Jednou z nejnepříjemnějších situací v autě v zimě je, když na silnici zapnete topení a fouká z něj studený vzduch. To nejen ztěžuje dosažení příjemné teploty v kabině, ale může to také negativně ovlivnit vaše zdraví. Proč se tohle děje? V tomto článku se podíváme na několik hlavních důvodů tohoto chování kamen na cestách a podrobně analyzujeme, co dělat v každé z možných situací.

Prvním důvodem, proč může během jízdy proudit studený vzduch z topení, je nedostatek chladicí kapaliny v chladicím systému motoru. Při provozu motoru se jeho části zahřívají, a aby nedošlo k přehřátí, je potřeba neustálé chlazení. Tento úkol plní chladicí kapalina, která cirkuluje speciálním chladicím systémem. Pokud v chladicím systému není dostatek kapaliny, motor se může přehřát a normální provoz topení bude narušen.

Další příčinou problému může být ucpaný sporák. Kamna v autě fungují pomocí horkého vzduchu přiváděného z motoru. Pokud se kamna zanesou např. prachem nebo nečistotami, pak může dojít k narušení přívodu horkého vzduchu a do kabiny bude vhánět studený vzduch. V tomto případě je nutné kamna očistit od nečistot a následně zkontrolovat jejich výkon.

Proč kamna při provozu fouká studený vzduch?

Почему печка на ходу дует холодным воздухом?

Jedním z možných důvodů, proč ohřívač při provozu fouká studený vzduch, může být porucha v chladicím systému motoru. Pokud chladicí systém nefunguje správně, motor se přehřeje a to může způsobit, že systém topení nebude přijímat dostatek teplé chladicí kapaliny.

Další možnou příčinou je ucpané potrubí chladiče nebo chladicího systému. Pokud je chladič nebo potrubí ucpané vodním kamenem, nečistotami nebo jinými nečistotami, chladicí kapalina nebude moci volně cirkulovat, což povede k přehřátí motoru a v důsledku toho k proudění studeného vzduchu z topení.

Příčinou nedostatečně teplého proudění vzduchu může být také porucha ventilu ohřívacího systému. Pokud se ventil zcela neotevře nebo je zanesený vodním kamenem, teplý vzduch nebude moci procházet systémem a vstupovat do interiéru vozidla.

Další možnou příčinou může být poškození nebo porucha chladicího ventilátoru. Pokud ventilátor nefunguje nebo nefunguje správně, chladicí kapalina se nemusí dostatečně ochladit, což povede k přehřátí motoru a nedostatečně teplému vzduchu z topení.

ČTĚTE VÍCE
Jaký je nejlepší čas na zahřátí auta v zimě, aby byla baterie v perfektním stavu?

Obecně platí, že pokud kamna při provozu fouká studený vzduch, musíte se obrátit na odborníka, aby diagnostikoval a odstranil problém. Správná funkce systému chlazení motoru a topení je důležitá pro pohodlné používání vozu v chladném období.

Termostat nefunguje správně

Неправильная работа термостата

Výsledkem je, že když ohřívač zapnete na studené nastavení, nadále fouká studený vzduch, protože termostat neumožňuje zahřátí topného systému.

Pro kontrolu činnosti termostatu můžete auto zapnout a nechat zahřát na provozní teplotu. Poté přepněte ohřívač do horkého režimu a sledujte, jaká teplota vychází z potrubí. Pokud je vzduch stále studený, může být nutné termostat vyměnit nebo opravit.

Je také možné, že se termostat úplně nezavírá, což může způsobit, že ventil topení je neustále otevřený a studený vzduch vniká do interiéru vozidla. V takovém případě musíte kontaktovat odborníka, aby zkontroloval a vyměnil termostat.

Problémy s chladicím systémem vozu

Проблемы с системой охлаждения автомобиля

Chladicí systém hraje důležitou roli v provozu automobilu, zejména při použití topení. Pokud po zapnutí topení během jízdy cítíte proudění studeného vzduchu, může to být způsobeno různými problémy v chladicím systému. Podívejme se na některé z nejčastějších důvodů.

1. Nízká hladina chladicí kapaliny

1. Низкий уровень охлаждающей жидкости

Důvodem může být nedostatek chladicí kapaliny v chladicím systému. Nízká hladina kapaliny může způsobit neúplnou cirkulaci, což způsobí, že pec fouká studený vzduch. Doporučuje se zkontrolovat hladinu chladicí kapaliny ve vyrovnávací nádržce vozidla a v případě potřeby ji doplnit na doporučenou hladinu.

2. Termostat nefunguje správně

2. Неправильное функционирование термостата

Další možnou příčinou problému s přívodem horkého vzduchu do kabiny může být nefunkční termostat. Termostat řídí teplotu chladicí kapaliny, a pokud nefunguje správně, může dojít k nesprávnému rozložení tepla. V tomto případě může problém vyřešit výměna termostatu.

3. Poškození chladiče

3. Повреждение радиатора

Poškození chladiče může způsobit problémy i s prouděním horkého vzduchu do kabiny. Pokud chladič netěsní nebo je poškozený, chladicí kapalina se nemusí dostatečně zahřát, což způsobí, že ohřívač fouká studený vzduch. V tomto případě může být nutná výměna radiátoru.

Všechny výše uvedené důvody vyžadují odbornou diagnostiku a opravu chladicího systému automobilu. Pro identifikaci a odstranění možných problémů s chladicím systémem se doporučuje kontaktovat autoservis, aby se dále předešlo vážným poškozením a nepříjemnostem při používání kamen na cestách.

ČTĚTE VÍCE
Příčiny a důsledky úniku oleje z turbíny - jak rozpoznat a opravit problém

Ucpaný topný systém

Засорение системы отопления

Jedním z důvodů, proč kamna při provozu fouká studený vzduch, může být zanesený topný systém. K ucpání může dojít v důsledku nahromadění nečistot, prachu, rzi nebo jiných nečistot, které končí v topném systému. Když se systém ucpe, horký vzduch nemůže volně cirkulovat a dostat se do interiéru vozidla.

Ucpaný topný systém může být způsoben několika důvody:

  • Hromadění nečistot a prachu v systému. To se může stát kvůli nesprávně nainstalovaným nebo opotřebovaným filtrům, které nezadržují prach a nečistoty.
  • Koroze a rez. Pokud váš topný systém není pravidelně udržován, kovové části mohou být náchylné ke korozi a rezivění, což může vést k ucpání.
  • Vstup cizích předmětů. Někdy se do topného systému mohou dostat cizí předměty, jako je listí, větve nebo nečistoty.

Aby se zabránilo ucpání topného systému, doporučuje se:

  1. Pravidelně měňte a čistěte filtry topného systému.
  2. Nechejte si pravidelně kontrolovat a udržovat topný systém.
  3. Zabraňte vniknutí cizích předmětů do systému, zejména při parkování pod stromy nebo větvemi.

Pokud topení i přes přijatá opatření stále fouká studený vzduch, doporučuje se kontaktovat odborníka, aby provedl diagnostiku a opravu topného systému vozu.

Video:

TROUBA ŠPATNĚ TEPÍ A FOUKÁ STUDENÝ VZDUCH? Důvody, proč kamna v autě netopí.

Kamna netopí? Udělejte to a kamna se zahřejí na 110 %

Co dělat, když je motor zahřátý, ale topení fouká studený.