získal větší výkon a rychlost. To však vede ke zvýšené spotřebě paliva, protože motor pracuje s maximální účinností.

2. Zhoršení jízdní dynamiky

2. Ухудшение динамики движения

Rychlá jízda na plyn může způsobit ostré a trhavé řazení, což zvyšuje spotřebu paliva. Neustálé změny otáček a zatížení motoru mají za následek neefektivní využití plynu jako paliva.

Pro dosažení optimální účinnosti využití plynu jako paliva se doporučuje dodržovat dopravní předpisy a udržovat rychlost v povolených mezích. To pomůže snížit spotřebu paliva a jízdu na plyn bude efektivnější a hospodárnější.

Nadměrné opotřebení vozidla

Большой износ автомобиля

Za druhé, intenzivní jízda na plyn může způsobit zvýšené opotřebení brzdových destiček. Při jízdě ve vysokých otáčkách motoru řidiči často brzdí náhle a silně, což způsobuje, že se brzdové systémy velmi zahřívají a opotřebovávají se rychleji než obvykle.

Neustálá jízda na plyn může také vést k opotřebení odpružení vozu. Když vůz prudce zrychlí, změní se rozložení hmotnosti na přední kola a při prudkém brzdění se změní rozložení hmotnosti na zadní kola. Výsledkem je, že odpružení podléhá většímu namáhání a rychleji se opotřebovává.

ČTĚTE VÍCE
Jak správně namíchat nemrznoucí směs s vodou pro optimální ochranu chladicího systému vašeho vozu

Neustálá jízda na plyn může navíc způsobit problémy s chlazením motoru. Při vysokých otáčkách motoru nemusí být chladicí systém schopen zvládnout úlohu chlazení motoru, což může vést k přehřívání a zvýšenému opotřebení.

Obecně platí, že neustálá jízda na plyn může vést k výraznému nárůstu opotřebení různých systémů vozidla. Nedoporučuje se proto neustále jezdit na plyn a pro prodloužení životnosti vozu je nutné jezdit plynule a opatrně.

Video:

Motorový olej a LPG – jak často byste jej měli měnit při jízdě na plyn?

Na jaké otáčky můžete zapnout motor na plyn? Jak nastavit HBO v autě, aby jezdilo bezpečně

Evstafiev 07.12.2023/XNUMX/XNUMX – Přesně k tomu vše směřovalo! Jakov Kedmi, Khazin, Micheev potvrzují