Pravidla silničního provozu jsou důležitou součástí bezpečnosti silničního provozu. Jedna z otázek, která se často objevuje, souvisí s dáváním přednosti na hoře. Kdo přesně by měl v tomto případě ustoupit? V tomto článku se na tuto problematiku podíváme a poskytneme vám návod, jak dodržovat pravidla silničního provozu.

Podle silničního zákoníku musí řidiči jedoucí do kopce dát přednost v jízdě řidičům jedoucím z kopce. Je to dáno tím, že řidiči jedoucí z kopce mají omezenější výhled a obtížněji sledují situaci na silnici.

Je však třeba pamatovat na to, že v hoře musí dát přednost pouze řidiči, kteří k tomu mají příležitost. Pokud se řidič nachází na úseku silnice, kde není místo pro přednost v jízdě, nemůže toto pravidlo dodržet a musí pokračovat v jízdě za dodržení ostatních dopravních a bezpečnostních pravidel.

Kdo dává přednost na hoře?

Кто уступает дорогу на горе?

Otázka, kdo by měl dát přednost na hoře, může mezi řidiči vyvolat kontroverze a neshody. Ale podle pravidel silničního provozu existuje jasný a jednoduchý systém určování přednosti v kopcích.

Podle Pravidel musí ti, kdo stoupají nebo jsou na hoře, dát přednost těm, kteří se pohybují níže nebo sestupují. Je to proto, že při zachycení na svahu nebo v hoře je držení brzdy obtížný úkol, zejména pro těžká vozidla.

Takže pokud jste na kopci nebo do kopce a vidíte jiné vozidlo sjíždět nebo sjíždět, musíte tomuto vozidlu dát přednost. Zároveň, pokud jedete z kopce nebo z kopce a potkáte vozidlo, které je ve stoupání nebo stoupání, máte přednost a můžete dát přednost sami sobě.

Pravidla tedy určují, kdo dává přednost na hoře, s přihlédnutím ke specifickým dopravním podmínkám na takovém místě. Dodržování těchto pravidel pomáhá snižovat pravděpodobnost nehod a zajišťuje bezpečnost na silnicích, včetně svahů a v horách.

Pokyny pro řidiče

1. Připravte se na přesun.

1. Подготовьтесь к передвижению.

Před jízdou do kopce se ujistěte, že je vaše vozidlo v dobrém technickém stavu a že vaše řidičské zkušenosti umožňují bezpečnou jízdu z kopce. Zkontrolujte stav brzd, tlak v pneumatikách a funkci světlometů a blinkrů.

2. Vědět, kdo má přednost.

2. Знайте, кто имеет приоритет.

V horských oblastech, kde je omezená viditelnost nebo úzké silnice, existují pravidla, která pomáhají určit, kdo musí dát přednost. Řidiči jedoucí z kopce musí ustoupit řidičům jedoucím do kopce.

ČTĚTE VÍCE
Pět známek mazání stop a metody odhalování žhářství

Toto pravidlo pomáhá snížit riziko kolize a zajišťuje bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Pokud uvidíte auto vyjíždět na horu, dejte mu přednost a počkejte, až vás mine.

Pokud jedete na horu sami, buďte opatrní a dodržujte povolenou rychlost. Když narazíte na jiné vozidlo pohybující se z kopce, buďte připraveni mu dát přednost, pokud je již blízko a pohybuje se vyšší rychlostí.

A pamatujte, že mít přednost v jízdě vás nezbavuje povinnosti dodržovat dopravní předpisy a dávat pozor na okolní auta a chodce.

3. Zpomalte a buďte připraveni zastavit.

3. Снизьте скорость и будьте готовы к остановке.

Jízda vpřed v horském terénu může být nebezpečná, takže buďte připraveni zpomalit nebo úplně zastavit, pokud to bude nutné. Předem zhodnoťte sklon a viditelnost vozovky, abyste měli dostatek času na reakci a rozhodnutí.

Buďte připraveni na situace, kdy budete muset úplně zastavit nebo použít ruční brzdu, abyste zabránili couvnutí. Pamatujte, že bezpečnost je vždy prioritou, takže pokud je to nutné, procházejte horu s extrémní opatrností a očekávanou rychlostí.

Buďte odpovědným řidičem, dodržujte pokyny, abyste dali přednost v jízdě v horách, a pamatujte, že bezpečnost silničního provozu závisí na každém účastníkovi silničního provozu.

Pokyny pro chodce

Инструкции для пешеходов

Řidiči na horských silnicích často čelí situacím, kdy musí dát přednost chodcům. Aby chodci byli v bezpečí jak pro sebe, tak pro chodce, musí dodržovat několik důležitých pokynů.

1. Stanovte si svůj záměr

Než přejdete silnici na hoře, dejte přednost autům tím, že gesty nebo mimikou naznačíte svůj záměr. To pomůže řidičům být připraveni zastavit a dát jim příležitost ustoupit.

2. Věnujte pozornost pohybu

Před přejezdem se ujistěte, že provoz je tichý. Dávejte si pozor zejména na auta jedoucí zdola nahoru, protože vás nemusí vždy předem vidět.

3. Hledejte vhodná místa k přecházení.

Snažte se přecházet silnici pouze na vyhrazených místech, jako jsou přechody pro chodce nebo chodníky. Nepřecházejte silnici na hoře na neočekávaných místech, abyste předešli možným nehodám.

4. Buďte připraveni na neočekávané

Pamatujte, že řidiči si nemusí být vědomi vašich záměrů nebo nemusí plně rozumět situaci na horské silnici. Připravte se na to, že některá auta vám nemusí dát přednost, proto se snažte být obzvlášť pozorní a opatrní.

ČTĚTE VÍCE
Hliníková nebo ocelová ochrana klikové skříně – jaký materiál zvolit pro maximální spolehlivost a pevnost?

5. Ujistěte se, že jste vidět

Oblékněte se jasně a noste reflexní prvky, zejména za snížené viditelnosti nebo v noci. Zvyšte svou bezpečnost, aby si vás řidiči všimli předem a mohli dát přednost v jízdě.

6. Beze spěchu přejděte silnici

Nespěchejte přecházet silnici na hoře. Dejte přednost autům a přecházejte pouze tehdy, jste-li si naprosto jisti, že tak činíte bezpečně. Nevystavujte se riziku a upřednostněte bezpečnost před svým časem.

Video:

Dívky se potkaly na úzké cestě. Nikdo se nechtěl vzdát!

Kdo se podvolí rušení z hory – na horu (01-11-20)

Které tramvaji má dát přednost řidič auta?