Rozpěrky kol – jedná se o díly, které se montují mezi náboj kola a disk kola za účelem změny odsazení kola nebo zvýšení světlé výšky. Navzdory skutečnosti, že mnoho automobilových nadšenců v nich vidí výhody, použití rozpěrek může být nebezpečné a vést k vážným následkům.

Jedním z hlavních problémů spojených s použitím distančních podložek je zvýšené zatížení ložiska náboje kola. Instalace distančních vložek zvyšuje výslednou hmotnost sestavy kola, což může vést k opotřebení ložisek a nakonec k selhání. To platí zejména pro vozy, které aktivně jezdí nebo mají vysoký výkon motoru.

Dalším nebezpečím použití distančních podložek je změna chování vozu na silnici. Zvětšení rozchodu může způsobit nestabilitu a snížení kontroly nad vozidlem, zejména při vysokých rychlostech nebo při manévrování na silnici. Změna těžiště vozidla může také negativně ovlivnit jeho aerodynamické vlastnosti a zvýšit riziko převrácení.

Jaká jsou nebezpečí rozpěrek kol?

Změna jízdních vlastností

Instalace rozpěrek kol může změnit jízdní vlastnosti vozidla. Zvětšení šířky rozvoru snižuje stabilitu vozu na vozovce, zejména v zatáčkách a prudké akceleraci. Takové změny mohou mít za následek zvýšenou hlučnost a vibrace, nerovnoměrné opotřebení pneumatik a snížení brzdného a ovladatelného výkonu.

Negativní dopad na části zavěšení a převodovky

Негативное влияние на детали подвески и трансмиссии

Rozpěrky kol mají také negativní dopad na části zavěšení a převodovky. Nadměrné odsazení kol může vést ke zvýšenému zatížení a opotřebení ložisek náboje kola, což vede k nákladným opravám nebo výměnám dílů. Hrozí také prasknutí šroubového spoje, což může způsobit nehodu na silnici.

V závislosti na typu a kvalitě distančních podložek mohou měnit geometrii zavěšení a převodovky, což se projeví i na spolehlivosti a životnosti vozidla. Před instalací rozpěrek kol proto musíte zvážit všechna možná rizika a poradit se s odborníky.

Rizika motoru

Риски для двигателя

Použití podložek kol může představovat riziko pro provoz motoru vozidla. Za prvé je to způsobeno změnami geometrie zavěšení a úhlů sbíhavosti. Pokud jsou rozpěrky nainstalovány nesprávně nebo jsou příliš velké, může to způsobit nerovnoměrné opotřebení pneumatik a špatnou ovladatelnost vozidla.

Druhým rizikem pro motor je nadměrné namáhání pneumatického systému a souvisejících komponent. Instalace rozpěrek kol může zvýšit zatížení kulových kloubů, vzpěr a tlumičů. To může vést k jejich deformaci a dokonce k selhání. Zvýšené zatížení může také negativně ovlivnit stav airbagů, hřebenu řízení a dalších prvků.

ČTĚTE VÍCE
Proč dávají distanční podložky na regály v ekonomickém nebo stavebním procesu?

Použití podložek kol navíc může změnit dynamiku vozu. Větší odsazení kol může vést ke změnám úhlů náběhu proudění vzduchu a zvýšenému odporu větru. To může mít za následek nestabilitu vozidla při jízdě vysokou rychlostí a zvýšenou spotřebu paliva.

A konečně, použití podložek kol může vést ke zhoršení chladicího systému motoru. Změna geometrie kol může mít za následek špatné větrání chladiče a zvýšenou teplotu motoru, zejména při jízdě za vysokých teplot nebo v dopravních zácpách.

Vliv na výkon motoru

Влияние на работу двигателя

Za prvé, změna geometrie zavěšení může vést ke zvýšenému zatížení motoru. Vyšší výška zavěšení vozidla může změnit úhly natočení a sbíhavosti kol, což má za následek zvýšený jízdní odpor. V důsledku toho bude motor nucen pracovat s větším zatížením, což může vést ke zvýšenému opotřebení dílů motoru a snížení jeho životnosti.

Kromě toho mohou podložky kol měnit poměr velikosti kol a tím ovlivnit přenos výkonu z motoru na kola. To může mít za následek snížené zrychlení vozidla a zvýšenou spotřebu paliva. Také vlivem změn geometrie odpružení a nesprávného rozložení zátěže může při pohybu docházet k vibracím, které výrazně zhorší jízdní komfort.

Obecně může použití podložek kol negativně ovlivnit výkon motoru, zvýšit zatížení motoru, snížit zrychlení vozidla a zvýšit spotřebu paliva. Před instalací distančních podložek proto musíte pečlivě posoudit možná rizika a poradit se s odborníky.

Video:

Rozpěrky kol | Jejich typy | Mýty a realita

S rozpěrkami kol

Proč byste neměli dávat distanční podložky na své náboje!