Nemrznoucí směs je důležitou součástí pro provoz chladicího systému automobilu. Zabraňuje zamrzání a přehřívání motoru a také chrání proti rzi a korozi. Jak ale zjistíte, jaký druh nemrznoucí směsi se nalévá do auta: G11 nebo G12?

Nejspolehlivějším způsobem, jak určit typ nemrznoucí směsi, je zkontrolovat její barvu. Nemrznoucí směs G11 má obvykle zelenou nebo modrou barvu a obsahuje etylenglykol, dusitany a silikáty. Nemrznoucí směs G12 má zase často červenou nebo růžovou barvu a obsahuje etylenglykol, organické kyseliny a křemičitany.

Pokud nemůžete určit barvu nemrznoucí směsi, můžete použít speciální tester nemrznoucí směsi. Umožní vám určit jeho typ podle hustoty nebo analyzovat vzorek na přítomnost sedimentu a koroze. Takové testery lze zakoupit v prodejnách automobilů nebo autoservisech.

Bez ohledu na typ nemrznoucí směsi je důležité pravidelně kontrolovat její hladinu a stav. Pokud je nutné přidat nebo vyměnit nemrznoucí směs, měli byste vzít v úvahu doporučení výrobce vozidla týkající se typu a koncentrace nemrznoucí směsi. To pomůže udržet optimální výkon chladicího systému a ochrání motor před přehřátím a korozí.

Jak určit typ nemrznoucí směsi v chladicím systému automobilu

První metoda: kontrola barvy nemrznoucí směsi

Začněte vizuálním posouzením barvy nemrznoucí směsi v expanzní nádrži nebo chladiči. Dva nejběžnější typy nemrznoucí směsi – G11 a G12 – mají různé barvy:

  • G11 (červená nebo růžová): Tento typ nemrznoucí směsi má obvykle červenou nebo růžovou barvu.
  • G12 (modrá nebo zelená): Nemrznoucí směs G12 je tradičně modrá nebo zelená.

Porovnejte barvu vody v nádrži s těmito běžnými barvami, abyste mohli nejprve odhadnout typ nemrznoucí směsi.

Druhá metoda: kontrola nápisu na nádrži nebo uzávěru chladiče

Pokud kontrola barvy nepomohla určit typ nemrznoucí směsi, měli byste věnovat pozornost nápisům na expanzní nádrži nebo uzávěru chladiče. Obvykle označují typ použité nemrznoucí směsi.

Pokud vidíte slova „G11“ nebo „G12“, pak je to spolehlivý způsob, jak určit typ nemrznoucí směsi ve vašem chladicím systému.

Pokud tam nejsou žádné nápisy nebo jsou nečitelné, zkuste nahlédnout do návodu k obsluze vozidla nebo kontaktovat výrobce vozidla.

ČTĚTE VÍCE
Proč je odstranění mezichladiče špatný nápad - rizika, důsledky a alternativy

Je důležité znát typ nemrznoucí směsi, protože nesprávné smíchání různých typů nemrznoucí směsi může vést k negativním důsledkům, jako je koroze a poškození chladicího systému vozidla.

Pokud si tedy nejste jisti typem nemrznoucí směsi, je lepší se poradit s odborníky nebo si nechat nemrznoucí směs vyměnit v opravně.

Nemrznoucí směs G11 nebo G12: jak rozlišovat mezi kompozicemi

Антифриз G11 или G12: как различить композиции

G11 a G12 jsou standardy vyvinuté společnostmi Volkswagen a Audi pro jejich vozy. Nemrznoucí směs G11 je na bázi etylenglykolu a obsahuje speciální sadu aditiv a inhibitorů koroze. Nemrznoucí směs G12 na druhé straně nahrazuje ethylenglykol propylenglykolem a má další inhibitory koroze.

Chcete-li zjistit, jaký druh nemrznoucí směsi byl nalit do vašeho auta, můžete použít několik metod. Nejprve můžete zkontrolovat barvu nemrznoucí směsi. Nemrznoucí směs G11 má obvykle červenou nebo růžovou barvu, zatímco G12 je často fialová nebo modrá. Barva se však může v průběhu času měnit a není vždy spolehlivým indikátorem.

Druhým způsobem je zkontrolovat označení na uzávěru nemrznoucí expanzní nádrže nebo v servisní knížce automobilu. Obvykle jsou zde informace o požadované nemrznoucí směsi. Pokud je na uzávěru nebo v servisní knížce napsáno „G11“, pravděpodobně byla použita nemrznoucí směs G11. Pokud je uvedeno „G12“ nebo „G12+“, je použita nemrznoucí směs G12.

Pokud si stále nejste jisti, jaký druh nemrznoucí směsi byl nalit do vašeho auta, je lepší kontaktovat servisní specialisty nebo autoservis. Budou schopni přesně určit složení nemrznoucí směsi a navrhnout doporučení pro výměnu nebo přidání správné nemrznoucí směsi.

Je důležité si pamatovat, že nesprávná nemrznoucí směs může negativně ovlivnit výkon motoru, proto je obzvláště důležité používat pro vaše vozidlo správné složení nemrznoucí směsi (G11 nebo G12).

Metody určování typu nemrznoucí směsi v autě

Методы определения типа антифриза в автомобиле

Je důležité vědět, jaký typ nemrznoucí směsi vaše vozidlo používá, aby bylo možné správně udržovat jeho chladicí systém. Existuje několik metod pro určení typu nemrznoucí směsi:

1. Vizuální kontrola

První a nejjednodušší způsob, jak určit typ nemrznoucí směsi, je její vizuální kontrola. Různé typy nemrznoucích směsí mají různé barvy. Například nemrznoucí směs typu G11 má obvykle červenou barvu, zatímco G12 je obvykle fialová nebo modrá. Seznamte se s barvou nemrznoucí směsi, kterou vidíte v chladiči nebo expanzní nádrži.

ČTĚTE VÍCE
Jaký je nejsložitější nástroj na světě a proč je potřeba?

2. Chemický test

Dalším způsobem, jak určit typ nemrznoucí směsi, je provést chemický test. Tento test umožňuje určit přítomnost a koncentraci organických (G11) nebo hybridních (G12) složek v nemrznoucí směsi. K tomu byste měli použít speciální sadu pro chemickou analýzu nemrznoucí směsi, kterou lze zakoupit v autosalonech nebo servisních střediscích.

3. Konzultace s odborníkem

Pokud si nejste jisti typem nemrznoucí směsi, která je ve vašem voze použita, doporučuje se obrátit se na odborníka – mechanika nebo autoservis. Budou schopni zkontrolovat vaše vozidlo a poradit vám, jaký typ nemrznoucí směsi použít při servisu.

Znalost typu nemrznoucí směsi je důležitá pro správnou péči o chladicí systém vašeho vozu. Kontrolujte a udržujte nemrznoucí kapalinu v optimálním stavu, abyste předešli problémům s přehříváním motoru a poškozením chladicího systému.

Vliv nesprávného výběru nemrznoucí směsi na chladicí systém

1. Koroze chladicího systému

Použití nesprávného typu nemrznoucí směsi může způsobit korozi různých součástí chladicího systému, jako je chladič, potrubí a čerpadlo. To může mít za následek špatný výkon chlazení a poškození systému.

Nesprávný výběr nemrznoucí směsi může také vést k usazeninám a usazování vodního kamene v chladicím systému, což může narušit normální proudění chladicí kapaliny a způsobit přehřátí motoru.

2. Zhoršení kvality chladicí kapaliny

Nesprávný výběr nemrznoucí směsi může vést k míchání různých typů a značek nemrznoucí směsi, což může snížit její účinnost a ochranné vlastnosti. To může vést k urychlenému opotřebení a poškození součástí chladicího systému.

Kromě toho může nesprávná volba nemrznoucí kapaliny vést k nesprávné koncentraci chladicí kapaliny, což může způsobit přehřátí nebo zamrznutí chladicího systému.

Je důležité si uvědomit, že různí výrobci a modely automobilů mohou vyžadovat různé typy a značky nemrznoucí směsi. Před výměnou nemrznoucí směsi v chladicím systému se doporučuje zkontrolovat doporučení výrobce a použít vhodný typ a značku nemrznoucí směsi.

Varování! Při výměně nemrznoucí směsi je třeba dodržovat doporučení pro její smíchání s vodou a koncentraci uvedenou v návodu výrobce nemrznoucí směsi.

Pokud máte pochybnosti nebo si nejste jisti správným výběrem nemrznoucí směsi, doporučujeme kontaktovat autorizované servisní středisko nebo odborníka na autoopravny.

Video:

Jakou nemrznoucí kapalinu naplnit. Jaký je rozdíl a je možné míchat modrou, zelenou, červenou. g11 g12 g13

Co a kolik nemrznoucí směsi přidat do Kia Rio X / Sportage / Seltos Hyundai Solaris / Elantra / Sonata

ANTIFREEZE nebo ANTIFREEZE, co je LEPŠÍ?! Pojďme to vyřešit jednou provždy.