Zimní období je obdobím roku, kdy se řízení stává obzvláště obtížným a nebezpečným. Abyste zůstali na silnici v bezpečí a vaše auto dobře fungovalo, musíte vědět, jak s autem správně zacházet v zimních podmínkách.

V první řadě je důležité správně připravit auto na zimu. Věnujte pozornost stavu svých pneumatik: Zimní pneumatiky s dobrým běhounem poskytují lepší trakci na sněhu a ledu. Zkontrolujte také hladinu oleje, chladicí kapaliny a brzdové kapaliny. Ujistěte se, že je baterie plně nabitá a v dobrém provozním stavu.

Za druhé, musíte se naučit, jak správně řídit auto na kluzké vozovce. Pamatujte, že brzdný tlak je mnohem vyšší na ledu a sněhu, takže se snažte zpomalit brzy a vyvarujte se náhlých manévrů. Při jízdě zatáčkou se držte ve vnějším jízdním pruhu a nezrychlujte před ním.

Pamatujte, že viditelnost na silnici může být kvůli sněhu nebo mlze značně omezena. Rozsviťte světlomety, abyste byli viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu, a použijte odmrazovač a ostřikovače čelního skla.

Důležitá pravidla pro manipulaci s autem v zimě

Важные правила обращения с автомобилем в зимний период

  1. Zkontrolujte a připravte svůj vůz před zimní sezónou. Ujistěte se, že máte zimní pneumatiky s dobrým běhounem, stejně jako nemrznoucí směs a speciální oleje do chladného počasí.
  2. Před každou jízdou zkontrolujte hladinu oleje a chladicí kapaliny. Ujistěte se, že jich nemáte dostatek, abyste se vyhnuli problémům s motorem v chladném počasí.
  3. Sledujte nabití baterie. Nízké teploty mohou snížit její výkon, proto se doporučuje baterii pravidelně kontrolovat a nabíjet.
  4. Před jízdou očistěte vozidlo od sněhu a ledu. Připravte si lopatu a škrabku na odstranění sněhu ze střechy, kapoty, oken a zrcátek. Zaparkujte auto pod krytem, ​​abyste se vyhnuli hromadění sněhu a ledu.
  5. Při jízdě za zhoršené viditelnosti je povinné používat světlomety a svítilny. Zapněte výstražná světla na silnici, abyste upozornili ostatní řidiče na vaši přítomnost.
  6. Udržujte si vzdálenost a rychlost. Měly by být menší než v létě, aby nedošlo ke smyku a střetu s jinými auty.
  7. Vědět, jak správně řídit auto při smyku. Uvolněte pedály, neotáčejte prudce volantem a pomalu opatrně srovnejte auto na silnici.
  8. Neriskujte a nejezděte na zasněžených a zledovatělých úsecích silnice, pokud si nejste jisti svými řidičskými schopnostmi v obtížných povětrnostních podmínkách.
  9. Nezapomeňte provádět údržbu vozidla včas. Pravidelná kontrola opotřebení dílů a výměna starých součástí pomůže vyhnout se poruchám během zimy.
  10. Je užitečné mít v autě zimní lékárničku s potřebnými léky na nachlazení a úrazy.
ČTĚTE VÍCE
Globální výrobce automobilů Volkswagen a země jeho výroby

Při dodržování těchto důležitých pravidel můžete v zimě řídit své auto bezpečně a sebejistě. Pamatujte, že vaše činy ovlivňují vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních na silnici, buďte proto zodpovědným řidičem!

Příprava auta na zimu je klíčový krok

Подготовка машины к зиме - ключевой этап

Zimní podmínky na silnicích mohou být velmi náročné, proto je důležité své auto na zimu správně připravit. Snížíte tak riziko nehod a zajistíte bezpečnou jízdu.

Zde je několik základních kroků, které vám pomohou připravit auto na zimu:

Zkontrolujte baterii a nabíjení Nízké teploty mohou výrazně ovlivnit výkon baterie. Zkontrolujte jeho nabití a stav. Ujistěte se, že připojení jsou čistá a bezpečná.
Vyměňte olej a filtry V zimě se doporučuje používat olej s nižší viskozitou. Vyměňte olej a filtry, abyste zajistili účinnější mazání a filtraci.
Zkontrolujte chladicí kapalinu Ujistěte se, že hladina chladicí kapaliny je v doporučeném rozsahu, aby nedošlo k zamrznutí chladicího systému.
Vyměňte brzdovou kapalinu Zkontrolujte stav brzdové kapaliny a v případě potřeby ji vyměňte. Nízké teploty mohou nepříznivě ovlivnit výkon brzdového systému.
Zkontrolujte pneumatiky a v případě potřeby je vyměňte Pneumatiky musí mít odpovídající běhoun a doporučené zimní hodnocení. Vyměňte staré pneumatiky, pokud jsou opotřebované nebo nevyhovující.
Zkontrolujte zimní příslušenství Ujistěte se, že máte základní zimní potřeby, jako jsou sněhové řetězy, škrabka na čelní sklo a nemrznoucí směs. Pomohou vám vyrovnat se s nejchladnějším počasím.
Nezapomeňte na světlo Zkontrolujte funkci všech světlometů a svítilen a také stav skel a zrcátek. Dobrá viditelnost na silnici je klíčem k bezpečné jízdě.

Pamatujte, že zazimování auta je dlouhodobý proces, který zahrnuje nejen výše uvedené kroky, ale také pravidelnou kontrolu a údržbu vozidla. Buďte pozorní na silnici a sledujte své vozidlo v zimních podmínkách, abyste předešli problémům a zůstali v bezpečí.

Bezpečnostní pravidla při jízdě v zimě

V zimním období je třeba věnovat zvláštní pozornost bezpečnosti při jízdě autem. Níže jsou uvedena základní pravidla, která byste měli dodržovat, abyste předešli nehodám a zůstali na silnici v bezpečí.

1. Před jízdou zkontrolujte vůz

1. Проверьте автомобиль перед поездкой

Před každou jízdou v zimě je nutné zkontrolovat technický stav vozu. Ujistěte se, že brzdy, baterie, zapalovací systém, světla a ostřikovače čelního skla jsou v dobrém funkčním stavu. Nainstalujte zimní pneumatiky nebo běhouny na sníh a led a nezapomeňte na náhradní pneumatiku a nářadí na výměnu.

ČTĚTE VÍCE
Prodej zabavených vozů - hlavní místa a způsoby prodeje

2. dopravní rychlost

2. Скорость движения

Při jízdě v zimě byste měli snížit rychlost, zejména na kluzkém povrchu. Vezměte prosím na vědomí, že zimní podmínky mohou snížit trakci. Dodržujte stanovené rychlostní limity a udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidel vpředu.

3. Použití zimních zařízení

3. Использование зимних приспособлений

Pro zajištění bezpečnosti na silnici je nutné používat speciální zimní zařízení. Na kluzké vozovce pomůže instalace sněhových řetězů na kola nebo použití pneumatik s hroty. Důležité je také nezapomenout odklízet sníh a led z čelního skla, bočních zrcátek a světlometů vozu.

4. Buďte opatrní na mostech a zatáčkách

V zimě je třeba věnovat zvláštní pozornost jízdě na mostech a zatáčkách, protože mohou být obzvláště kluzké. Zpomalte a buďte připraveni na prokluzování kol. Při zatáčení udržujte jízdní stabilitu a vyvarujte se náhlých manévrů.

Dodržování těchto pravidel vám umožní snížit rizika na silnici a zajistit bezpečnost vašeho provozu i vašeho okolí. Pamatujte, že opatrnost a pozornost jsou klíčem k bezpečnému výletu v zimě.

Video:

Připravte své auto na zimu! 7 POTŘEBNÝCH TIPŮ

Jak rychle vytopit interiér auta v zimě?

7 TIPŮ – zimní jízda