Zelená mapa je mezinárodní dokument, který potvrzuje dostupnost pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Je to nezbytné pro řidiče, kteří se chystají cestovat autem mimo svou zemi. Ale kdo přesně potřebuje tuto kartu?

Za prvé, zelená karta je vyžadována pro majitele automobilů, kteří plánují cestu do zemí, které jsou součástí systému mezinárodního pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel (IVT). Jedná se o více než 50 zemí v Evropě, severní Africe a na Středním východě. Mít zelenou kartu znamená být chráněn a mít možnost vyřešit jakékoli problémy v případě nehody.

Za druhé, Zelenou kartu potřebují majitelé užitkových vozidel, kteří provozují mezinárodní přepravu. Bez tohoto dokumentu nebudou moci překročit hranice některých zemí a budou omezeni ve své možnosti svobodně se pohybovat a pracovat.

Za třetí, zelená karta je užitečná i pro turisty cestující autem. Zaručuje majiteli vozu silniční asistenci a náhradu ztrát v případě nehody a také zajišťuje bezpečnost a jistotu po celou dobu jízdy. Zelená karta tak umožňuje bez zbytečných starostí zažít všechny radosti silničního cestování.

Kdo musí požádat o zelenou kartu?

Кому необходимо оформлять Зеленую карту?

Registrace zelené karty je povinná pro všechny majitele automobilů, kteří plánují cestovat mimo svou zemi. To zahrnuje fyzické i právnické osoby. Bez zelené karty může být řidič pokutován a zbaven možnosti řídit auto v jiných zemích.

Specifické případy, kdy je vyžadována zelená karta:

Конкретные случаи, когда необходимо оформление Зеленой карты:

 • Cestování autem mimo vaši zemi za turistickými nebo obchodními účely;
 • tranzit přes zemi vyžadující zelenou kartu;
 • Účast na mezinárodních soutěžích nebo sportovních akcích autem;
 • Přeprava zboží autem přes hranice;
 • Půjčení auta v jiné zemi a jeho následné používání v jiných zemích.

Potřeba zelené karty se může lišit v závislosti na zemi, do které plánujete cestovat. Proto se vždy doporučuje ujasnit si předem vstupní požadavky a pravidla pro každou konkrétní zemi.

Kromě toho stojí za zmínku, že existují země, ve kterých není zelená karta povinná, ale doporučuje se ji mít, aby poskytovala dodatečnou ochranu v případě dopravní nehody.

Je důležité si uvědomit, že zelená karta má omezenou dobu platnosti a musí být vydána předem před cestou.

ČTĚTE VÍCE
Jak vypnout alarm v autě bez dálkového ovládání

Majitelé aut cestující do zahraničí

Владельцам автомобилей, путешествующим за границу

Výhody zelené karty

Při cestování do zahraničí vám poskytuje následující výhody:

 • Poskytování pojistného krytí pro případ účasti na nehodě;
 • Potvrzení o platném pojištění vozidla;
 • Zjednodušení postupu žádosti o náhradu ztrát v případě nehody;
 • V případě potřeby pomoc a podpora ze strany pojišťovny.

Jak získat zelenou kartu

Как получить Зеленую карту

Chcete-li získat zelenou kartu, musíte kontaktovat svou pojišťovnu. Při podání žádosti budete muset poskytnout následující dokumenty:

Požadované dokumenty Poznámka
Pas majitele auta
Osvědčení o registraci vozidla

Po předložení požadovaných dokladů vám bude vydána Zelená karta na vámi určenou dobu platnosti.

Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat datum vypršení platnosti vaší zelené karty. Pokud platnost vašeho dokladu vyprší nebo se ztratí, obraťte se na svou pojišťovnu a požádejte o novou kartu.

Pro turisty, kteří plánují navštívit země Evropské unie

Туристам, планирующим посещение стран Европейского союза

Pokud jste turista, který plánuje návštěvu zemí Evropské unie, možná budete potřebovat zelenou kartu. Jedná se o mezinárodní dokument, který potvrzuje dostupnost pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla při cestování autem. Zelená karta je vyžadována, pokud máte v úmyslu řídit auto v rámci Evropské unie.

Povinnou povahu zelené karty v Evropské unii naleznete v tabulce níže:

Země Zelená mapa
Rakousko povinné
Belgie povinné
Bulharsko povinné
Maďarsko povinné
Řecko povinné
Německo povinné
Dánsko povinné
Španělsko povinné
Itálie povinné
Nizozemsko povinné
Polsko povinné
Portugalsko povinné
Francie povinné
česká republika povinné

Toto je jen malý seznam zemí, které vyžadují zelenou kartu. V mnoha jiných zemích Evropské unie není zelená karta povinným dokumentem, ale přesto může být doporučena pro vaši vlastní bezpečnost a klid.

Zelená karta poskytuje pojištění proti škodám způsobeným třetím osobám při dopravních nehodách. Tento dokument usnadňuje interakci s policií a pojišťovnami v případě nehod na území Evropské unie.

Pokud tedy plánujete cestovat autem v rámci Evropské unie, mějte na paměti, že nezbytnou podmínkou může být mít zelenou kartu. Zjistěte si požadavky pro každou konkrétní zemi, kterou se chystáte navštívit, abyste se vyhnuli problémům a zajistili si vlastní bezpečnost na cestě.

ČTĚTE VÍCE
Snadný a účinný způsob, jak si sami vyčistit strop auta

Jednotlivci překračující hranice denně

Частным лицам, ежедневно пересекающим границы

Zelená karta může být užitečná pro jednotlivce, kteří každý den překračují hranice různých zemí. Může se jednat o řidiče, který často cestuje mimo svou zemi, zatímco řídí své auto, například za prací nebo za zábavou.

Použitím zelené karty se jednotlivec může spolehnout, že v případě dopravní nehody, které se může stát účastníkem v jiné zemi, bude mít základní dokumenty a pojistné krytí, které bude potřebovat k úhradě škody.

Zelená karta je navíc dokladem o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, které je pro řidiče povinné. To znamená, že řidič bude chráněn před finančními ztrátami spojenými s případnými škodami způsobenými ostatním účastníkům silničního provozu.

Výhody zelené karty pro jednotlivce:

Преимущества Зеленой карты для частных лиц:

 • Mezinárodní uznání: Zelená karta je přílohou mezinárodní smlouvy a je uznávána ve většině zemí světa. To umožňuje soukromé osobě překračovat hranice klidně a bez zbytečných potíží.
 • Informace na zadní straně: Zelená karta obsahuje na zadní straně informace, které mohou být užitečné v případě nehody. Mezi tyto informace patří kontakty na pojišťovnu a údaje potřebné při vyplňování hlášení o nehodě.
 • Široké pokrytí zemí: Zelená karta poskytuje pojistné krytí ve velkém počtu zemí, včetně Evropy, zemí SNS a několika dalších zemí po celém světě.

Pokud jste soukromá osoba a často překračujete hranice, bude vám Zelená karta spolehlivým společníkem na cestách a pomůže vám zvládnout případné potíže a nepředvídané situace.

Video:

15. ODPOVĚĎ NA OTÁZKU S SPLATNOSTÍ – ORACLE. Karty Olga a Magic

Nedostali jste zelenou kartu včas? Co dělat?

ZELENÁ KARTA – CO TO JE A PROČ JE POTŘEBA?