V dnešním světě stále více lidí používá auta v každodenním životě. A bohužel problém s parkováním je čím dál naléhavější. Jak najít volné místo pro váš vůz? Jak neplatit příliš mnoho za parkování? Jedním z řešení těchto problémů je používání parkovacích karet.

Parkovací karta je elektronická jízdenka, která řidiči umožňuje využívat služby placeného parkování. Majitelé takových karet mohou zapomenout na problém s hledáním místa pro své auto – vždy mají zaručeno volné místo.

Jak se to stane? Na každé parkovací křižovatce jsou instalovány speciální senzory, které monitorují přítomnost aut na parkovacích místech. Když řidič s parkovací kartou zajede na parkoviště, senzory přečtou informace z jeho karty a upozorní systém, že by pro daného řidiče mělo být vyhrazeno místo. To se děje velmi rychle – během několika sekund.

Jak parkovací karta funguje?

Hlavní součástí parkovací karty je magnetický proužek nebo čip, který uchovává informace o držiteli karty a jeho účtu. Při přiblížení k parkovacímu místu řidič vloží kartu do speciálního zařízení, které načte údaje z karty a zaregistruje začátek užívání parkoviště.

Parkovací kartu lze propojit s účtem v systému řízení parkování, který uchovává informace o držiteli karty a jeho platbách. Držitel karty může dobíjet svůj účet prostřednictvím online platformy nebo na speciálních terminálech instalovaných na parkovišti.

Když řidič opustí parkovací místo, znovu vloží kartu do zařízení, které načte data a zaznamená konec používání parkování. Informace o čase a výdajích za parkování se zasílají do řídicího systému, kde si držitel karty může prohlédnout historii svých plateb a využití parkování.

Používání parkovací karty přináší řadu výhod. Za prvé je to pohodlí při placení za parkování – řidič nemusí mít drobné ani hledat platební automat. Za druhé, svůj účet můžete spravovat a kdykoli jej dobíjet. Parkovací kartu lze také propojit s dalšími službami, například s rezervačním systémem parkování, který řidiči umožňuje zarezervovat si výhodné parkovací místo předem.

Celkově parkovací karta poskytuje pohodlný a bezpečný způsob platby za parkování, šetří čas a zbavuje vás stresu z hledání parkovacího místa a placení.

Parkovací karta: základní principy fungování

Парковочная карта: основные принципы работы

Základní princip fungování parkovací karty je následující:

 1. Uživatel si zakoupí parkovací kartu na speciálním prodejním místě nebo si ji objedná online.
 2. Na kartu se načítají údaje o zůstatku uživatele a také informace o datu expirace karty.
 3. Při vjezdu na parkoviště uživatel jednoduše předloží kartu speciální čtečce.
 4. Čtečka načte informace z karty a zaznamená čas odbavení.
 5. Na konci parkování uživatel opět předloží kartu ke čtečce.
 6. Čtečka zaznamená čas odjezdu, vypočítá dobu parkování a odečte prostředky ze zůstatku na kartě.
 7. Pro kontrolu a hlášení má správa parkování k dispozici systém, kde jsou uloženy informace o všech transakcích na parkovacích kartách.
ČTĚTE VÍCE
Kolik stojí vybavení pro profesionální hrotování pneumatik a jak vybrat tu nejlepší variantu?

Parkovací karta může mít různé sazby a slevy v závislosti na místě parkování, době používání a dalších faktorech. Lze jej také propojit s aplikací pro chytré telefony, kde si můžete zkontrolovat zůstatek, dobít kartu a získat další informace o parkování.

Všechna data na parkovací kartě jsou chráněna a šifrována, aby se zabránilo možnosti padělání nebo neoprávněnému přístupu k informacím. Kromě toho lze parkovací karty propojit s konkrétním vozem, aby je ostatní nemohli používat.

Výhody používání parkovací karty

Преимущества использования парковочной карты

Parkovací karta poskytuje majitelům aut mnoho výhod. Tady jsou některé z nich:

1. Pohodlí a účinnost

Díky parkovací kartě je proces hledání a placení za parkování mnohem pohodlnější a efektivnější. Místo ztrácení času hledáním parkovacího místa a placení v hotovosti může držitel karty kartu jednoduše předložit při vjezdu a výjezdu z parkoviště.

2. Ušetřete čas a peníze

Pomocí parkovací karty může řidič ušetřit čas, který obvykle stráví hledáním volného parkovacího místa. Kromě toho vám používání karty může umožnit získat slevy nebo speciální sazby na parkovací služby, což vám v konečném důsledku ušetří peníze.

3. Zabezpečení

Parkovací karta může poskytnout dodatečné zabezpečení vašeho vozidla a osobních věcí v něm. Některé karty mají funkci identifikace majitele a vjezdu na uzavřená parkoviště, což omezuje přístup do vozu neoprávněným osobám.

4. Snadná platba

4. Удобство оплаты

S parkovací kartou je placení za parkování mnohem jednodušší a pohodlnější. Držitel karty může přiložit bankovní kartu nebo poskytnout údaje pro automatické odepsání při použití karty. Odpadá tak nutnost používat hotovost nebo hledat parkovací automat.

Používání parkovací karty je tedy stále populárnější díky jejímu pohodlí, úspoře času a peněz a schopnosti zvýšit bezpečnost vozidla. Pokud vlastníte auto, může být parkovací karta skvělým nástrojem pro zpříjemnění a zefektivnění parkování.

Novinky o parkovacích kartách

Datum: 15. července 2022

 • V Rusku se zavádí nová technologie parkovacích karet, která umožňuje platit za parkování prostřednictvím mobilní aplikace. Nyní řidiči nemusí hledat mince, aby zaplatili za parkování – stačí otevřít aplikaci a zaplatit za parkování přes ni.
 • V Moskvě bude zaveden nový systém parkovacích karet, který bude navázán na číslo vozu. Nově si řidiči nebudou muset pamatovat číslo parkovací karty, ale budou moci jednoduše zadat číslo vozu na speciálním terminálu a zaplatit za parkování.
 • Systém parkovacích karet bude modernizován ve velkých ruských městech. Bude instalováno více automatických parkovacích platebních terminálů, což výrazně sníží fronty a zjednoduší proces placení.
 • Majitelé parkovacích karet dostanou možnost platit za parkování v určitých částech města se slevou. K tomu bude potřeba aktivovat speciální nabídku v mobilní aplikaci a zaplatit za parkování jejím prostřednictvím.
ČTĚTE VÍCE
Střízlivý řidič je zárukou bezpečnosti silničního provozu a klíčem k překonání palčivých problémů v automobilovém průmyslu!

Video:

Jak platit za parkování v Moskvě

Parkovací režim v DVR. co to je? Jak to funguje? Je to nezbytné?

Ověření záchytné parkovací karty v Annino Co, kde a jak?