Mlhová světla jsou důležitým prvkem bezpečnosti silničního provozu. Jsou speciálně navrženy tak, aby zlepšily viditelnost za špatných povětrnostních podmínek, kdy je viditelnost výrazně snížena v důsledku mlhy, sněhu nebo deště. Správné používání mlhových světel pomáhá nejen vám vidět na silnici, ale také pomáhá ostatním řidičům, aby vás viděli. To je důležité zejména pro vaši bezpečnost a bezpečnost lidí kolem vás.

Mlhová světla zapínejte pouze v případech, kdy je viditelnost výrazně snížena v důsledku mlhy, sněhu nebo deště. Je však důležité pamatovat na to, že mlhovky nejsou povinným světelným prvkem a lze je použít pouze jako doplněk k hlavním světlometům. Nadměrné používání mlhových světlometů může způsobit další rušení ostatních řidičů a bránit řízení.

Používání mlhových světel je třeba provádět s rozumem. Nejprve mějte na paměti, že jejich rozsvícení neznamená, že je můžete pouze používat a zhasínat dálková nebo potkávací světla. Mlhovky slouží pouze jako doplňkový zdroj světla pro zlepšení viditelnosti za určitých povětrnostních podmínek. Za druhé, nezapomeňte vypnout mlhová světla, když mlha, sníh nebo déšť ustanou a viditelnost se obnoví. To pomůže zabránit dezorientaci ostatních řidičů a sníží pravděpodobnost dopravních nehod.

Kdy se doporučuje zapnout mlhová světla?

Когда рекомендуется включать противотуманные фары?

Mlhová světla by měla být zapnuta v následujících případech:

 1. V husté mlze, kdy je viditelnost na silnici snížena na několik metrů. Mlhová světla mohou pomoci zlepšit viditelnost v těchto podmínkách a umožnit řidiči vidět silnici a ostatní vozidla.
 2. Při husté mlze nebo silném dešti. Za těchto podmínek se světlo z běžných světlometů může odrážet od kapiček vody a vytvářet oslnění, což ztěžuje viditelnost. Zapnutí mlhových světel pomůže snížit oslnění a zajistí lepší viditelnost.
 3. Za soumraku a za zhoršených světelných podmínek, kdy je omezená viditelnost. Zapnutí mlhových světel zlepšuje viditelnost řidiče a pomáhá ostatním účastníkům silničního provozu, aby si všimli vašeho vozidla.
 4. Během sněžení nebo sněhové bouře, kdy závěje a sněhové trosky snižují viditelnost na silnici. Zapnutím mlhových světel pomůžete ostatním řidičům všimnout si vašeho vozidla a snížíte riziko nehody.

Je důležité si pamatovat, že mlhová světla by měla být za normálních podmínek viditelnosti vypnuta, aby nedošlo k oslnění ostatních řidičů a způsobení dalších problémů na silnici. Mějte na paměti, že předpisy pro mlhová světla se mohou v jednotlivých zemích a regionech lišit, proto vždy dodržujte místní předpisy a doporučení.

ČTĚTE VÍCE
Jak dlouho trvá, než motor po umytí úplně vyschne?

Kdy je bezpečnější zapnout mlhová světla?

Моменты, когда безопаснее включить противотуманный свет фар

Mlhová světla jsou navržena tak, aby zlepšila bezpečnost silničního provozu za snížené viditelnosti. Zapnutí mlhových světel je nutné v následujících případech:

1 V mlze nebo těžké tmě
2 Při sněžení nebo vánici
3 Když je silný déšť nebo silný déšť
4 V hustém kouři nebo prachu

Zapnutí mlhových světel v těchto situacích upozorní ostatní účastníky silničního provozu na vaši přítomnost a zviditelní vás.

Je důležité pamatovat na to, že mlhovky jsou doplňkové a nenahrazují hlavní dálková nebo potkávací světla. Jakmile se viditelnost zlepší, vypněte mlhová světla a přepněte na příslušné hlavní světlomety.

Kdy použít potkávací světlomety?

Когда использовать ближний свет фар?

 1. Při jízdě v obydlené oblasti, na osvětlených úsecích vozovky a za podmínek dobré viditelnosti.
 2. Při setkání s jinými vozidly. Potkávací světla pomáhají udržovat viditelnost pro protijedoucí řidiče a brání oslnění.
 3. Ve tmě. Potkávací světlomety poskytují pohodlné osvětlení vozovky a umožňují řidiči vidět překážky a bezpečně manévrovat.
 4. Při jízdě po špatně osvětlených částech vozovky, například když je nedostatečné pouliční osvětlení nebo chybí pouliční lampy.

Je třeba poznamenat, že potkávací světlomety se nedoporučují používat v následujících případech:

 • Při jízdě za denního světla.
 • V podmínkách dobrého osvětlení vozovky, například v obydlených oblastech s dostatečným osvětlením.
 • Při setkání s chodci nebo cyklisty, aby je neoslepovali.
 • Pokud vás oslepuje řidič jedoucí za vámi.

Vždy pamatujte na bezpečnostní pravidla a přizpůsobení se dopravním podmínkám, abyste neporušovali pravidla silničního provozu a předešli nehodám.

Podmínky, za kterých by se měly používat potkávací světlomety

Условия, при которых следует задействовать ближний свет фар

Řidiči musí používat potkávací světlomety za následujících podmínek:

 1. V noci nebo při nedostatku přirozeného světla. Potkávací světlo umožňuje zajistit viditelnost vozovky a rozlišit překážky na cestě.
 2. Při jízdě v tunelu. Uvnitř tunelu může být osvětlení nedostatečné, takže použití potkávacích světlometů poskytuje lepší viditelnost.
 3. V případě špatné viditelnosti v důsledku deště, mlhy, sněžení nebo jiných atmosférických jevů. Potkávací světla vám pomohou vidět překážky na silnici a lidi nebo zvířata, která se na ní náhodou nacházejí.
 4. Při jízdě po silnicích se špatným osvětlením. Zapnutí potkávacích světel vám umožní lépe vidět strany a překážky na silnici.
 5. Při jízdě ve dne po dálnicích nebo silnicích s mediány. Použití potkávacích světel zvyšuje viditelnost vozidla a usnadňuje bezpečnou změnu jízdního pruhu.
ČTĚTE VÍCE
Pochopení pravidel přednosti na křižovatkách - jak určit, kdo by měl ustoupit a vyhnout se problémům na silnici

Povinné zahrnutí potkávacích světlometů v těchto podmínkách pomůže zajistit bezpečnost na silnici a předejít možným nehodám.

V jakých situacích je přijatelné používat dálková světla?

В каких ситуациях допустимо использовать дальний свет фар?

Zapínání dálkových světel na autě by se mělo provádět pouze v určitých situacích, kdy je to skutečně nutné a bezpečné pro všechny účastníky silničního provozu.

Zde je několik důležitých bodů, kdy může být použití dálkových světlometů oprávněné:

1.

Noční čas. Při jízdě za zhoršených světelných podmínek je přípustné rozsvítit pouze dálková světla.

2.

Žádný protijedoucí provoz. Pokud na silnici nejsou žádná jiná auta, chodci nebo cyklisté, může použití dálkových světlometů zlepšit viditelnost.

3.

Zatemněné nebo uzavřené úseky silnice. Když na silnici není žádné osvětlení nebo překážky ztěžují viditelnost, může být užitečné rozsvítit dálková světla.

4.

Potřeba varovného signálu. V některých situacích lze rozsvícení dálkových světel použít k varování ostatních řidičů před nebezpečím v okolí.

5.

Silnice se špatnou viditelností. Pokud je na vozovce hustá mlha, déšť, sníh nebo jiné atmosférické podmínky, může použití dálkových světlometů pomoci řidiči vidět vozovku a okolní předměty.

Je však třeba pamatovat na to, že použití dálkových světlometů je povinností zajistit dostatečnou viditelnost pro ostatní účastníky silničního provozu. Řidič je proto povinen ztlumit světla nebo přepnout na potkávací světla, když se blíží k jiným vozidlům nebo když existuje možnost, že dálková světla mohou oslnit ostatní řidiče.

Video:

Jak se zapínají a fungují světlomety na Lada Vesta SV Cross. Provozní zkušenosti

Recenze-srovnání Bi LED mlhových světel. Aozoom AF-04 a VIPER PRO LED LASER.

B 19. Rozbor pravidel provozu jízdenek 2023 na téma Použití vnějších světelných zařízení a zvukových signálů