Auto se někdy stává nejlepším přítelem člověka, zvláště v moderních dopravních zácpách a neustálém nedostatku času. S nástupem stále pokročilejších technologií v automobilovém průmyslu však vyvstávají nové otázky. Jedním z nich je, zda je možné jet s ruční brzdou, pokud má vůz automatickou převodovku?

Zdá se, že se tomu říká „ruční brzda“ – to znamená, že musí být použita k zastavení vozu a překonání řady dalších situací na silnici. S rozvojem moderních technologií je však většina vozů vybavena elektronickými parkovacími brzdami, které jsou na rozdíl od ruční brzdy řízeny systémem automatického řízení. To znamená, že se automaticky uvolní, když se začnete pohybovat, a automaticky se zasunou, když zastavíte.

Když je tedy vůz vybaven automatickou převodovkou, můžete s ruční brzdou jet pouze v nouzových případech, kdy je nutné vůz bezpečně zafixovat ve svahu nebo když se porouchá systém elektronické parkovací brzdy. V ostatních případech stačí nastavit vůz do režimu „P“ (parkování) a automatický systém automaticky zatáhne elektronickou parkovací brzdu.

Je možné použít ruční brzdu při jízdě s automatickou převodovkou?

Можно ли использовать ручник при езде на автоматической коробке передач?

U mnoha vozů s automatickou převodovkou je ruční brzda pomocníkem při brzdění a parkování. Doporučuje se používat pouze v případech, kdy není možné použít hlavní brzdu vozidla. Při jízdě s automatickou převodovkou však může být použití ruční brzdy za jízdy nebezpečné a vést k nepředvídatelným následkům.

Pokud řidič omylem použije ruční brzdu při řízení automatu, může to způsobit prokluzování kol nebo dokonce poruchu převodovky. Navíc náhlé použití ruční brzdy za jízdy může vést ke ztrátě kontroly nad vozem a k nouzové situaci.

Existují však situace, kdy může být použití ruční brzdy při jízdě s automatickou převodovkou prospěšné. Pokud například auto začne klouzat na kluzké vozovce, zatažením ruční brzdy jej pomůže udržet na místě. Také v některých případech může použití ruční brzdy při jízdě v horských oblastech pomoci udržet výkon vozidla a zabránit zbytečnému používání brzd.

V důsledku toho by použití ruční brzdy při jízdě s automatickou převodovkou mělo být omezeno pouze v extrémních situacích, kdy je to skutečně nutné pro bezpečnost a zabezpečení vozu. V ostatních případech se doporučuje spolehnout se výhradně na automatickou převodovku a systém ovládání brzd.

ČTĚTE VÍCE
Kdy je nejlepší přidat aditivum do motoru auta?

Klady a zápory používání ruční brzdy při řízení automatického vozu

Плюсы и минусы использования ручника при езде на автомате

Používání ruční brzdy nebo ruční brzdy při jízdě s automatickou převodovkou má své výhody i nevýhody.

Výhody použití ruční brzdy při řízení automatického vozu:

Плюсы использования ручника при езде на автомате:

  • Zvýšená bezpečnost: při parkování na svahu nebo na předních kolech je hlavní zatížení na převodovce, nikoli na parkovacích mechanismech.
  • Pohodlné: Když zatáhnete ruční brzdu, automatická převodovka zůstane v rozsahu „R“ nebo „P“, což usnadňuje parkování a eliminuje potřebu držet nohu na brzdě.
  • Snížení rizika „rozjetí“: pokud se během jízdy porouchá převodovka automatického vozu, použití ruční brzdy vám umožní udržet vůz na místě a zabránit jeho náhodnému pohybu.

Nevýhody použití ruční brzdy při řízení automatického vozu:

Недостатки использования ручника при езде на автомате:

  • Opotřebení převodovky: Časté používání ruční brzdy za jízdy může způsobit opotřebení a poruchu převodovky automatické převodovky.
  • Zvláštní úsilí: Zatažení a uvolnění ruční brzdy vyžaduje fyzickou námahu, což může být pro některé řidiče nepříjemné.

Rozhodnutí použít ruční brzdu při jízdě s automatem závisí na preferencích řidiče a dopravní situaci. Je také důležité vzít v úvahu doporučení a omezení uvedená v uživatelské příručce vozidla.

Při použití ruční brzdy u automatické převodovky může být užitečné

Когда использование ручника на автомате может быть полезно

Přestože většina aut s automatem nevyžaduje použití ruční brzdy při každodenní jízdě, existují situace, kdy to může být užitečné a dokonce nutné. Zde jsou nějaké příklady:

Parkování ve svahu

Стоянка на склоне

Řidiči často používají ruční brzdu při zastavení ve svahu, aby zabránili nechtěnému pohybu vozidla vzad. V automatickém režimu se vůz dokáže rozjet z kopce i při mírném sešlápnutí plynu, takže použití ruční brzdy zajistí úplné zastavení.

Zabránění rozjetí při dlouhých zastávkách

Предотвращение откатывания на длительных остановках

Pokud musíte na delší dobu zastavit na semaforu nebo v dopravní zácpě, může použití ruční brzdy zabránit nechtěnému pohybu vozidla dopředu nebo dozadu. To je zvláště užitečné, pokud řidič vedle vás silně sešlápne plynový pedál nebo pokud jste nakloněni.

Pamatujte však, že při použití ruční brzdy při dlouhých zastávkách byste měli dbát na to, aby byla zadní světla auta zhasnutá, aby se nespálila.

Použití ruční brzdy při jízdě s automatickou převodovkou může být v některých situacích užitečné pro zvýšení bezpečnosti a zabránění nechtěnému pohybu vozidla. Je důležité používat ruční brzdu moudře a vědět, kdy ji použít bude nejúčinnější a nejbezpečnější.

ČTĚTE VÍCE
Jaké jsou náklady na kompletní renovaci celého vozu?

Video:

Co se stane, když jedete s ruční brzdou?

Jak používat parkovací brzdu na automatu

DIMA AUTO INSTRUCTOR – JAK JÍZDIT S AUTOMATEM?