Manuální převodovka je jednou z hlavních částí automobilu, která má na starosti změnu rychlostních stupňů a zajištění přenosu točivého momentu z motoru na kola. V některých případech může nastat situace, kdy se převodovka zablokuje a nedovolí přeřadit na požadované převodové stupně. Co v takové situaci dělat a jak odemknout manuální převodovku?

Prvním krokem při odblokování převodovky je kontrola tlaku spojky. Chcete-li to provést, musíte sešlápnout pedál spojky a cítit jeho odpor. Pokud není tak silný, že určitá síla na přeřazení nestačí, tak v krabici není problém.

Pokud je spojkový pedál velmi tvrdý nebo jej nelze sešlápnout, je příčina zablokování skryta hlouběji. Hlavní válec spojky nemusí fungovat správně nebo může být zaseknutý spojkový kotouč. V takovém případě se doporučuje kontaktovat specialisty na opravu.

Pokud důvodem zablokování manuální převodovky není tlak na spojku, měli byste zkontrolovat mechanismus řazení. Chcete-li to provést, musíte zvednout auto na výtah nebo použít hydraulický zvedák.

Při kontrole spínacího mechanismu věnujte pozornost stavu kabelů. Pokud jsou roztrhané nebo poškozené, pak důvod zablokování spočívá právě v nich. V tomto případě se doporučuje vyměnit kabely za nové.

Problémy s převodovkou: jak odemknout manuální převodovku?

Проблемы с коробкой передач: как разблокировать механическую коробку передач?

Příčiny zablokování převodovky

Причины блокировки коробки передач

Existuje několik důvodů, proč se manuální převodovka může zablokovat:

 1. Poškození pohonu spojky.
 2. Problémy s mechanismem řazení.
 3. Ucpané nebo opotřebované mechanismy skříně.
 4. Nesprávné použití převodovky.

Jak odemknout manuální převodovku?

Как разблокировать механическую коробку передач?

Pokud zjistíte, že je přenos zablokován, musíte provést následující kroky:

 1. Ujistěte se, že je sešlápnutá spojka. Zkontrolujte, zda je pedál spojky zcela spuštěn na podlahu. Pokud pedál není úplně sešlápnut, může to způsobit zablokování převodovky.
 2. Zkuste pohnout autem. Pokud stojíte na nerovném povrchu, může to způsobit další namáhání převodovky a její zablokování. Zkuste s vozem mírně pohnout, abyste z převodovky odbourali stres.
 3. Zkontrolujte hladinu oleje v převodovce. Nízká hladina oleje může způsobit potíže při řazení a zablokování převodovky. Pokud je hladina oleje nízká, doplňte požadované množství oleje.
 4. Kontaktujte odborníka. Pokud nemůžete převodovku odemknout sami, doporučujeme obrátit se na odborníka. Specialista bude schopen určit příčinu zablokování a provést potřebné opravy nebo výměnu dílů.
ČTĚTE VÍCE
Jak správně provádět počítačovou diagnostiku auta bez chyb a chybných výpočtů - podrobný průvodce pro začátečníky

Pokud narazíte na problém se zablokovanou manuální převodovkou, nezapomeňte, že pokud to uděláte sami, může to vést k ještě větším problémům nebo poškození převodovky. Proto je lepší poradit se s odborníkem a svěřit řešení problému profesionálům.

Běžné důvody blokování

Частые причины блокировки

1. Nesprávné použití spojky.

Řidiči mohou někdy nesprávně použít spojkový pedál, což způsobí zablokování manuální převodovky. Pokud například řidič náhle uvolní pedál spojky, aniž by současně sešlápl pedál plynu, může to způsobit zablokování.

2. Problémy se synchronizačním mechanismem.

Synchronizační mechanismus v manuální převodovce umožňuje plynule a bez blokování měnit rychlostní stupně. V důsledku opotřebení nebo poruchy tohoto mechanismu však může dojít k zablokování převodu.

3. Nesprávná technika řazení.

Někteří řidiči nevědí, jak správně řadit rychlostní stupně v manuální převodovce. Pokud se například řidič pokusí přeřadit bez úplného sešlápnutí pedálu spojky, může to způsobit zablokování.

4. Nízká hladina oleje v převodovce.

Nízká hladina oleje může způsobit problémy s převodovkou a způsobit její zablokování. Doporučuje se pravidelně kontrolovat a udržovat správnou hladinu oleje.

5. Rozbitý zamykací mechanismus.

Blokovací mechanismus v převodovce může selhat v důsledku opotřebení nebo poškození. To může způsobit neustálé zablokování převodových stupňů nebo ztížené řazení.

Je důležité si uvědomit, že zablokování manuální převodovky může být způsobeno různými důvody a v některých případech je vyžadován odborný servis nebo oprava. Pokud máte potíže s odemknutím převodovky, doporučujeme vám kontaktovat kvalifikovaného automechanika.

Způsoby odblokování manuální převodovky

Методы разблокировки механической коробки передач

Manuální převodovka se může občas zablokovat, což řidiči dělá problém. Existuje několik metod odblokování převodovky, které mohou být v této situaci užitečné.

 1. Zkontrolujte pedál spojky: Ujistěte se, že je vaše noha zcela uvolněna ze spojkového pedálu. Pokud pedál není sešlápnutý úplně nebo jen částečně, převodovka se může zablokovat. Zkuste úplně uvolnit pedál spojky a zkuste znovu zařadit.
 2. Zkontrolujte uzamykací mechanismus: Mnoho vozů má zamykací mechanismus, který zabraňuje náhodnému řazení během jízdy. Zkontrolujte, zda je zámek aktivován a v případě potřeby jej odemkněte.
 3. Restartujte motor: Někdy může odblokování převodovky pomoci restart motoru. Chcete-li to provést, jednoduše vypněte motor, počkejte několik sekund a znovu nastartujte motor. Po restartu zkuste změnit rychlost.
 4. Zkontrolujte hladinu převodové kapaliny: Nízká hladina převodové kapaliny může být jedním z důvodů zablokování převodovky. Zkontrolujte hladinu a v případě potřeby doplňte převodovou kapalinu na doporučenou hladinu.
 5. Kontaktujte odborníky: Pokud žádná z výše uvedených metod nepomůže odblokovat převodovku, doporučuje se kontaktovat odborníka. Kvalifikovaní mechanici budou schopni identifikovat a opravit příčinu zablokování, aby převodovka mohla opět správně fungovat.
ČTĚTE VÍCE
Umístění a použití ruční brzdy – jak důležitá je správná poloha páky pro bezpečnost a zabezpečení vozidla?

Při zamykání manuální převodovky je důležité zachovat klid a vyhnout se náhlým pohybům. Dodržujte uvedené způsoby odblokování a pokud problém přetrvává, vyhledejte odbornou pomoc.

Video:

Výběr zámku za 10 sekund. Narážení.

Krádež s převodovkou multilock/construct

TECHNICKÁ – JAK ZABÍT MT (Manuální převodovka)