V moderní řídicí technice se startovací zařízení dělí na startovací a nabíjecí. Přestože názvy těchto zařízení zní podobně, mají významné rozdíly v principu činnosti a účelu.

Spouštěcí zařízení je určeno ke spouštění zařízení a mechanismů. Dodává krátkodobé elektrické napětí nebo impuls, který poskytuje startovací proud a umožňuje zapnout motor, elektrickou jednotku nebo jiné zařízení. Spouštěcí zařízení jsou široce používána v automatických systémech, například v systémech dálkového ovládání, bezpečnostních systémech atd.

Startovací nabíječka je zase navržena tak, aby současně startovala a nabíjela baterie. Lze jej použít v automobilech, vnitropodnikové dopravě a dalších zařízeních, kde je nutné nabíjet baterie současně se startováním motoru. Startovací nabíječky mají speciální funkce, které umožňují sledovat aktuální stav baterií a správně regulovat proces spouštění a nabíjení.

Jaký je rozdíl mezi startovacím zařízením a startovací nabíječkou?

Чем отличается пусковое устройство от пуско-зарядного?

Spouštěcí zařízení

Startovací zařízení je speciální zařízení určené ke spouštění motoru nebo mechanismu. Poskytuje potřebnou energii pro startování a uvádí do provozu potřebnou aparaturu.

Startéry mohou být různých typů v závislosti na typu aplikace. Například u auta to může být baterie nebo startér, u rakety raketový motor, u počítače tlačítko napájení a další.

Startovací nabíječka

Пуско-зарядное устройство

Skoková nabíječka je zařízení, které se používá ke startování baterií a jejich nabíjení energií. Je schopen dodat akumulátoru potřebný proud a napětí pro jeho nabití nebo nastartování motoru.

Na rozdíl od pomocného startéru poskytuje pomocný startér dvě funkce: startování a nabíjení. Je vhodný pro použití s ​​různými typy baterií, jako jsou kyselé, gelové, Li-Ion atd.

Jako funkční vlastnost startovacích nabíječek můžeme zaznamenat přítomnost různých režimů a úprav pro optimální provoz s různými typy baterií. Obvykle mají také ochranu proti zkratu a přetížení, aby byl zajištěn bezpečný provoz.

Spouštěcí zařízení Startovací nabíječka
Určeno ke spouštění motoru Určeno pro startování a nabíjení baterií
Dodává potřebnou energii na start Poskytuje proud a napětí pro startování a nabíjení
Mohou být různých typů v závislosti na aplikaci Univerzální zařízení, vhodné pro různé typy baterií

Princip činnosti startovacího zařízení

Hlavním prvkem startovacího zařízení je startér. Startér se skládá z elektromotoru a převodového mechanismu. Při nastartování motoru vyšle startovací relé elektrický proud do vinutí spouštěče, který pohání rotující část spouštěče zvanou kotva.

ČTĚTE VÍCE
Jaký druh mini produkce můžete otevřít - nápady a tipy pro úspěšné podnikání

Kotva zase přenáší rotaci na primární ozubené kolo spouštěče, které je přenášeno na sekundární ozubené kolo převodovým kolem. Sekundární ozubené kolo je připojeno ke klikovému hřídeli motoru a začíná se otáčet, vytváří pohyb pístu a spouští motor.

Je velmi důležité, aby startér poskytoval dostatečný výkon pro nastartování motoru. Pokud je nedostatečný výkon nebo porucha startovacího zařízení, motor se nemusí spustit. Proto jsou pravidelná kontrola a údržba startéru důležitými úkoly pro udržení normálního provozu motoru a předcházení možným poruchám.

Princip činnosti startovacího zařízení umožňuje rychle a spolehlivě nastartovat motor nebo jiné mechanismy, což je nedílnou součástí jejich činnosti a zajišťuje jejich efektivní fungování.

Princip činnosti startovací nabíječky

Hlavním principem činnosti startovací nabíječky je přeměna elektrické energie z externího zdroje energie do podoby potřebné pro nabíjení baterií. Za tímto účelem je startér-nabíječ vybaven různými elektronickými obvody a regulátory napětí.

Když jsou baterie připojeny ke startéru-nabíječce, dochází k obousměrnému přenosu elektřiny. Booster nabíječka napájí baterie stejnosměrným proudem, který je nabije na požadovanou úroveň. Startér-nabíječ zároveň přijímá elektřinu z externího zdroje energie a převádí ji do formy vhodné pro nabíjení baterií.

Kromě toho mají startovací nabíječky funkci sledování a ochrany baterie. Automaticky se vypnou při dosažení určité úrovně nabití baterie a také poskytují ochranu proti přetížení, zkratu a přepólování, což pomáhá prodloužit životnost baterie a zajistit bezpečnost při práci s nimi.

Video:

NEJLEPŠÍ STARTER NA TRHU! BASEUS MAX CAR JUMP STARTER 20000mAh

Skokové startéry Hummer Power Recenze + test

pořad NEKRASOV TV. Přenosná startovací nabíječka Autostart. Startování motoru auta při -30C