Výběr motorového oleje pro automobil je jedním z nejdůležitějších aspektů jeho údržby a provozu. Různé typy motorových olejů jsou navrženy tak, aby fungovaly za určitých podmínek a vlastností motoru. Někdy však může nastat situace, kdy je olej určený pro použití v jedné viskozitě nahrazen olejem jiné viskozity. V tomto článku se podíváme na to, co se stane, když doplníte olej 5W30 místo oleje 5W40.

Nejprve musíte pochopit, co znamená viskozita uvedená na oleji. Číslo „5W“ označuje viskozitu oleje při nízkých teplotách a číslo „30“ označuje viskozitu při vysokých teplotách. Čím vyšší číslo, tím je olej viskóznější. Olej 5W40 je při vysokých teplotách viskóznější než olej 5W30. Hlavním rozdílem mezi těmito oleji jsou jejich teplotní vlastnosti a schopnost zajistit správné mazání motoru.

Změny viskozity oleje mohou nepříznivě ovlivnit výkon motoru. Pokud vyměníte olej 5W30 za olej 5W40, může se zpočátku zdát, že motor běží bez problémů. Postupem času však může olej 5W40 začít prosakovat do jemných průchodů a štěrbin motoru, kde není určen k použití. To může vést k usazeninám a nesprávnému mazání, což může v konečném důsledku vést k selhání motoru a špatnému výkonu.

Co se stane, když doplníte olej 5W30 místo oleje 5W40?

Что случится, если вместо масла 5W30 залить масло 5W40?

Olej se specifikovanou viskozitou poskytuje potřebné mazání a ochranu pro všechny pohyblivé části motoru. Viskozita oleje určuje jeho schopnost vytvářet film a protékat součástmi za různých teplot a provozních podmínek.

Oleje 5W30 a 5W40 jsou syntetické motorové oleje a liší se viskozitou při nízkých teplotách. Čísla „5W“ udávají viskozitu oleje při nízkých teplotách, nižší číslo značí nižší viskozitu. „30“ a „40“ označují viskozitu oleje při provozní teplotě, přičemž vyšší číslo znamená vyšší viskozitu.

Pokud nalijete olej 5W40 místo doporučeného oleje 5W30, může to mít určité důsledky. Rozdíly ve viskozitě mohou mít za následek rozdíly v mazání a ochraně motoru. Možné důsledky:

1. Zvýšené tření a opotřebení

Olej s vyšší viskozitou (5W40) se nemusí dostat do těžko přístupných oblastí motoru a nemusí poskytovat dostatečné mazání všech dílů. To může vést ke zvýšenému tření a opotřebení, zejména při studených startech motoru.

ČTĚTE VÍCE
Je možné nalepit zvukovou izolaci na oblouky aut? Má to vliv na účinnost zvukové izolace? Podrobná analýza a doporučení

2. Zhoršení výkonu motoru

Použití oleje 5W40 místo 5W30 může mít za následek špatný výkon motoru. Vyšší viskozita oleje může změnit činnost olejového čerpadla a také ovlivnit průtok oleje mazacím systémem. To může způsobit problémy s celkovým výkonem motoru, jako je jeho účinnost a odezva.

Vliv na výkon motoru

Použití oleje s jinou viskozitou může ovlivnit výkon motoru. Oleje 5W30 a 5W40 se liší svou viskozitou, která ovlivňuje jejich schopnost mazat a chránit motor.

Například olej 5W30 obvykle doporučuje výrobce automobilu a je určen pro použití při nízkých teplotách. Má nižší viskozitu za studena, což pomáhá motoru snadněji startovat v chladném klimatu. Při zvýšených teplotách však může být méně odolný a méně účinný při udržování mazání motoru.

Olej 5W40 má naopak vyšší viskozitu jak za studena, tak za vysokých teplot. To může zajistit lepší ochranu a mazání motoru při zvýšených provozních teplotách a vysokém zatížení. Za chladného počasí však může být obtížnější nastartovat motor.

Výběr správného motorového oleje je důležitý pro správný výkon motoru a dlouhou životnost. Pokud naplníte olej s jinou viskozitou, než je doporučeno výrobcem, může to vést ke zhoršení mazání, zvýšenému opotřebení motoru, tvorbě usazenin a dokonce i k vážnému poškození.

Vliv na mazání

Použití oleje s nesprávnou viskozitou může nepříznivě ovlivnit mazací vlastnosti oleje. Pokud je olej příliš řídký, může rychle unikat z třecích povrchů a nedokáže zajistit správné mazání, což může vést k opotřebení a selhání motoru.

Na druhou stranu, pokud je olej příliš hustý, nemusí se rovnoměrně šířit po částech motoru a narušovat normální činnost jeho mechanismů. To může také vést k přehřívání motoru a zvýšenému opotřebení jeho částí.