Nákup ojetého vozu může být náročný úkol, zvláště pokud jde o taxi. Možnost pořídit si vůz, který byl dříve používán ve vozovém parku taxislužeb, vyvolává určité obavy a otázky. Jak zjistit, zda bylo auto v taxíku?

Existuje několik znaků, které vám umožní zjistit minulost vozu. Jedním z nejviditelnějších znaků je přítomnost speciálního laku nebo označení na karoserii. Taxislužba má většinou určité požadavky na vzhled vozidla a může být lakováno speciální barvou nebo mít reklamní polepy.

Existují však i jiné způsoby, jak zjistit, zda bylo auto v taxíku. Můžete se například věnovat interiéru auta. Ojetý vůz taxislužby má často speciální sedadla nebo přepážku pro cestující, která se liší od běžných osobních vozů. Můžete také analyzovat najeté kilometry a servisní historii vozidla, abyste zjistili, zda bylo používáno jako taxi nebo služební vůz.

Jak rozlišit taxi podle vnějších znaků?

Как отличить такси по внешним признакам?

Pokud chcete zjistit, zda bylo auto použito jako taxi, vnější značky vám mohou napovědět správnou odpověď. Zde jsou některé charakteristické znaky:

1. Dostupnost registračních čísel taxi

Taxíky mají často speciální registrační čísla obsahující písmena nebo čísla označující jejich spojení s taxislužbou. Věnujte pozornost SPZ, abyste věděli, zda je auto taxi.

2. Jasná barva

Mnoho taxíků je pestře zbarvených, obvykle jasně žluté nebo jasně modré. To vám pomůže odlišit taxíky od ostatních aut a usnadní vám zavolání taxi na ulici. Pokud má auto nezvyklou barvu, je šance, že se používá jako taxi.

3. Umístění taxametru

Vozy taxislužby mají obvykle nainstalovaný taxametr, zařízení určené k výpočtu nákladů na cestu na základě času a vzdálenosti. Pokud si takového zařízení všimnete v autě, může to znamenat, že auto je používáno jako taxi.

4. Selektivní značka s nápisem „Taxi“

Aby bylo snazší odhalit taxíky, mnoho majitelů aut umístí na střechu nebo sklo náhodný nápis „Taxi“. Pokud takový nápis uvidíte na autě, s největší pravděpodobností se jedná o taxi.

5. Loga taxislužby

Některé taxíky mají na bocích vozidla loga nebo nápisy taxislužby. Podívejte se na tato loga nebo nápisy, abyste zjistili, zda je vozidlo taxi.

ČTĚTE VÍCE
Kolik koní dokáže vyprodukovat 16ventilový motor?

Je důležité si uvědomit, že tyto znaky mohou být charakteristické pro taxi, ale nejsou zcela přesné. Některá vozidla bez taxi mohou mít podobný vzhled nebo registrační čísla. Pro jistotu je proto nejlepší použít více značek najednou.

Hlavní vlastnosti vozu taxislužby

Основные характеристики машины такси

Taxi je speciální vozidlo určené pro přepravu osob. Má řadu vlastností, které jej pomáhají odlišit od běžného vozu.

  • Barva a označení. Jednou z vlastností, která naznačuje, že auto bylo v taxíku, je jeho exteriér. Tradičně jsou taxíky natřeny jasně žlutou nebo taxi modří. Také na karoserii a nápisech vozu je obvykle název taxislužby nebo číslo vozu.
  • Taxametr. Důležitým prvkem vozu taxi je taxametr – zařízení pro výpočet nákladů na cestu na základě ujeté vzdálenosti a času. Obvykle je taxametr umístěn na palubní desce nebo v zadní části vozu.
  • Přídavná zrcátka a alarm. Vozy taxislužby jsou často vybaveny přídavnými zrcátky, které umožňují řidiči sledovat cestující a stav vozovky. Na střeše taxíku jsou také často instalovány světelné signály, které indikují, že auto je v provozu a je zdarma pro volání.
  • Interiér a sedadla. Uvnitř vozu taxislužby je obvykle speciální vybavení pro pohodlný pohyb cestujících, jako jsou samostatná malá sedadla, bezpečnostní pásy, monitory pro prohlížení informací atd.
  • Registrační dokumenty. Pokud je vůz používán v taxi, pak musí mít řidič příslušné povolení a registrační dokumenty, které mu umožňují přepravovat cestující.

Je však třeba poznamenat, že přítomnost nebo nepřítomnost těchto vlastností nezaručuje, že vůz byl určitě používán v taxíku. V některých případech mohou být vozidla používána i pro jiné účely nebo se může jednat o soukromá vozidla, kterým vlastník dal některé vlastnosti taxi.

Značky označující, že auto je v taxíku

Признаки, говорящие о пребывании машины в такси

Dalším znakem může být speciální vybavení ve voze, které slouží k provozu taxi. Mohou to být věci jako další sedadlo pro cestující, displej nebo terminál pro placení cesty, palubní kamera nebo navigační systém specializovaný pro použití v taxi.

Vnější znaky

Внешние признаки

Vnější značky mohou také naznačovat, že vozidlo bylo dříve v taxíku. Zjevné známky mohou zahrnovat známky používání taxi společností, jako je opotřebení klik dveří, opěrek rukou nebo sedadel. Auta taxislužby mají navíc tendenci přehánět se přehnaným způsobem, což lze poznat podle otisků kol na blatnících, prazích nebo náraznících vozu.

ČTĚTE VÍCE
Jednoduchý a spolehlivý návod na otevření kapoty auta

Mezi další znaky může patřit přítomnost taxametru na palubní desce nebo speciální střešní značka „taxi“. Tyto znaky lze samozřejmě odstranit nebo změnit, ale jejich přítomnost je důvodem k podezření.

Servisní a provozní historie

История обслуживания и эксплуатации

Servisní a provozní historie vozidla může také naznačovat jeho využití jako řidiče taxislužby. Pokud například servisní historie obsahuje záznamy o pravidelné údržbě taxislužby, výměně spotřebního materiálu a opravách, může to znamenat, že vozidlo bylo využíváno jako taxislužba. Pozor si můžete dávat i na najeté kilometry vozu – pokud je velmi vysoký, může to znamenat mnohaleté používání v taxíku.

Je však třeba připomenout, že přítomnost jednoho nebo více těchto znaků neznamená, že auto bylo určitě v taxíku. Abyste měli jistotu, důrazně doporučujeme provést dodatečné kontroly a prohlédnout vozidlo, než se rozhodnete pro jeho koupi.

Video:

Mercedes od Taxi. Jak určit stočený počet kilometrů.

Jak pochopit, že auto je z taxi nebo má vysoký počet najetých kilometrů. Hyundai solaris z taxíku.

Jak zjistit, zda bylo auto v taxíku.